Akcijų kainos biržoje

Kadangi X2 komentaruose prašė paaiškinti, kaip biržoje nusistato akcijų kainos, tad ir susiruošiau kiek plačiau apie tai papasakoti.

Viskas iš tikrųjų yra kartu ir labai paprasta, ir labai sudėtinga. Pirmiausia, apie viską labai paprastai. Tarkime, kad biržoje yra prekiaujama kompanijos „Petro kopūstai“ akcijomis. Paskutinis sandoris „Petro kopūstų“ akcijomis įvyko mokant už vieną akciją po 10 litų (t.y. paskutiniu sandoriu Albinas pardavė Broniui kažkiek „Petro kopūstų“ akcijų po 10 litų). Akcijos kaina biržoje ir yra šio paskutinio sandorio kaina, tad galima teigti, jog „Petro kopūstų“ akcija biržoje kainuoja 10 litų. Jeigu dabar Bronius, neseniai nusipirkęs iš Albino akcijų po 10 litų, jas parduotų Česlovui po 11 litų, tai akcijų kursas pakiltų vienu litu, nes paskutinis sandoris buvo būtent 11 litų už akciją. Tiesa, biržoje viskas vyksta šiek tiek kitaip, ir nei Albinas, nei Bronius, nei Česlovas vienas kito nemato. Jie tik perduoda savo norus į biržos kompiuterį, kuris jau atrenka, kas ką nori pirkti ir parduoti. Šiuo atveju, tarkime, kad pirmasis savo pavedimą į biržos kompiuterį įvedė Albinas, kuris norėjo parduoti tam tikrą kiekį „Petro kopūstų“ akcijų po 10 litų. Gal būt tuo metu biržoje buvo ir daugiau pavedimų: tarkim Zbygnevas norėjo pirkti kažkiek „Petro kopūstų“ akcijų po 9 litus. Taigi, biržoje yra du pavedimai: Albinas nori parduoti po 10 litų, o Zbygnevas nori pirkti po 9 litus. Kadangi parduodantis nori gauti didesnę kainą nei sutinka perkantis, tai sandoris neįvyksta. Bet čia ateina Bronius, kuriam pasirodo, jog „Petro kopūstų“ akcijos yra labai pigios, ir sutinka nupirkti iš Albino akcijas po 10 litų. Broniui įvedus pavedimą pirkti akcijas po 10 litų, įvyksta sandoris (nes sutampa perkančiojo ir parduodančiojo siūlomos kainos ir kiekiai) ir galima teigti, kad akcijų kursas yra 10 litų. Po kiek laiko Česlovas, pamatęs, jog akcijos kainuoja tik 10 litų, ir staiga jų užsinorėjęs net ir aukštesne kaina, įveda pavedimą pirkti akcijas po 11 litų. Šiuo metu biržoje yra du pavedimai pirkti akcijas: vienas Zbygnevo po 9 litus, ir vienas Česlovo po 11 litų. Pardavimo pavedimų nėra, nes Albinas nebeturi akcijų (jis jas pardavė Broniui po 10 litų). Tada Bronius, pamatęs, kad gali labai greitai uždirbti litą už akciją, pasiūlo jas parduoti už 11 litų, ir įvyksta sandoris tarp Broniaus ir Česlovo mokant 11 litų už akciją. Biržoje akcijų kursas padidėja iki 11 litų.

Iš viso šitos „Petro kopūstų“ makalynės galima pasakyti tik viena: akcijų kursas biržoje atspindi tą kainą, kuria įvyko paskutinis sandoris biržoje, o sandoriai biržoje sudaromi ta kaina, kuria yra norinčių tiek parduoti, tiek pirkti akcijas. Todėl, akcijų kainų biržoje pokyčiai būna tuomet, kai pasikeičia santykis tarp norinčių parduoti ir pirkti akcijas. Kitaip tariant, pasikeičia paklausos ir pasiūlos santykis. Galbūt staiga Albinui prireikė pinigų, nes jis sudaužė savo mašiną, tad jis sutinka parduoti „Petro kopūstų“ akcijas ir po 10 litų, nors anksčiau būtų linkęs su jomis atsisveikinti tik už 12 litų, o gal būt jis nebetiki, kad „Petro kopūstai“ dirbs pelningai, nes nujaučia, jog kopūstų derlius Suvalkijoje buvo labai prastas. Tuo tarpu Česlovas, pirkdamas akcijas galbūt tiesiog turi laisvų pinigų, ir trokšta paspekuliuoti, o galbūt tikisi, jog „Petro kopūstai“ gaus Europos sąjungos subsidijų, tad jo nuomone, akcijas verta pirkti net ir už 11 litų. Jei daugiau žmonių pradės galvoti kaip Albinas, ta akcijų kaina kris, nes visi norės parduoti šias akcijas, o jei daugiau žmonių pradės galvoti kaip Česlovas, tai akcijų kaina kils. Paklausa ir pasiūla.

Tiesa, visi šie samprotavimai paaiškina tik kaip formuojasi akcijos kaina biržoje, o nepasako, kiek iš tikrųjų turėtų būti verta „Petro kopūstų“ akcija. Čia ir yra sudėtingoji dalis, iš kurios duoną (o kartais ir šokoladu perteptus sausainius) valgo tokie analitikai kaip aš.

17 Comments

 1. Idomu labai butu jeigu analitikas isreikstu savo nuomone apie, tris siom maksimaliai dienom saunancias i virsu imones. Juk tikrai analitiko demesio vertos imones. (Kaip ir tos su atvirsktine reakcija. )

  Gaila, bet analitikai nesidalina savo analizemis is niekur nieko :)), nes kitaip be duonos liktu :), nors idomu butu :).

  Sekmes

 2. Labas, ačiū už paaiškinimą, bet kaip yra Lietuvoje? Juk prekyba nėra aktyvi, tad tam tikru momentu fiksuojama įmonės akcijų kaina pagal paskutinį sandėrį gali neatspindėti realios situacijos. Pavyzdžiui, staiga pasitraukia iš darbo įmonės direktorius ir kaina jau turi kristi, bet dar neaišku kiek, nes neįvyko nė vienas sandėris. O birža sau tuo metu ramiai rodo senąją (prieš direktoriaus pasitraukimą) kainą. Išeina biržos kaina nereali?

  Ir dar – ar būna ir ar svarbūs susitarimai už biržos ribų. Pvz. A ir B tariasi dėl sandėrio ir kainos, dalis žmonių apie tai žino, bet biržoje – nieko. Tada išeina kad birža tik formaliai fiksuoja ir realiai vėluoja su informacija.

 3. tai jei isheina direktorius tai visi akcininkai manau tai zino ir nores acikratyt savo akcijom ir taip ir nukris ta kaina, manyciau kad tai logiska… arne?

 4. Dėl akcijų kilimo:

  Čia tos trys tai LIFO, SNOR ir PST? Dėl LIFO, tai visi jau tikisi matyt jog nebus squeeze out ir numoja ranka į rizikas pamatę didelį jos, pelną. SNOR… negalėčiau nieko konkretesnio gal pasakyt šiuo atveju. O PST, tai čia dėl 33 procentų Supremos paketo įsigijimo. Mano nuomonė tokia pati, kaip ir Finastos apžvalgose, ir nieko naujo nepasakysiu ;)

  Dėl Lietuvos rinkos apyvartų:

  Iš biržoje esančių 43 bendrovių, gal yra kokia 10, kuriomis prekyba vyksta retai: KENR, STUM, KTIE, PRAM, NORD, LIFO, PST (bet ne paskutiniu metu), VDEG, ANYK… Kitomis akcijomis prekyba vyksta kone kasdien, tad reakcijos manau galima tikėtis bet kokiu atveju (na, yra pakankamai neskaidrių kompanijų, kurių akcijoms veikia sava logika — jeigu iš vis ten logikos yra ;)

  Dėl sandorių už biržos:

  Taip, tokie egzistuoja, jie vadinami tiesioginiais sandoriais, bet naudojami daugiau stambiems paketams perleisti, kuriems biržoje gal nevisada pakaktų likvidumo. Kartais būna ir akivaizdžiais sutartinių sandorių ir pačioje biržoje, bet jie būna netoli esamos rinkos kainos. Kiek žinau nuo vasaros ir naujos biržos sistemos įvedimo šiek tiek keičiasi tiesioginių sandorių tvarka ir vis daugiau sandorių turės būti sudaromi pačioje biržoje.

  Dėl direktorių išėjimo:

  Tai nebūtinai turi būti neigiama naujiena. Gal būt direktorius akivaizdžiai netiko einamoms pareigoms ir jo pakeitimas geresniu žmogumi tegiamai paveiks kompaniją. Viskas labai priklauso nuo konkretaus atvejo ;)

 5. Taip, birža ima komisinius už sandorį, ir ima mokesčius iš bendrovių už tai, kad jų akcijomis prekiaujama biržoje ir ima mokesčius iš finansų maklerio įmonių, už teisę prekiauti biržoje.

 6. Taip apie tas pacias.

  o del snoro tas tavo "gal" leidzia suprast, kad galima butu daug papasakot, tik gal nieko konkretaus, tik gandai ? :))

  Tiesa o Finasta keidzia jum savo nuomone tureti a turi but daugiau maziau suderinta :)))))

  Kiek speju tu finastoj daugiau analizuoji ne Lt rinkrina.

 7. Heh, Finastoj nuomonių niekas su niekuo nederina. Analitikai turi savo nuomonę, ir ją visose apžvalgose pateikia.

  Analizuoju ir Lietuvos rinką.

 8. Papasakok daugiau apie Biržą, t.y. kam ji priklauso, kur ji įsikurisi, kiek žmonių joje dirba ar prekiaujama užsienio įmonių akcijomis ir pan.. Būtų įdomu pasiskaityti ;)

 9. Kur internete butu galima "giliau" pasidometi apie birzas ar kokia knyga rekomenduotum..?

 10. Dėkui labai už išsamų paaiškinimą. O dar toks klausimėlis trumpas dėl įdomumo: tarkim turiu aš kažkiek ten tų pinigų ir noriu akcijų kokių nors įsigyt. Tai kaip tai vyksta? Ar tiesiog reikia kreiptis i tokias firmas kaip Finasta ir sakyt kad noriu investuot ir jau ten viską sutvarkys? :)

 11. Bet ar gali tu savo nuomone savo pinigais patvirtinti, kad ir investuoti kur nepraneses apie tai darbdaviams :))), juk tai interesu konfliktas butu:)))

  Speju cia kazkokie apribojimai neisvengiam :))))

 12. Apie tai, kad finastoj niekas su nieku nesiderina :) Idomiai pas jus ten darbo procesas pakurtas: analitikai tarpusavy nebendrauja ir nuomonemis nesidalina, kiekvienas turi savo nuomone ir uzsiima tik savo reikalais…

  P.S. Kartais pagalvoju kaip sunku, turbut, visa laika galvoti, kad neisplepetum ko nors…

 13. Norėjau paklaust, gal kas galėtų pasakyt kur galima nusipirkt akcijų, kur ir kaip ieškot kas jas parduoda?

Comments are closed.