Graham’o mintys

Vakar vėl pradėjau iš naujo skaityti vieną svarbiausių knygų apie investavimą – Benjamino GrahamoThe Intelligent Investor“. Viena pirmųjų minčių, kurią jau galima sutikti knygo įžangoje:

Obvious prospects for physical growth in a business do not translate into obvious profits for investors.

Labai dažnai investuotojai mano, jog akcijos yra perspektyvios, nes kompanija turi puikias augimo galimybes. Ši klaida kartojama visų kartų investuotojų: pradžioje buvo geležinkeliai, kurių augimas buvo fantastiškas, bet visgi investicijos į jų akcijas nebuvo labai pelningos, vėliau atėjo oro bendrovių eilė – ir nors keleivių srautas augo labai sparčiai, avialinijos uždirbo labai mažai pelno. Dar ne tokia sena istorija kalba ir apie internetines kompanijas – internetas augo labai sparčiai, bet investicijos į internetinių kompanijų akcijas tik labai retai buvo protingos.

Kai kurie ekonomikos sektoriai iš tiesų turi puikias augimo perspektyvas, tik kyla klausimas, ar tuose sektoriuose veikiančios kompanijos galės lygiai taip pat greitai didinti savo pelnus. Sparčiai augančiame sektoriuje dažnai atsiranda vis naujų konkurentų, kurie irgi nori pasinaudoti rinkos augimu, o tai sumažinta visų kompanijų pelno maržas (kitaip sakant, iš oligopolinės, o gal net ir monopolinės rinkos, pereinama arčiau tobulosios konkurencijos modelio, kuriame kompanijų pelnai nebėra tokie stebuklingi).

9 Comments

 1. Hmm.. o dėl trumpų investicijų, nelabai aiškus vienas dalykas.

  Tarkim, už 1000 litų studentas Jonas nusiperka TEO akcijų. Akcijų vertė rinkoje nuolatos keičiasi. Jei rytoj ir poryt akcijų vertė sumažėjusi, Jonas patirtų nuostolių. Bet, kadangi vertė rinkoje taip greit keičiasi, juk po mėnesio Jonas galėtų išlaukti, kad akcijų kaina vėl pakiltų ir pelningai parduoti akcijas. Vadinasi, tereikia turėti kantrybės ir nebus nuostolio, o tik pelnas (na, neatsižvelgiant į infliaciją). Tad, kodėl kažkuriuo metu parduoti akcijas, kai jas pardavus būtų nuostolis – gal geriau visada laukti? ;)

  Bent jau susidaro toks įspūdis.

 2. Galima. Tik gali būti tokių variantų, jog teks laukti ir kokią 20 metų, arba dar blogiau — studentas Jonas bus pirkęs ne Lietuvos Telekomą, o Ekraną, kuris bankrutuoja. Tokiu atveju jo investicija niekada nebebus pelninga.

 3. Ne visos akcijos ilgam laikui bėgant kyla. Man rodos dar reikia įvertinti bankroto galimybe.

  Ir va kaip tik iš to man kątik kilo klausimas: firma bankrutuoja – akcininkai atgauna pinigus ar ne? Pagal paskutinę akcijos kainą ar pagal pirkimo kainą?

 4. Kompanijos bankroto atveju akcininkai atgauna tik tiek, kiek lėšų lieka pardavus visą kompanijos turtą ir pilnai atsiskaičius su kreditoriais. Kadangi bankrotas skelbiamas tuo atveju, kai kompanijos skolos būna didesnės už turtą, tai dažniausiai akcininkai neatgauna nieko.

 5. na bet tikriausiai labai retas investuotojas žiūri tik į kompanijos potencialias galimybes. Jei FA sukasi galvoje, tai galima atkreipti dėmesį į pelną/apyvartą bent jau.

  Gal būtų galima gauti didesnį sąrašiuką rekomenduojamų knygų vasaros skaitiniams?:) The Undercover Economist gerai susivalge…

 6. Sveikas,

  gal galėtum ką nors parekomenduoti paskaityti apie internetinius verslus: sekmės/žlugimo priežastis?

  Gal ką nors esi pats skaitęs ar žinai, kad kažkoks skaitalas yra realistiškas…

  Ačiū

 7. Nežinau. Daugelis knygų apie internetinius verslus rašyta internetinio burbulo laikais, tad dauguma minčių ten gali pasirodyti labai naivios ir seniai nebetinkamos. O paskutiniu metu nesu skaitęs nieko, kas būtų apie būtent internetinį verslą (nebent koks vienas kitas straipsnis apie Google).

Comments are closed.