Naktiniai Vilniaus autobusai

ELTA rašo:

Vilniaus savivaldybė nusprendė pratęsti naktimis važinėjančių autobusų darbą iki spalio 15 dienos. […] Vilniaus miesto savivaldybės interneto svetainėje paskelbtos gyventojų apklausos rezultatai liudija, kad ši paslauga yra reikalinga. Taip mano beveik 93 proc. dalyvavusiųjų apklausoje.

[…] Pasak Vilniaus autobusų parko vadovo Gintaro Naktinio, vienos nakties autobusų važiavimas parkui atsieina apie 5 tūkst. litų.

Savaime suprantama, jeigu kas paklaustų, ar noriu turėti galimybę naktį grįžti namo autobusu, atsakyčiau teigiamai. Juk man patinka galimybė rinktis kaip grįžti namo, ypač kai atrodo, jog mokėsiu tik tuo atveju jei iš tkrųjų ir grįšiu namo autobusu. Tačiau kiek žmonių iš tikrųjų naudojasi šia paslauga?

Savaitgaliais visais penkiais maršrutais per naktį vidutiniškai važiuodavo apie 1 tūkst. keleivių, darbo dienomis – apie 500.

Taigi, kiekvieno keleivio pavėžėjimas darbo dienomis kainuoja apie 10 litų. Tikriausiai tai vis dar pigiau nei važiuoti taksi, bet žymiai brangiau nei transporto bilieto kaina. Be subsidijavimo toks verslas neišsilaikytų. Tad ar savivaldybės įsikišimas čia racionalus? Jeigu žiūrėti į tai kaip į keleivių vežimo verslą – jokiu būdu.

Tačiau nereikia skubėti. Autobusų parkas šiuo atveju galbūt teikia ne keleivių vežimo paslaugą, o „suteikia galimybę grįžti autobusu“, kurios ir nori dauguma vilniečių. Čia panašu į sporto klubų verslo modelį: daug kas nori turėti galimybę lankytis sporto klubuose (nusipirkti abonentą), bet reguliariai besilankančių yra mažiau (žinau iš asmeninės patirties :) Galimybė vasaros naktimis grįžti autobusu kiekvienam vilniečiui kainuoja ne tiek jau daug (5 kLTL * 3 mėnesiai * 30 dienų / 500,000 vilniečių yra apie 0,9 Lt vilniečiui), tad visai tikėtina, jog vilniečiams galimybė grįžti autobusu namo yra vertingesnė nei vienas litas (nors dauguma jų ir niekada ja nepasinaudos), o tokia savivaldybės iniciatyva subsidijuoti autobusų parką yra ekonomiškai naudinga.

5 Comments

  1. šitą naktinio vežiojimo idėja man nuo pat pradžių buvo keista savo neracionalumu – kodėl vežioti piliečius naktimis už tą pačią kainą kaip ir dieną? manau tikrai susidomėjimas ir naudojimasis šiais reisais nebūtų mažesnis net jei ir bilietas būtų kainavęs tarkim 2 ar 3lt [vistiek pigiau nei taksi], o nuostolis būtų mažesnis. Ir jau tik prasidėjus šiai "akcijai" buvo aišku, kad ilgai nesitęs.. Jei atmintis neapgauna, Rygoje naktinis transportas brangesnis nei dieninis, ir niekas tame problemos nemato.

  2. Įdomus faktas tas, jog tuos 0.9 Lt turi sumokėti absoliučiai visi vilniečiai, kad ir kokia jų padėtis. Už tai, kad aš grįžčiau pigiai autobusu naktį iš baliaus, sumokės visi mano namo pensininkai, taip pat žmonės, kurie viešuoju transportu išvis nevažinėja. Kurgi tada čia slepiasi ekonominė nauda? Jau net nekalbu apie tai, kad taip miestas automatiškai atims nemažą dalį pelno iš privačių bendrovių (taksi, matyt). Kita vertus, gal tokia konkurencija priverstų jas mažinti dirbtinai išpūstas kainas.

  3. Labai pralinksmino, kaip iskraipyta UAB “Vilniaus autobusai” gen. direktoriaus pavardė :) Ne Naktinis jis, o Nakutis.
    Matyt, zurnalistas arba “blogeris” rasydamas intensyviai galvojo apie NAKTINIus autobusus ;)

Comments are closed.