Draudimas dalyvauti rizikinguose pensijų fonduose

BNS rašo (via Delfi):

Vyresnio amžiaus Lietuvos gyventojams tikriausiai bus uždrausta dalyvauti rizikinguose pensijų fonduose. Toks klausimas šią savaitę bus svarstomas Seimo Socialinių ir darbo reikalų komitete. Manoma, kad toks draudimas apsaugotų vyresnio amžiaus žmones, kad išėję į pensiją jie neliktų be duonos kąsnio, rašo dienraštis „Klaipėda“.

„Norime apsaugoti gyventojus, kad šie, visą gyvenimą kaupę pinigus sotesnei pensijai, likus keleriems metams iki išsvajotojo poilsio nedalyvautų rizikinguose fonduose“, – sakė komiteto pirmininkas Algirdas Sysas.

Jo teigimu, Seimui tikriausiai bus pasiūlyta pritarti įstatymo pataisai. Ja būtų nustatyta, kad rizikinguose pensijų kaupimo fonduose negali dalyvauti asmenys, kuriems iki pensinio amžiaus liko 5 ar 10 metų.

Taip, investavimas į akcijas yra rizikingas užsiėmimas, ir iš tikrųjų, nėra jokios garantijos, jog investuotojai nepraloš, savo pensines lėšas, likus keletui metų iki pensijos, sudėję į rizikingiausius fondus, bet kodėl reikia tokį dalyką drausti ir kodėl reikia atimti žmogui teisę disponuoti savo pinigais kaip jam patinka? Šios problemos sprendimas turėtų būti švietimas, o ne draudimas – juk gali būti ir tokių žmonių, kurie pilnai suvokia rizikas, ir jas nori prisiimti. Nanny state?

5 Comments

 1. bet ar tai netgi nera dezinformacija? jei zmogus 35 metus mokejo sodrai (vienoje ar kitoje jurisdikcijoje), o 5 metus tik dali savo imokos pensiju fondams, ar jis tikrai liktu be duonos kasnio?

 2. Taip, tai dezinformacija, bo blogiausiu atveju (kuris yra intensyviai nerealus) jam neliks tik tos menkos dalies. Manau, kad valstybe su tokiais pasiulymais, tik bando pakibinti VPK ir parodyti runkeliu tautai, kad kazka veikia, tipo rupinasi. O Sysas yra senas profsajuzininkas, ir niekas to nepakeis, nebent rinkejai…

 3. O kokie valstybėje yra mechanizmai kažkokiai žmonių grupei šviesti? (ne kritiškas, bet smalsautojo klausimas). Jei yra, tai kokia to kaina? Man visada atrodė, kad įstatymų apribojimai yra pigūs/lengvi sprendimai.

  Priedo, ar nėra apribotas išmokamų pensijoms liešų kiekis kuriuo gyventojai disponuoja? T.y. ar žmogus gali investuoti į pensijų fondą visas lėšas, kurias ansčiau būtų perleidęs sodrai?

 4. Mechanizmai švietimui yra visokie: Tas pats LRT ir diskusijų skatinimas. Kai reikėjo šviesti apie ES naudą, tai priemonių buvo rasta ;)

  Taip, Loading, esiteisus — tik dalis lėšų gali būti skiriama privačiam pensijų fondui, o didžioji dalis vis tiek turi eiti Sodrai.

 5. Manyčiau, kad Seimo Socialinių ir darbo reikalų komiteto siūlomos įstatymo pataisos prasmingos nes:

  1 yra galybė brandaus amžiaus žmonių, kurie ne visai suvokia rizikas kapitalo rinkose ir net nelabai domisi tuo. Todėl kalbėti apie švietimą, diskusijas būtų beprasmiška;

  2 yra nemažai puikių pardavėjų, kuriems numatytas planas kiek reiktų sudaryti naujų sutarčių ir kurie savo sugebėjimais nesunkiai įsiūtų tiems patiems brandaus amžiaus žmonėms rizikingiausią krytį.

  Suminis rezultatas, blogiausiam scenarijui susiklosčius, būtų mažesnis nei gaunama pensija nepasirašius pensijų kaupimo sutarties.

  O šiaip čia ir kartų (generacijų) problema. Kuomet bus susiformavusios investavimo tradicijos ir pats supratimas, tuomet bus prasminga kalbėt apie draudimų nebuvimą ;)

Comments are closed.