Amaranth žlugimas

Prieš kelias savaites staigiai pradėjusios mažėti gamtinių dujų kainos JAV užlenkė vieną nemažą rizikos fondą (hedge fund) Amaranth, kuris per savaitę sugebėjo prarasti 6 milijardus JAV dolerių.

Jeff Matthews cituoja knygą „When Genius Failed“, kurioje aprašomas didžiausio rizikos fondo LTCM žlugimas:

The most memorable part of Roger Lowenstein’s excellent book on the Long Term Capital Management debacle was when LTCM’s founder, John Meriwether, called a retired, street-wise, market-savvy ex-Bear Stearns confidant for advice.

When he heard LTCM was down 50%, the old-timer didn’t mince words. He told Meriwether: “You’re finished.”

What the old pro was telling the computer-driven “Genius” of the book title was that when the market smells blood in the water, it goes after whatever is bleeding and doesn’t let go.

Jeigu rinkoje pasklinda gandai, jog kažkokiam dideliam investuotojui gresia likvidumo krizė, ir jam reikės bet kokiu būdu pardavinėti savo pozicijas, tokia likvidumo krizė tampa savaime išsipildančia pranašyste, kadangi niekas nenori būti pirkėju. Kai rinka jaučia, jog kažkas kraujuoja ir privalo pardavinėti, niekas neperka, nes tikimasi, jog kuo ilgiau išlauksi, tuo pigiau nupirksi. Amaranth turėjo dideles ilgas pozicijas gamtinių dujų rinkoje, tad kainų mažėjimas stipriai sumažino jų fondų vertę bei sukėlė likvidumo krizę. Amaranth yra rizikos fondas, kuris investuoja savus bei skolintus pinigus – kainoms krentant skolas reikia grąžinti, o tam, kad grąžinti skolas, reikia greitai parduoti tai ką turi, o tai vėl mažina kainas. Be to, staiga dingsta ir pirkėjai, kurie laukia tolimesnio kainų kritimo, arba šiuo atveju – tikriausiai fondo žlugimo.

5 Comments

  1. Kiek tenka stebet, tai tokie fondai rizika valdo labai ivairiai. Tarkim tas pats Amaranth atseit turejo 1 yarda VaR, kas yra labai labai daug. Palyginimui VaR investment banku dazniausiai nesiekia 100MM, ir stengiamasi, kad butu kuo mazesnis. Plius reiktu ivertint tai, kad istorinis VaR dabar nelabai daug ka reiskia, nes visi assets yra labai koreliuoti po geguzes, o rinkos volatility istoriskai zemiausias.

    Dazniausiai fondai seka savo VaR (kas gali buti ir yra tik labai apytikslis ivertis), seka savo deltas, gammas, thetas, daro stress risks (ko LCTM nedare). Bandoma skirstyt rizika treideriui pagal istorini VaR ar jo Sharpe ratio… Deja, kad ir kiek rizikos reportu turetum/ziuretum, jei traderis senior, o rizika yra, tai ji ir buna…

    Amaranth laike dideles leveraged directional pozicijas, tai pelningas, bet pats rizikingiausias investment, galima treidint spreadus tarp commods ir commods producers akciju ar pan.

    Vakar smagiai pasiridinejo EMK rinkos bei USD IR, tai gal Amaranth is eiles kas diena stop-outina po treideri skirtingos asset klases… Atrodo dar bus nemazai stopu.

Comments are closed.