Hakeriai naudojasi biržos paslaugomis

Beieškodamas kokio nors lengvesnio skaitymo prancūzų kalba (su kolega stengiamės šiek tiek jos pramokti) laikraštyje Le Figaro aptikau įdomų straipsnį apie tai, jog hakeriai (emmm…ok, krekeriai, arba jei visiškai lietuviškai – programišiai) naudojasi birža siekdami atimti pinigus iš savo aukų ir sumėtyti savo pėdas. Schema labai paprasta, bet kartu ir įdomi tuo, jog atsekti, kur pradingsta pinigai, nėra taip jau lengva. Pirmiausia (tikriausiai per fišingą) gaunami aukos prisijungimo prie sąskaitos duomenys. Programišius akcijų rinkoje sava legalia sąskaita nusiperka akcijų, kurios dažniausiai būna nelikvidžios (penny stocks), kad būtų galima staigiai ir stipriai sukelti jų kainą. Vėliau, naudojantis pavogtais sąskaitos duomenimis, teikiami pavedimai į biržą pirkti akcijas aukos vardu, tačiau jau žymiai didesne kaina, nei tas akcijas pirko programišius. Programišius akcijas parduoda rinkoje (o tiksliau – aukai), aukos sąskaitoje sumažėja grynųjų pinigų, ir joje atsiranda bevertės akcijos. Iš programišiaus legalios sąskaitos atrodo, jog programišius atliko labai pelningą, bet visiškai legalų sandorį. Kadangi visi sandoriai sudaromi biržoje, priežiūros institucijoms sunku atsekti, kad yra ryšys tarp aukos ir programišiaus – taigi žymiai paprasčiau programišiui pasislėpti, nei kaip nors tiesioginiu būdu iš aukos pervedant pinigus į savo sąskaitą. Vien per trečiąjį šių metų ketvirtį E-Trade kompanijos klientai tokiu būdu prarado apie 18 milijonų JAV dolerių.

8 Comments

 1. aš tai siūlau nenaudoti termino programišiai.

  tai kažkoks grybo ir šieno vežimo mišinys.

  ir šiaip programišius – niekam tikęs programuotojas pagal lietuvių kalbos darybą. nors dabar ant smūgio atgaminu tik vieną panašų žodį – dabišius.

 2. Point taken ;) Visgi kaip normine kalba vadinti tuos crackers? Kažkaip sunkiai man krakeriai skamba.

  Nors dabar vat pagalvojau, jog hakerius skirti nuo krakerių būtina tik jei nori būti labai 'politically correct', tai gal ir didžiajai visuomenės daliai suprantamas terminas hakeris tiktų čia.

 3. kompiuteriniai įsilaužėliai gal ir ilgas išsireiškimas bet tikslus, jei jau norime būti korektiški :)

  O apiplėšimo būdas paprastas ir efektyvus.

 4. tai jei jie pirko is aukos kompo savo parduodamas akcijas, tai visi galai rodo i juos. Kazkur truksta dar vieno varzto, nes cia monkes biznis gaunasi.

 5. Galai nieko nerodo, kadangi biržoje pardavėjas (ar pirkėjas) dažniausiai nežino kitos sandorio pusės. Nebent būtų įrodoma, kad tai sutartas sandoris, o tai padaryti labai sunku.

 6. Na aš nieko nenusimanau tokiuose dalykuose, bet kodėl niekas nenuspėja, kad tai yra "dirbtinai sukelta" vertė ir kad kažkas bando manipuliuoti netikrais pinigais?

 7. Na jei taip viskas butu paprasta, tai manau birza tikrai butu nusikalteliu lizdas. Jei jau prasideda tyrimas manau kiekviena FMI gali paziureti koks klientas ka pardave/pirko. Jei jau FMI to negali, tai tikrai gali padeti IT provaideris.

Comments are closed.