Viktor E. Frankl: Man’s Search for Meaning

Neseniai perskaičiau austrų psichologo Viktoro Franklio knygą „Man’s Search for Meaning“. Šis psichologas yra egzistencinės psichologijos pradininkas, kuris teigia, jog neurozių ir depresijos priežastis dažnai būna gyvenimo prasmės nematymas, o ne Froidiškos seksualumo problemos. Franklis psichologiniu stebėjimus atliko kalėdamas nacių koncentracijos stovykloje ir stebėdamas savo bei kitų kalinių psichiką. Kaliniai koncentracijos stovykloje išgyvena psichologinę problemą: nežinodami, kiek jiems dar liko gyventi, kaliniai negali gyventi rytdiena ir negali turėti jokių tikslų. Kadangi nėra jokių tikslų, nėra ir gyvenimo prasmės, taigi jie tik apatiškai egzistuoja. Tam, kad būtų galima pergyventi stovyklos baisybes, žmogui svarbu surasti šį gyvenimo tikslą, nes tie, kurie žino kam gyvena, gali išgyventi bet kokiomis sąlygomis. Gyvenimo tikslą turi surasti pats žmogus, niekas kitas jo negali įteigti ar nurodyti. Gyvenimo prasmė kiekvienam žmogui yra skirtinga: tai gali būti anūkų užauginimas ar netgi knygos parašymas. Turėdamas net ir tokį tikslą, žmogus visas koncentracijos stovyklos baisybes priima tik kaip laikiną nemalonumą, kurį reikia pergyventi, jog būtų pasiektas šis gyvenimo tikslas.

norintiems sužinoti plačiau, turiu ir knygos mind map HTML ir MMap formatais.

7 Comments

 1. Kur čia dabar atsitiktinai perskaičiau, kad žmonės iškentę koncentracijos stovyklų siaubus iš jos išėję nusižudydavo…

 2. Gyvenantiems stovyklose padeda išgyventi mintis, jog jie grįš į normalų pasaulį, kuriame bus šeima, namai ir kitas idiliškas gyvenimas. Ojeigu grįžęs iš stovyklos pamatai, jog šeima išžudyta, o namų nebelikę, tai niekas nebepalaiko tavo tikėjimo gražiu gyvenimu ateityje — kitaip tariant, jie praranda gyvenimo prasmę.

 3. O geras, kaip tis sia knyga uzsisakiau is Amazones ir gavau neseniai. Dabar ja skaitau.

  Moxliuk, kaip tu daejai iki sios knygos? Ta prasme kur radai nuorodas ir pan.

  As tai knygoje 'Is your genius at work' radau rekomendacija.

 4. Of course, arba nesugebejimas isivaizduoti to, kaip tiksla igyvendinti.

  Siaip, kazkada isvedziau toki teigini:

  Zmogus yra produktyvus tik tada, kai tenkinamos dvi salygos:

  #1 zino_ko_nori() {

  #2 zino_tiksliai_kaip_tai_pasiekti() {

  veikia; } else {

  iesko_budu; }

  else {

  iesko_tikslo; }

  Kitaip sakant, zmogus yra ieskotojas, o ne gamintojas tol, kol nera tenkinamos sios 2 salygos. Jei visu pasaulio zmoniu sios dvi salygos butu patenkintos, tai galbut visi dirbtu kaip skruzdeles :).

  O zmogaus laime ir neuroziu nebuvimas laibai susije su jo produktyvumu…

 5. franklis gudrus buvo; tam, kad koncentracijos stovykloj elgtusi pats pagal savo teorija, jis susikure tiksla ta teorija ispletoti

Comments are closed.