Ko aš kol kas išmokau naujame darbe

Na vat, jau ketvirta diena plaukiu finansinių duomenų ir teorijų vandenyse, ir, atrodo, kol kas dar nepaskendau :) Per šias kelias dienas spėjau suprasti keletą dalykų, kurių egzistavimu buvau beveik įsitikinęs ir dirbdamas programuotoju.

Pirmas ir svarbiausias dalykas – There is no silver bullet. Niekada nebūna vieno aiškaus trumpo problemos sprendimo, kuris tiktų visiems gyvenimo atvejams. Kiekvieną kartą būna kažkas kitaip, visos problemos būna skirtingos, o jų sprendimas yra kūrybinis procesas. Tad kiekvienos įmonės finansinės analizės atveju neįmanoma aklai pritaikyti jokių jau patikrintų receptų, nes gautas skaičiukas skaitine reikšme gali būti ir toks pat kaip ir prieš tai nagrinėtos kompanijos, bet jo prasmė gali labai skirtis.

Kitas labai svarbus dalykas – niekas nėra sudėtinga, jei pasiskaitai dokumentaciją ;-) Mano atveju, jau trečią dieną skaitau finansinės analizės teoriją, ir jau atrodo suprantu kur kas padėta ;-) Tiesa, čia labai man patinka ir kompanijos politika, kuri galima sakyti verčia mokytis ir skaityti dokumentacijas nuo pirmos dienos. Štai aš visiškai naujas žmogus kompanijoje, nieko nemokantis finansinės analizės srityje (na, ok, turintis tik teorines žinias, nelabai laikęs rankose realių įmonių finansines ataskaitas) ir gaunu užduotį pravesti paskaitą kitiems įmonės skyriams apie tai kokie būna finansų analizės metodai bei kur ir kaip jie taikomi. Kaip sakant iš karto įmetimas į šaltą vandenį ir privertimas kuo greičiau pačiam įsisavinti naują informaciją ir ją suprasti tiek, kad galėtum paaiškinti ir kitiems. Man tai patinka ;-)

Finansiniai analizai

Na štai aš ir dirbu finansų analitiku. Kol kas viskas labai nauja ir reikia priprasti tiek prie naudojamo žargono, tiek prie sąvokų. Na, bet po rimtesnio RTFMinimo problemų manau neturėtų kilti. O kol kas tai net nėra laiko parašyti išsamiau į dienoraštį – tiek daug visko naujo reika išmokti ;)

Išeinu.

Keičiu darbą. Netgi ne vien darbą, o visą darbo sferą – pereinu dirbti į Finastą finansų analitiku. Todėl čia turbūt dar mažiau reikšiuosi, ir kuo toliau tuo turbūt mažiau kompiuterastiniais reikalais (nors, kaip sakė NB, jis lauks naujų finansinių Perlo modulių ;)

Tiesa, mano vieta atsilaisvina, ir ieškau žmogaus į ją. Reikia PHP, Perl, MySQL, šiek tiek administravimo įgūdžių ir svarbiausia atsakingumo. Žodžiu, etatinis kompiuterastas. Susisiekit su manimi.

Perl klaida

Pastarąją savaitę Perl susirašinėjimo sąrašuose labai aštriai diskutuojama viena Perl klaida, kuri ką tik buvo ištaisyta. Kai kurie sako, kad tai visai ne klaida, kad viskas turėtų būti palikta kaip ir buvo. Na, gal kas galit pasakyti, kur čia klaida šitame sakinyje:

my $foo = 1 if $bar;

Problema yra tame, kad $foo yra leksinis kintamasis, ir nelabai aišku, kaip apibrėžti jo galiojimo sritį. Jeigu tą patį perrašysime kitaip, tai srities ribos žymiai paaiškės:

if ($bar) {
      my $foo = 1;
}

Iš čia paaiškėja, jog priskyrimas my $foo = 1; yra visiškai bevertis, nes $foo yra vietinis (leksinis) kintamasis, kurio galiojimas pasibaigia tuoj už figūrinių skliaustelių užsidarymo. Bet čia ir yra visa klaida, nes iki šiol jo galiojimas nebuvo užbaigiamas čia pat:

[petras@lietuvoje ~]$ perl -Mstrict -wle 'my $bar = 1; my $foo = 1 if $bar;
print $foo;'
1

…kai Perlas turėtų pasiskųsti, kad bandoma pasiekti nenustatytą kintamąjį.

Dabar ši klaida pataisyta, bet audros nerimsta, nes pasirodo nemažai kodo priklauso nuo šitos klaidos.

Perl konferencija?

Po PHP konferencijos jau kokie trys žmonės manęs teiravosi, ar aš nesiruošiu daryti kokios nors atsakomosios konferencijos Perl tema. Tiesą sakant tokia maža ir neryžtinga mintis buvo kilus, paskui labai greitai jos atsisakiau, o vat dabar tie klausinėjimai vėl privertė ją prisiminti.

Konferenciją suorganizuoti gal ir nėra taip sudėtinga, tačiau pats neaiškiausias dalykas būtų tokios konferencijos reikalingumas (na… kiek žmonių iš vis tai būtų įdomu… Lietuvoj ta Perlo kalba yra primiršta ir entuziastų kaip ir nedaug) bei jos kokybė (Tarkim Perlo pradmenis aš moku gal ir neblogai, bei moku pritaikyti jį web aplinkoje, bet su sistemų administravimo moduliais nesu dirbęs… ir ar atsirastų žmonių kurie sutiktų aukoti savo laiką ir būtų pasiruošę pašnekėti apie vieną ar kitą niuansą).

Randal Schwartz nuomone galima per vieną dieną (8-10 valandų) išdėstyti visą Learning Perl, bet visgi tam reikia tikrai nemažai pasiruošimo, ir vėlgi neaišku ar
tai kam nors reikalinga. Be to, turbūt nedaug žmonių mokosi Perlo šiais laikais kaip pirmos programavimo kalbos, tad galbūt jiems nebereikia paskaitų nuo nulio?

Mano nuomone, dabar turbūt geriausia būtų neorganizuoti kažkokios Perlo konferencijos, o tiesiog pabandyti įkurti Perl Mongers grupę, kuri galėtų kiekvieną mėnesį ar panašiai susitikti, gal išklausyti vieno ar kito trumpo pranešimo ir išgerti draugiškai alaus. Vėlgi, jei tai ką sudomintų. Na, bent jau kokius 5 žmones tai tikiuosi surinksim ;)

Tai va, jeigu turit kokių idėjų, ar bent jau jus tai domintų, tai netylėkit ir susisiekit su manim ;-)

Parrot bei egzegezės

Vakar išleista pirma jau kiek rimtesnė Parrot versija – v0.1.0. Parrot yra platforma, šiek tiek panaši į .NET bei JVM, skirta interpretuojamoms kalboms kaip PHP, Ruby, Python, TCL, Basic, LISP, o ypač Perl6. Šioje naujoje versijoje svarbiausi pokyčiai yra gijų palaikymas (threads), bei svarbiausia – objektai. Taipogi atsirado daug daugiau dokumentacijos. Parsisiųsti
galima adresu http://www.cpan.org/authors/id/L/LT/LTOETSCH/parrot-0.1.0.tar.gz,
o daugiau apie patį Parrot – http://parrotcode.org.

Tuo tarpu Damian Conway išleido septintą egzegezę (Perl6 sintaksės aprašymą) apie tai, kas Perl6 pakeis Perl5 formatus. Atrodo, jog galų gale šių metų pabaigoje jau turėsim Perl6 specifikaciją ir po dar kokio pusmečio turėtume veikiantį Perl 6.0.0.

PHP konferencija

Kaip jau visi žinote turbūt, šeštadienį vyko PHP konferencija, kurioje teko dalyvauti ir man. Per daug įspūdžių neaprašinėsiu, nes jau daug kiti yra prirašę.

Mano slidės yra šiuo adresu. Pasistengsiu surasti laiko ir paversti jas į straipsnį, raštu išdėstant tai, ką pasakojau konferencijoje.

Daugiausiai konferencijos medžiagos yra turbūt pas Lakūną, o ypač daug nuorodų čia. (Kitų žmonių slidės: EnC, pukomuko)