The Economist apie darbuotojų trūkumą Baltijos šalyse

The Economist šią savaitę rašo ir apie Baltijos valstybes: straipsnyje, pavadintame „Baltic blues“ atkreipiamas dėmesys į pastaruoju metu Baltijos šalyse vis aštrėjančią problemą – darbuotojų trūkumą. The Economist nuomone, ši problema susidarė dėl to, jog pastaruoju metu itin sparčiai augo daug darbo resursų reikalaujančios pramonės šakos (kaip kad statyba), kurios ir suvalgė visą esamą darbuotojų pasiūlą.

Tiesa, oficiali statistika apie darbuotojų stygių nelabai ką sako, bet paaiškinimas įtikinantis:

Officially, unemployment is still around 8% in all three countries. But some of the jobless are not easily employable: “Too old, too drunk or too lazy,” says one official unkindly. More importantly, many are working, either illegally at home or elsewhere in the EU. When Latvian teachers recently demonstrated for higher salaries, one placard threatened “see you in Ireland”—which, like Britain, has opened its borders to workers from the EU’s newest members.

Nors Lenkijoje oficialus nedarbo lygis yra 19 procentų, bet Lenkijos statybos įmonės irgi skundžiasi darbuotojų stygiumi. Trijose Baltijos valstybėse tėra 8 milijonai gyventojų, o net 100000 iš jų dirba Londone.

Paskutinė pastraipa irgi verčia susimąstyti:

But the most controversial idea is to import extra workers. Poland has tens of thousands of illegal immigrants, chiefly from Ukraine: now the talk is of making it easier for them to work legally. In Latvia, VP Market, a retail chain, wants to hire staff from neighbouring Belarus; other firms are thinking along similar lines. That may make business sense, but in the Baltic states, where many still see Russian migrants as a lasting and unwelcome reminder of Soviet occupation, such notions are regarded with horror.

8 Comments

 1. Sorry about English, can read but not write Lithuanian.

  Don't Lithuanians see any irony in now being so prosperous that they need to employ the former occupiers to do the jobs they don't want themselves?

 2. "Trijose Baltijos valstybėse tėra 8 milijonai gyventojų, o net 100000 iš jų dirba Londone." Per visas tris salis tik 100000? Kazkaip mazokai.

 3. Nesąmonės… Pvz. Kaune labiau juntamas darbų trūkumas, o ne darbuotojų. Aš ne apie statybininkus ar siuvėjus, ten gal kita situacija.

 4. Varske: that is a very interesting point. I think that Baltic states had a superior economy even in the days of Soviet Union and living (and working) in the Baltics was considered to be very desirable. The Baltics was probably as close as you can get to the West without going outside the Soviet Union.

  Dėl 100000 darbuotojų Londone, tai teko kažkur girdėti statistiką, kad vien tiek lietuvių yra, bet nepamenu kur mačiau šį skaičių. Tad visai gali būti, jog The Economist šiuo atveju šiek tiek pasikuklino ir tuos 100000 priskyrė ne vien Lietuvai, bet visoms Baltijos valstybėms.

  Beje, apie tai kad trūksta darbuotojų, šią savaitę teko girdėti ir ne vien iš The Economist, bet ir iš keleto kompanijų vadovų. Jeigu ir yra laisvų darbuotojų, tai jie nelabai atitinka kvalifikaciją arba nelabai nusiteikę dirbti. Na, gal čia taip tik Vilniuje.

 5. Man siaip keistai atrodo VP Market norai importuot juodadarbius is Ukrainos. Dar suprasciau, jei ieskotu kvalifikuotu specialistu nuo 1.5 KLt, bet kiek supratau jie iesko sandelininku, pakuotoju ir kroveju uz 500 Lt. Tik labai abejoju ar tie ukrainieciai dirbs tokiomis salygomis. Visi zinom kiek didmiesciuose kainuoja kad ir vieno kambario nuoma, maistas. O tam imigrantui reikia juk ne tik isgyventi, bet ir kazkiek susitaupyt, perlaida seimai padaryti. IMHO, tokiomis salygomis galima patraukti tik badaujancius zmones arba visokius avantiuristus, kurie pirma proga ieskos lengvesio kelio.

  O dar kai pagalvoji apie papildomas islaidas ieskant tu darbuotoju, gabenant, sudarant jiems salygas. Pagaliau kalbos, kulturinis barjeras. Ar nepaprasciau tiems pakuotojams padidinti alga iki 700 Lt ir ieskot vietiniu kadru? Dar daug kur zmones dirba uz minimuma, ypac mazesniuose miesteliuose. Iskart padidetu darbuotoju pasiula ir polinkis emigruoti i uzsieni taptu kiek mazesnis. O dabar labiau panasu, kad VP Market greiciau pasiryzes ant galvos atsistoti, nei algas kazkiek padidint.

 6. O tu pagalvok kaip pries kelis metus atrode musu keliones i londona, kur gyveno zmones po 5 ar daugiau mazuose butukuose, valge visokias nesamones, uzdirbo net maziau minimumo, nesuprato kalbos ir buvo LABAI LABAI patenkinti. Lygiai taip pat ir su ukrainieciais ar baltarusiais pas mus. Gyvens kokiuose nors griuvesiuose, valgys atliekas is norfos ir dziaugsis gyvenimu, gaudami palyginti su tevyne nerealias algas. Sad but true, toks jau tas gyvenimas.

Comments are closed.