Būna ir neigiamų laivų nuomos įkainių

Bloomberg rašo, jog kompanija Glencore sugebėjo išsinuomoti sausakrūvį laivą už dyką ir dar sutarė, kad laivo savininkai padengs dalį kuro kaštų. Taigi, realiai, Glencore mokės neigiamą nuomos mokestį, nes laivo savininkas primokės, kad tik laivas būtų išnuomotas. Pasirodo, jog tai apsimoka laivo savininkui, nes šiuo metu laivas yra prie Australijos, ir jie norėtų jį nugabenti į Europą, nes ten geresni frachtai (na, sąlyginai geresni, nes laivininkystės įmonės tikrai gyvena ne pačius geriausius laikus). Dar prieš keletą metų net nebuvo galima įsivaizduoti, kad tokie neigiami įkainiai iš viso bent teoriškai gali egzistuoti, bet atrodo, jog dabar gyvename tokiame pasaulyje, kur nieko nėra neįmanomo: kai kurie bankai ima mokesčius už tai, kad leidžia laikyti pas save indėlius, o kai kurios vyriausybės skolinasi pinigus už neigiamas palūkanas.

Tokia liūdna padėtis laivininkystėje susdarė dėl keleto priežasčių: pasaulio ekonomikos augimas sulėtėjęs, tad paklausa pervežimams apslopusi. Bet tai ne blogiausia: laivą pastatyti užtrunka keletą metų, tad tie laivai, kurie buvo užsakyti pasaulinio bumo pike 2008-aisiais, kai visi vertino ekonomikos perspektyvas per rožinius akinius, dar tik dabar pasiekia užsakovus. Tad laivų perteklius aiškiai per didelis, ko pasekoje juos išsinuomoti nieko nekainuoja.

Dar vienas pastebėjimas. Kai graikams nesiseka, tai nesiseka: laivininkystė sudaro 6% Graikijos BVP ir yra vienas svarbiausių sektorių užsienio prekybos balanse. Graikams priklauso didžiausias prekybos laivynas pasaulyje (Jungtinių tautų 2010 metų duomenimis, psl. 41).

Komentarų: 9

 1. vicko > February 7, 2012

  “kai kurie bankai ima mokesčius už tai, kad leidžia laikyti pas save indėlius, o kai kurios vyriausybės skolinasi pinigus už neigiamas palūkanas”

  O galima cia koki linka?

 2. Petras Kudaras > February 7, 2012

  Valstybės su neigiamo pajamingumo obligacijomis: Vokietija, JAV, Danija. Šveicarijos tarpbankinėje rinkoje irgi buvo neigiamų palūkanų. Bank of New York ima neigiamas palūkanas už indėlius.

 3. Besidomintis > February 7, 2012

  Idomus faktai, ačiū už straipsniuką.

 4. Rima > February 7, 2012

  To vicko:
  Pats ta linka ir susirask! Kokie jus lietuviai esat visi bjaurus be kulturos, kad tik viska patikrint,pergooglint ar tik prie kokio zodzio prikibt, kad tik “GUDRESNIU” pasijaust! Is kur jus to laiko visi gaunat-IDIJOTAI!

 5. to Rima > February 7, 2012

  Speju ir seniu salciu tiki, jei faktu netikrini :D

 6. Rima > February 9, 2012

  To vicko,”internetiniams troliams”,”time wasters”…
  Patikrinti kiek pinigu kisenej dar liko,reikia,o ne savo ir kitu laika svaistyt!Jei patiko straipsnis tai pagirk,jei nepatiko-nieko nerasyk,o jei jau rasai tai nors su rimtais argumentais!Ko patys straipsniu nesugebat parasyt,tik “sharinti” kitu darbus tegalit-“protingieji” internetiniai troliai! O su “seniu salciu”-tai nezinau kaip jus,bet as apie ji pati suzinojau(be “googlinimo”)-atejus tam tikram laikui:)Ir nereketavau tevu,kad irodytu jo “egzistavimo fakta”. Taigi,nori “blogeri” informacijos pats ir susirask,nesitikek,kad visi ant lekstutes ja pades ,o tu tik “sharinsi” ir savo “friendams” ar “falloweriams” atrodysi labai “protingas”:D

 7. […] kartotis, kadangi trumpai šią temą jau palietė  Petras Kudaras savo bloge, bet norėčiau jį papildyti ir pratęsti mintį, kadangi daugelis Lietuvoje vis dar ne visai […]

 8. Arturas > February 14, 2012

  Nieko nuostabaus. Viena Lietuvos imone apsiime statyti viena projekta ir pasiule suma mazesne nei savikaina. Isvada ta, imone yra tiek didele ir dabar neturi pakankamai pinigu islaikyti technikos ir personalo, o toks minusas yra mazesnis nei viso sito prastovos :) taigi arba judi ir gauni maza minusa, arba stovi ir gauni dideli! cia prasideda tikras verslas! :)

 9. Vasia > February 28, 2012

  O as pradziai pagalvojau , kad bus vokeliai.. tokiu mastu , hm, fura grynais :)

Palik komentarą

%d bloggers like this: