Dangoraižiai ir krizės

The Economist (R$) rašo, jog dangoraižiai dažniausiai užbaigiami statyti būtent tuo metu, kai biurų nuomos rinkoje pradeda mažėti paklausa ir artėja ekonomikos krizė. Chrysler dangoraižis buvo pabaigtas statyti tuo metu, kai Niujorko birža patyrė 1929-ųjų metų paniką, Empire State – tuo metu, kai 1934-aisiais siautė didžioji depresija (dėl to, kad ketvirtis šio pastato patalpų ilgą laiką buvo neišnuomotos, jis buvo pravardžiuojamas „Empty State building“). Akademiniai tyrimai irgi rodo, jog aukščiausi XX-o amžiaus pastatai Amerikoje būdavo pabaigiami statyti būtent tada, kai JAV ekonomika ruošdavosi smigti žemyn.

Nežinia, ar ši taisyklė galioja ir Azijoje, kur šiuo metu sparčiai statomi vis aukštesni ir aukštesni pastatai, nors didelė biuro patalpų paklausa kol kas dar vyravo tik neilgą laiką. Tiesa, 452-jų metrų Petronas Twin Towers Malaizijoje buvo baigtas statyti praėjus metams po to, kai 1997-aisiais praūžė Azijos finansų krizė.

Be to, panašios tendencijos pastebimos ir Londone. Biurų paklausa Londone stipriai sumažėjo 1974-aisiais, 1982-aisiais, 1990-aisiais ir 2002-aisiais metais. Paskutinės dvi biurų paklausos krizės buvo pažymėtos dviejų didelių dangoraižių užbaigimu: Canary Wharf Tower 1991-aisiais ir 30 St Mary Axe („agurkas“) 2003-aisiais. Nuo dangoraižio idėjos sugalvojimo iki jo pastatymo praeina apie 5-10 metų, tad ne taip jau lengva atspėti, kokia bus biurų rinkos situacija po dešimtmečio.

9 Comments

 1. Peršasi išvada, kad dangoraižiai pradedami statyti per ekonomikos pakilimus, išaugus naujų biurų poreikiui, ar ne?

 2. Aha, tik kai juos jau pastato, tai ekonomikos pakilimas būna praėjęs ;)

 3. tai taip išeina, kad geriausia juos pradėti (arba sugalvoti) statyt per krizes, ar aš teisus? :)

 4. Na taip, geriausia juos pradėt statyt per krizes, tik vat per krizes labai sunku gauti jiems finansavimą, ir šiaip krizės metu daugiau galvojama apie tai kaip nebankrutuoti, o ne apie naujų projektų vystymą.

  Panašiai ir su akcijomis — geriausia jas pirkti tada, kai jos labiausiai nukritusios, bet kai jos pigios, dauguma mano, kad jos ir toliau kris.

 5. sveikas,

  o ne manai, kad tai visiskai (ne)susije dalykai? Tikiu, kad statybos kompanijos analizuoja rinka ir tiki, kad viskas bus isnuomoto. Bet is kitos puses, namas statomas 100 m. Tai yra ilgalaike investicija, todel 2 metu neuzpildymas nera didele problema.

  Beje, biznio centras Europa, kuris yra salia vaiku pasaulio, arba buvusio rusu dramos teatro vietoje visada buvo tuscias:) Na bent pries 1-2 metus;)

 6. Namas statomas gal ir šimtui metų, bet labai retai investiciniai projektai daromi ilgesniam nei 10 metų laikotarpiui. Dažniausiai pastatą statanti kompanija planuoja pastatyti namą ir jį iš karto parduoti ir nelaikyti savo balanse, nes jos pagrindinė veikla yra namų statymas, o ne jų nuomavimas — taigi ji planuoja gal tik iki 10 metų investicijų horizontą. Jeigu tuo metu, kai jau namas pastatytas ir norima jį parduoti, ekonomika nėra labai geroje būklėje, statybų kompanija gaus ne tokią didelę sumą už jį, kaip kad galėtų gauti ekonomikai esant pakilime.

 7. 'Dažniausiai pastatą statanti kompanija planuoja pastatyti namą ir jį iš karto parduoti ir nelaikyti savo balanse'

  beje, uk ne visai taip yra. londone net butai labai daznai priklauso statybos kompanijoms, kurios paskui juos nuomoja gyventojams.

 8. Sutinku, kad statybų kompanijos stengiasi atsikratyti tokių naujų pastatų. Bet yra investicinės kompanijos kurios nuperka, nes jų biznis yra tokių projektų vystymas. Pvz. Vilniuje Europos centras. Pastatė ir atsikratė:)

Comments are closed.