Augimo ir vertės akcijos Lietuvoje

Praėjusią savaitę pribaigiau visus darbus, susijusius su tam tikru darbeliu universitetui, kuriame nagrinėjau (na, „nagrinėjau“ turbūt per stiprus žodis – verčiau būtų sakyti „vieną vakarą trumpai pažvelgiau“) akcijų skirstymo į augimo ir vertės akcijas teoriją ir jos pritaikomumą Lietuvoje. Trumpo tyrimo,kurį atlikau, rezultatai šiek tiek mane nustebino, ir patvirtino, jog Lietuvoje lyg ir galioja tokios pačios tendencijos kaip ir vakarų rinkose. Tyrimo metu buvo sudaryti portfeliai iš „augimo“ ir „vertės“ akcijų, o kiekvienais metais (nuo 2002 iki 2005 metų) „vertės“ akcijų portfelis užtikrino didesnę investicijų grąžą nei „augimo“. Akcijos į portfelius buvo atrinktos naudojantis tik kainos ir buhalterinės akcijos vertės (P/BV, price to book value) santykiu: dešimt didžiausių šį rodiklį turinčių akcijų pateko į „augimo“ portfelį, o dešimt mažiausių – į „vertės“. Savaime suprantama, duomenų yra per mažai, kad būtų galima daryti statistiškai pagrįstas išvadas, o be to finansų rinkose teorijos dažniausiai veikia tik trumpą laiką, tad prognozuoti, ar ši tendencija išliks ir ateityje būtų neprotinga.

14 Comments

 1. Galetum pavardyti kokios imones Lietuvoje yra "vertes" akcijos?

  Dekui

 2. Arturai, klausk tiesiai: "Ka pirkti?", jei jau P/BV paskaiciuoti nemoki/tingi? ;)

 3. Siaip laisvai yra prieinami tik 1.5 metu nse duomenys. Gal atskleitum saltini is kur 4 metu paemiai? :)

 4. Tai ir reikejo rasyti "laisvai prieinama darbe" :))))

  O siaip pradzioj dar rasei apie vertes akciju nustatyma pagal p/e, bet paskui destei vien tik apie p/bv. Argumentuok savo pasirinkima :) O gal reikejo pagal dividendus? ;)

 5. Pagal P/BV reitingavau tik todėl, kad tai pagrindinis kriterijus, sudarant JAV augimo ir vertės indeksus. O pagal dividendus… Iš tikrųjų gavosi labai įdomus rezultatas — augimo akcijos daugiausiai ir mokėjo dividendų Lietuvoje, o tuo tarpu vertės akcijos Lietuvoje dažnai buvo tokios, kurios nelabai pelną ir generuoja, tad nelabai ir yra iš kur tuos dividendus mokėti.

 6. Portfelius sudarinejai pagal Markowitziaus teorija ar pagal kokia nors kita?! Jei pagal Markowitziaus efektyviaja aibe, tai gal galetum atskleist paslapti pagal kokia programele sudarei?!

  Aciu

 7. Beje, ar "Finastoje" kas nors suteikia informacija nemokamai apie portfeliu sudarymo subtilybes?! Gal butu galima suzinoti kokia nors internetine nuoroda, norint teisingai suformuoti optimalu investiciju portfeli?!

 8. Ne, portfelius sudarinėjau pagal paprasčiausią P/BV santykį. O Markowitz… Nebuvo šio tyrimo tikslas rištis prie portfelių rizikos :)

 9. Supratau, labai gaila. Kadangi diplomini rasau panasia tema, tai vat ir iskilo tokia problemele, kad nemoku sudaryti optimalaus portfelio :(

 10. Offtopic:

  Gal zinai kaip ten bus nuo geguzes 30d., galima bus pirkti estiskas ir latviskas akcijas per finasta? Esat paruose savo elektronine sistema?

 11. Kiek žinau, tai nuo gegužės 30 tai dar ne, bet manau, kad netempsim ilgai ;) Atrodo šiuo metu vyksta pasiruošimas tam — reikia ne vien prekybos sistemas suderint, bet ir teisinius/juridinius dalykus.

Comments are closed.