Susan Strange: Valstybės ir rinkos

Užbaigiau skaityti Susan Strange politinės tarptautinės ekonomikos knygą „Valstybės ir rinkos“, kurioje analizuojama ekonomikos ir valstybių galios vaidmuo. Autorė bando paaiškinti, kokie faktoriai lemia, kad tam tikros valstybės turi žymiai daugiau galios pasaulinėje ekonomikoje nei kitos. Išskiriami keturi pagrindiniai faktoriai: saugumo struktūra (tos valstybės, kurios gali užtikrinti saugumą, arba kitaip tariant, užtikrinti taiką, gali diktuoti ir ekonomines sąlygas), gamybos struktūra (tie, kas gamina produkciją, gali daryti stiprią įtaką pasaulio ekonomikai — šiuo metu tai ypač aišku Kinijos atveju), finansų struktūra (tie, kas valdo pasaulio finansus, valdo ir papildomus ekonominės galios šaltinius) ir žinių struktūra (tie, kas turi „know-how“, gali nuspręsti kam tas žinias perduoti, o tai nemaža galia). Tiesa, autorė nelabai stipriai įrodinėja, jog ekonominės galios tarptautinėje rinkoje apsiriboja tik šiais keturiais faktoriais.

Įdomiausia mintis šioje knygoje man pasirodė būtent finansų struktūros valdymas ir jos įtaka pasaulinei ekonomikai. Teigiama, jog JAV turi perdėtai didelę įtaką pasauliuui jau vien dėl to, kad JAV doleris yra universaliai priimama valiuta, kuria savo atsargas dažniausiai laiko centriniai bankai. Dar viena su tuo susijusi mintis: didžiausią finansinę galią turi ne tie, kas turi daugiausiai pinigų, o tie, kurie gali daugiausiai jų prieinamomis palūkanomis pasiskolinti. Juk ekonomika ir investicijos dažniausiai ir būna finansuojamos paskolomis, tad didžiausią įtaką pasaulyje gali turėti tos valstybės, kurių finansų rinka yra labai išvystyta, o šiuo atžvilgiu irgi pirmauja būtent JAV.

2 Comments

  1. O kaip JAV finansinei galiai atsiliepia skolinimasis?

    Giliais šia sritimi nesidomiu, bet girdėjau (gal net iš tamstos), kad JAV skolinasi iš Kinijos, taip palaikydama savo ekonomiką…

  2. Na, skolinimasis JAV yra labai svarbus. Ten tiek paprasti piliečiai ima daug paskolų (tiek būsto, tiek vartojimo), tiek pati vyriausybė daug skolinasi ir išleidžia daugiau lėšų nei surenka mokesčiais. Toks lėšų leidimas papildomai stimuliuoja ekonomiką. Taip, JAV skolinasi iš Kinijos. Na, tiksliau yra pasiūloma visiems pasaulio investuotojams paskolinti JAV pinigų, tačiau kadangi daug laisvų lėšų turi Kinija ir kitos Azijos valstybės, tai būtent jos dažnai tampa skolintojomis. JAV tai ne visada patinka, nes priklausymas nuo vieno didelio kreditoriaus visada yra ne itin geras dalykas, o ypač kai tas kreditorius yra Kinija, kurios politika kartais gali būti ir priešinga laisvos rinkos principams, tai kelia nerimą JAV vyriausybei.

    Bet iki šiol JAV yra laikoma labai patikima skolininke, kuri visada grąžina savo skolas, o tai leidžia JAV daug ir pigiai pasiskolinti užsienio rinkose. O tai ir yra tam tikra galia ekonominiame pasaulyje.

Comments are closed.