Mobilus ryšys Somalyje

The Economist rašo apie mobilaus ryšio rinką Somalyje:

SOMALIA does not spring to mind as a good place to do business, but in telecoms at least it has something to teach the world. A call from a Somali mobile phone is generally cheaper and clearer than a call from anywhere else in Africa. The trick is the lack of regulation. Somalia has had no government since 1991. It was cut off for a while, but then private mobile companies moved in and found that the collapsed state provided a curious competitive advantage.

Kadangi Somalyje nėra vyriausybės, nėra ir valstybinės monopolinės telekomunikacijų bendrovės, nėra ir korumpuotų valdininkų ir investicijų apribojimų. Somalyje mokesčiai nėra dideli — tenka susimokėti tik vietiniams karaliukams (apie 5 procentus pelno) ir išleisti panašiai tiek savo saugumui užtikrinti. Ir jokių licencijų.

Tiesa, nors visa tai gal ir atrodo kaip laisvosios rinkos rojus, bet šalyje visgi beveik vyksta karas, tad verslo saugumas ganėtinai menkas ;)

Religija didina pajamas

MIT ekonomistas Jonathan Gruber savo moksliniame straipsnyje teigia, jog religingesni žmonės gauna geresnį išsilavinimą, rečiau skiriasi ir uždirba daugiau pajamų (via The Economist). Teigiama, jog dvigubai dažniau bažnyčioje apsilankantys žmonės uždirba apie 10 procentų daugiau pajamų. Tiesa, nors koreliacinis ryšys ir nustatytas, bet juk žinoma, kad koreliacija nereiškia priežastingumo: gali būti, jog į bažnyčią eina darbštesni žmonės, kurie dėl to ir gauna didesnius atlyginimus.

Bet racionlaių reiškinio paaiškinimų irgi gali būti: aktyviai dalyvaujantys bažnyčios veikloje žmonės suranda naujų pažinčių, kurios gali būti naudingos darant verslą ar kopiant karjeros laiptais, o taipogi religija bei tikėjimas mažina stresą, tad religingi žmonės gali būti produktyvesni.