Sesija baigias, grįžtu internetan

Vakar pagaliau baigėsi kai kurie deadlainai, o šios savaitės pradžioje baigėsi ir sesija, tad galima šiek tiek ramiau grįžti į internetinį pasaulį. Ta proga krūva nuorodų:

  • CSS hacks and filters – daugelio CSS gudrybių rinkinys vienoje vietoje (su labai naudinga lentele, rodančia kokiose naršyklėse jos (ne)veikia)
  • Mezzoblue – wanted: CMSDave ieško geros turinio valdymo sistemos, ir gauna
    daug labai naudingų atsakymų.
  • Web Services Project roles – IBM mano, jog web servisams sukurti reikia viso kaimo darbuotojų. Truputį primena man knygą, kurią dabar skaitau – Scott Adams „Dilbert and The Way of Weasel“
  • OneLook Reverse Dictionary – atvirkštinis žodynas: suvedi aprašymą ir jis bando pateikti žodį.
  • PerlGuts Illustrated – puikus pasiskaitymas tiems kas nebijo giliai sukišti rankas į Perlo vidurius.

Orkut įspūdžiai

orkut.com vakar naktį buvo
uždarytas „taisyti klaidoms“, kurių iškilo ne tiek jau ir
mažai. Pirmiausia, tai visoje svetainėje duomenys buvo validuojami gana
prastai, tad buvo pastebėta ne viena XSS klaida (o juk atrodo viskas daroma „in
affiliation with Google“
). Kita problema buvo ta, kad sistema
nelabai susitvarkė su žmonių srautu ir atsirado galimybės masiniam
spaminimui (Na, užrašas „you are connected to 8000 people
through 20 friends“ labai pamalonina akį, bet kartu leidžia tiems
visiems aštuoniems tūkstančiams žmonių išsiųsti laišką vienu
spragtelėjimu). Atrodo šitas problemas ir taisys orkut per
ateinančias dienas kai svetainė bus offline.

O šiaip įspūdis tikrai neblogas. Gal būt dėl to, kad tai kol kas gana
uždara geekų ir kompiuterastų bendruomenė. Jautiesi kaip tarp
įžymybių ir lyg rinkdamas jų autografus (panele Joi, nenorite būti mano drauge? Benai, malonu jus matyti! Randalai, jūs irgi čia?
Ach, štai ir Timas!) Be viso šito
sutikau ir lietuvę (?), kuri dirba Microsoftui Amerikoje, bei
pitonininką, kuris dirba Lietuvoje Programuotojų
Artelėje
. Žiūrėsim kaip ten toliau vystysis viskas.

O šiaip realiai tai kol kas vyksta tikrasis testavimas, ir neaišku ar
orkut sugebės išlaikyt savo populiarumą. Labai gerai čia
pasakyta
:

Most interesting to me is that the people on it are just
kicking the tyres and try to hack the system. It’s the same people who
are on all the other social networking sites, which leads me to believe
the orkut craze may not last very long at all.

orkut

Visai neseniai Google paleido testavimui naują socialinių tinklų sistemą testavimui ir pavadino ją orkut. Socialiniai tinklai tai tokie dalykai, kuriuose susidarai savo draugų sąrašą, o šie draugai savus sąrašus ir t.t. Paskui per šitą susipynusį draugysčių tinklą lengva ieškotis naujų draugų ir pažįstamų. Pirmas toks populiarus tinklas buvo Friendster.

Labai įdomu, kad orkut nėra prieinamas visiems, į jį turi būti pakviestas (panašiai kaip seniau buvo su LiveJournal). Tokia taktika kompanijos naudojasi dažniausiai tam, kad pradžioje nereikėtų didelių serverio resursų (bent jau tokia turbūt realiausia hipotezė). Nors oficialiai visur buvo pristatoma tai lyg tam kad būtų pagerinta svetainės dalyvių kokybė ir neprisirinktų pašalinių žmonių. Sunkoka būtų visgi patikėti tokia pseudo-moderavimo galimybe, nes juk užtenka vieno, kuris viską sugadintų prikviesdamas bet ką.

PS. Jei kam reikia pakvietimo į orkut, tai rašykit man emailą ;-)

PHP::Strings

Paskutinėmis praeitų metų dienomis staiga mirė vienas iš Perlo programuotojų, perlreref autorius (lietuviškas vertimas
čia) Iain „Spoon“ Truskett. Jam tebuvo tik 24 metai.

Taip viskam atsitikus, liko keletas jo CPAN modulių, ir Perlo bendruomenė pradėjo rūpintis, kad jie nebūtų apleisti. Vienas modulis patraukė mano dėmesį, nes panašių minčių turėjau ir aš. Tai PHP::Strings, kuriuo implementuojama daugelis PHP funkcijų Perlu. Pasisiūliau jį prižiūrėti, jei neatsiras kas nors labiau patyręs ;-)

Pačiame modulyje yra keletas įdomių nuorodų, kur aprašomi PHP trūkumai, štai jie:

  • http://tnx.nl/php.txt
  • http://www.webkreator.com/php/community/php-love-and-hate.html
  • http://keithdevens.com/weblog/archive/2003/Aug/13/HATE-PHP
  • http://n3dst4.com/articles/phpannoyances/
  • http://www.ukuug.org/events/linux2002/papers/html/php/
  • http://czth.net/pH/PHPSucks
  • http://www.nntp.perl.org/group/perl.advocacy/1458
  • http://www.gnu-friends.org/story/2002/5/29/113829/681

Nuorodos, nuorodos…

Visgi sesija, ir nėra laiko ilgesniems dienoraščio įrašams, bet štai
vėl krūva nuorodų, kurios gal kam bus įdomios:

lietBlogs žiniasklaidoje

Lietuviški dienoraščiai atrodo vis populiarėja – šiandieną vėl skaičiau OMNI Laiką ir ten užtikau vėl to pačio Virginijaus Savukyno straipsnį apie internetinius dienoraščius. O tame straipsnyje paminėti ir lietBlogs bei blog.hardcore.lt.

Iš to straipsnio galima susidaryti nuomonę, jog Bangos dienoraščiai yra pirmaujantys Lietuvoje. Na, pagal rašytojų skaičių tai galbūt, bet man susidaręs įspūdis kad lietBlogsuose įdomiau (aišku esu visiškai subjektyvus). Prieš keturis mėnesius irgi į Bangą žiūrėjau skeptiškai ir lyg buvo nuspręsta, jog Bangos dienoraščiai nėra tikri weblogai. Gal būt situacija pasikeitė tame fronte? Norėtųsi visgi ir Bangoj ką nors naudingo susirast ;-) O gal tiesiog Banga yra šiaip dienoraščių sistema žmonėms, kurie rimtai nesiruošia vesti dienoraščių, nes rimtesni dažniausiai migruoja į LiveJournal (o kompiuterastiškesni į blog.hardcore.lt, o kompiuterastiškiausi pasirašo savo sistemą)? :)

Taigi naujieji

Na štai, baigėsi 2003-ieji metai, ir visas internetas jau visą savaitę ūžia pateikdamas visokius praeitų metų geriausių, didžiausių, greičiausių ir dar visokių „-iausių“ sąrašus. Bent jau paskutinėmis 2003-ųjų metų dienomis du trečdaliai Slashdot naujienų buvo apie vienokius ar kitokius metų geriausiųjų sąrašus ir apdovanojimus. Užtat aptikau labai gerą svetainę kur visi tie sąrašai pateikti vienoje vietoje – jei labai knieti sužinoti kokios pernai metais buvo geriausios Oreill’y knygos, ar geriausi metų filmai, ar bjauriausi žmonės televizijoje apsilankykite adresu http://www.fimoculous.com/year-review-2003.cfm.

PHP fronto Derick Rethans parašė visų metų internals@lists.php.net santrauką. Pats šioje konferencijoje esu dar neseniai, tad buvo gana įdomu pasiskaityt apie ką ten viskas vyko iki šiol (skirtingai nuo Perlo konferencijų, čia neruošiamos savaitinės santraukos). Trumpai tariant šie metai buvo pasirengimo PHP5 metais, bei keistų, man nelabai suprantamų licencijavimo problemų metai. PHP licenzija atrodo yra nesuderinama su GPL, tad dėl to buvo išmestas MySQL palaikymas branduolyje, ir vietoj to pasirinkta SQLite, kurios licencija yra public domain. Kartu šįmet buvo ir PECL pradžios metai (kažkas panašaus į CPAN, tik C kalba rašytiems PHP patobulinimams – PHP rašytiems patobulinimams yra PEAR – ganėtinai sudėtinga susigaudyt kas yra kur ;-) ). Būtent buvo pareikšta, jog į PECL nebus priimamos bibliotekos, kurios turi GPL licenciją. Hmm… 2004-ųjų metų pradžioje turėtų būti išleistos pirmosios PHP5.0.0 RC versijos, nors tiesą sakant PHP5 nėra toks jau ir skirtingas nuo 4-os versijos (na, tik Zend engine perdarytas į antrąją versiją). Pakeitimai daugiausiai matysis objektinio programavimo galimybėse, nors visos built-in funkcijos kaip suprantu kaip buvo taip ir liko neobjektinės. Žiūrėsim.