Pasaulio technologijų ekonomikos centras

Šios savaitės BusinessWeek pagrindinė tema yra valstybė, kuri yra pasaulio technologijų ekonomikos centras. Šioje valstybėje pagaminama 70 procentų pasaulio procesorių plokščių, 72 procentai pasaulio nešiojamų kompiuterių, 79 procentai delninių kompiuterių, 83 procentai bevielio tinklo įrangos, 68 procentai LCD monitorių, 33 procentai serverių ir dar daug daug ko. Ši valstybė yra Kinijos kaimynė, o pačios Kinijos teigimu – tiesiog Kinijos teritorija. Ši valstybė yra Taivanas. Nedidelė sala, kurios BVP žmogui rodiklis yra 12 kartų didesnis nei Kinijos, sugebėjo per nepilnus porą dešimtmečių labai sėkmingai įsitvirtinti pasaulinėje informacinių technologijų rinkoje. Taivane veikia didžiulės mikroprocesorių gamyklos, kurios priklauso mažai žinomoms kompanijoms, tačiau kurios gamina produkciją Intel, Apple ir kitoms kompanijoms. Iš esmės didžiosios JAV kompanijos sukuria naujus modelius, o jei jau gaminami ne pačių kompanijų fabrikuose, o „outsource’inami“ į Taivanį. Tiesa, taivaniečiai juokiasi, jog amerikiečių „outsourcing“ suvokimas yra priešingas nei tikrasis: kaip tik Taivanas gamina produktus, ir „outsource’ina“ jų marketingą ir prekių ženklus amerikiečiams.

Taivano įmonės, gaminančios aukštų technologijų produkciją, turi labai daug pranašumų, kol kas netgi prieš tą pačią Kiniją, nors reikalai gali pakrypti ir priešinga kryptimi. Šiuo metu Taivano gamybos kaštai, atlyginimai, yra žymiai mažesni nei JAV, o be to Taivanas turi pranašumų ir lankstume bei mokslo ir tyrimo srityje. JAV atradus naują procesorių technoloiją, Taivano gamyklose ji gali būti įdiegiama labai greitai, nes daug dėmesio skiriama tyrimams ir technologijų atnaujinimui. Taivano gamyklos taipogi yra itin lanksčios ir gali gaminti daugybės produktų partijas vienu metu, tuo tapu Kinijoje šio lankstumo dar daug kur trūksta.

Nepaisant politinio šaltumo (jeigu galima šaltumu pavadinti grasinimus karu) tarp Kinijos ir Taivano, manoma, kad Taivano įmonės Kinijoje yra investavę apie 100 milijardų JAV dolerių. Taivanas turi žinias, kaip pagaminti aukštų technoloijų produktus, o Kinija gali juos gaminti labai pigiais, todėl taivano įmonės nemažai investuoja į gamyklas Kinijoje, nors oficialiai ekonominiai ryšiai tarp šalių nėra labai aktyvūs.

6 Comments

 1. skaiciau. jep, lyderiaujantis tecnologiju gamintojas. o su outsource'o savoka gerai suvartyta. realiai, kai pagalvoji, gal tikrai labiau amerikieciai priklausomi nuo Taivanio, nei atvirksciai? :)

  gerai, kai jie – tauta kukli, darbsti ir paklusti. kitaip JAV uzsiverstu

 2. o kaip kokybe?

  kas kaip made in china..

  ir seip logiska per pora 10 metu, o va lt y es metai kaip istojus ir reikia kad permainu ner.. ;/

 3. Kokybės prasme Taivanas tikrai nenuvilia (masinėje gamyboje). Jie ir labiausiai nuo kin skiriasi tuo, kad gali gaminti aukštos kokybės ir sudėtingus produktus, ir dar labai greitai prisitaikyti prie kintančių sąlygų. Būtent ši savybė ir minima kaip svabiausia Taivano ekonomikos sėkmės priežastis.

 4. o japonija? su kinija pas ja panasi simbioze: kinija – darbo jega ir "zemosios" technologijos, japonija – aukstosios technologijos. tik aisku sunku ten jiems dabar.

 5. nu su tuo outsorsinimu tai nesamone :D, jai taivanis pats galetu suprojektuoti naujus procesoriu modelius tikrai nedirbtu amerikos imonems :)

 6. Na, tai laikyk, kad Taivanis outsourcina "naujų procesorių modelių kūrimą" :)

Comments are closed.