JAV akcijų rinkų kritimas

Kovo mėnesio pasaulio indeksų palyginimasPraėjusią savaitę JAV turbūt daugeliui investuotojų į akcijas nebeišlaikė nervai: paskelbus prastus makroekonomikos duomenis bei kompanijų veiklos rezultatus, akcijų kursai pasileido kristi žemyn, drauge nusitempdami ir Azijos bei Europos akcijų indeksus. Niekam ne paslaptis, jog JAV ekonomikos augimo tempai silpnėja jau gerą pusmetį, tačiau pastarųjų savaičių duomenys tikrai neteikia itin didelio optimizmo. Juolab kad prie to prisideda ir itin didelės naftos kainos, kurios vien per kovo mėnesį sugebėjo kilstelti JAV vartotojų kainų indeksą 0,6 procento. Tokie duomenys netgi verčia analitikus ištraukti iš palėpių nuo aštuntojo dešimtmečio retai vartotą ir jau spėjusį apdulkėti žodį „stagfliacija“ – gali būti, jog JAV pradeda ekonomikos periodą, kuris pasižymi tiek aukšta infliacija, tiek mažu ekonomikos augimu.

Pradėjusios pigti JAV akcijos išbaidė investuotojus, kurie stengėsi permesti savo lėšas į saugesnius finansinius instrumentus, daugiausiai obligacijas. Tačiau gana stiprų akcijų indeksų kritimą pajuto ir kitos valstybės: štai Japonijos akcijų indeksas NIKKEI per paskutinį mėnesį prarado 7,2 procentus savo vertės. Ganėtinai stipriai sureagavo ir Centrinės ir Rytų Europos akcijų rinkos, nors iš pirmo žvilgsnio atrodytų, jog jos su JAV ekonomika mažai ką turi bendro. Atrodo, kad šis regionas yra visiškai integruotas į pasaulinę kapitalo rinką: štai Lenkijos akcijų rinkos indekso WIG20 paskutinį mėnesį koreliacijos koeficientas su NASDAQ indeksu yra lygus 0,904. Iš didžiųjų Rytų Europos rinkų mažiausiai į JAV nuotaikas reagavo Čekijos indeksas, kuris per pastarąjį mėnesį sugebėjo pakilti šiek tiek daugiau nei vienu procentu, nors prieš savaitę jo prieaugis sudarė virš 4 procentų, tačiau tai galima paaiškinti Čekijos telekomo privatizavimo eiga: tikėtina, jog iš indekso išėmus Čekijos telekomą, likusios akcijos labai gražiai sektų JAV akcijų rinkos pavyzdžiu.

O Lietuva? O Lietuva į tokius svyravimus kol kas sąlyginai nereaguoja, ir pastarosiomis savaitėmis stipriai pabrangusi „Mažeikių nafta“ tempia akcijų indeksus aukštyn.

10 Comments

  1. Na, vasario pabaigoje Apple padvigubino akcijų skaičių (stock split http://biz.yahoo.com/e/050302/aapl8-k.html ), ir nuo tada akcijos kaina pradėjo kristi. Apple akcijos per paskutinius metus labai stipriai kilo, tad galbūt čia korekcija. Nesu įsigilinęs į Apple veiklos rezultatus, bet atrodo, jog P/E yra ganėtinai aukštas.

  2. cia klausimas nesusijes su post'u, bet… moxliuk, pasakyk kodel geriau investuoti i finastos investicinius fondus, nei i JT?:) Vat noriu investuoti i investicinius fondus, tik nezinau kieno geriau JT, ar Finastos. Aciu.

  3. Na, man turbūt būtų neetiška lyginti mūsų ir JT fondus ;)

  4. nu numanau:) bet siaip butu idomu isgirsti tavo, kaip zmogaus kuris dirba toje sferoje, pvz. Jusu, Finastos, pliusus. Ar geriau atvykt i finasta ir gyvai kad kas papasakotu?

  5. Užeik, jeigu Vilniuj esi, paprašyk, kad su Petru norėtum pašnekėt ir pakalbėsim apie senus PHP laikus ir šiaip investavimą ;)

Comments are closed.