Alexander Giese: Laisvieji mūrininkai

Tai nedidukė knyga apie masonų judėjimą ir jo istoriją, kuri parašyta paprasčiau ir suprantamiau (ir kurioje išdėstytoji masonų judėjimo prasmė artimesnė mano sampratai) nei Paul Naudon knyga. Knygoje pasakojama apie Europos šalių masonų judėjimo istorija, kuri kiekvienoje šalyje ganėtinai skyrėsi: vienose jie reiškėsi labai atvirai, o kitose, dėl jų propaguojamų demokratijos idėjų, jie buvo draudžiami ir engiami. Tam, kad valstybėje egzistuotų masonų ložės, reikia, jog toje valstybėje būtų vienokia ar kitokia žodžio laisvė. Reguliarūs masonai, kurių ložes pripažįsta motininė Anglijos masonų ložė (kaip kad ir Didžioji Lietuvos ložė) turi gerbti šalies įstatymus, tad ložės turi būti viešai registruojamos, kaip ir bet kuris kitas klubas ar judėjimas.

Šioje knygoje bažnyčios ir masonų judėjimo priešprieša aiškinama politine Italijos istorija: teigiama, jog Italijos masonai, skleisdami demokratiją ir kitas modernias vertybes (skatino tautinės valstybės kūrimą), buvo neparankūs popiežiui, kadangi tuo metu Šventasis Sostas Italijos žemes valdė Šventosios Romos Imperijos sudėtyje.

Įdomiausias šioje knygoje visgi yra skyrelis apie lietuvių masonų judėjimo istoriją. Apie pirmosios šių laikų ložės Renaissance įsteigimą 1993-aisiais metais rašoma:

Natūraliai kyla klausimas, kas skatino kurti laisvųjų mūrininkų judėjimą Lietuvoje? Manytume, kad buvo keletas priežasčių: noras, kad Lietuvoje veiktų tokios organizacijos, kokios veikia demokratinėse Vakarų šalyse, galimybė geriau pažinti tų šalių socialinę įvairovę, nors atgaivinti dar XVIII amžiaus antroje pusėje Lietuvoje susikūrusį judėjimą, skleidusį pažangą ir švietimą, pagarbos žmogui, laisvės ir lygybės idėjas, puoselėjusį toleranciją, užsiėmimą labdara. Taip pat ir suvokimas, kad organizacijų įvairovė, piliečių dalyvavimas visuomeninėse akcijose gali padėti skatinti lietuvių pilietinės visuomenės brandą. Žinoma, būta ir paprasto smalsumo, kai kada ir tuščių iliuzijų.

Tas paskutinis sakinys manau puikiai iliustruoja, kad masonų įvaizdis visuomenėje nevisai atitinka realybės. Nei jie slapti, nei jie rengia konspiraciją, nei jie protekcijas vienas kitam dalinantis galingas „saviškių“ klubas.

8 Comments

 1. Moxliuk, tvirtas isvadas darai remdamasis tik keliais saltiniais.. nejau kirpejos klausi ar tau reikia kirptis..?

  Siulau placiau pasidomet, nors tavo nuomone gerbiu. Juk yra zmoniu kurie tiki/ejo darbo partija be to tik nedaugelis patiketu jog policija gan tampriai susijus su drug dealers.. guardian.co.uk/uk_news/story/0,3604,1007820,00.html (beje jei tokia info iseina i oficialu ziniu saltini tai uzkulsiuose dar ne toki dalykai dedasi..)

  Siaip masonai yra organizacija organizacijoj – tik piramides virsuj labai nedidelis ratas zmoniu zino tikraja freemason'u paskirti, o didzioji dauguma su tavim, moxliuk, sutiktu.. pasiskaityk, kad ir wikipedijoj apie ypac itakinga freemasonu dede Albert Pike en.wikipedia.org/wiki/Albert_Pike ir jei turi noro ir laiko jo knyga "Morals and Dogma of the Ancient and Accepted Scottish Rite of Freemasonry"

  Atkreip demesi ir i freemason'a Arthur Edward Waite arba gan itakinga moteri Annie Besant – she was responsible for founding the British Federation of the International Order of Co-Freemasonry.

 2. Moxliuk, ar teko skaityt auksiciau pateiktas nuorodas. Kokia tavo nuomone apie Albert Pike, ar vis dar esi tos pacios nuomones, kad auksciausio rango masonai yra toki pat geri dedes kaip ir mases apacioj?

 3. Pamirsau paminet viena svarbesniu (neoficialiai) Europiniu loziu Propaganda Due – apetitui suzadint perskaityk nors Wikipedija; ten tik siek tiek info, bet jei dar nezinojai P2 galbut susidomesi:)

 4. Na, perskaičiau apie Albert Pike. Ir nematau nieko blogo apie jį — viskas sprendžiama iš vieno paragrafo. O Liuciferis pažodžiui iš tiesų lotyniškai reiškia šviesos nešėjas (lux + ferre). Kadangi neskaičiau visos Morals and Dogma (nežinau, ar pats esi visą ją perskaitęs), tai sunku ką nors daugiau komentuoti.

  Net jeigu Pike yra susijęs su KuKluxKlanu (kas atrodo kaip klaida), tai neįrodo, jog laisvųjų mūrininkų judėjimas tarnauja kažkokiam blogiui. Galų gale visi daro klaidų. Galima tokios logikos laikantis teigti, jog Romos bažnyčia irgi tarnauja kokiam nors blogam tikslui — juk buvo ir inkvizicijos ir kitokių klaidų padaryta. O norint surasti kokią nors konspiraciją irgi nesunku.

 5. Ar teko matyti dokumentinius filmus MEGIDO I ir MEGIDO II? Kol kas tik anglu kalba esu sutikes. Labai aiskiai ir faktais atskleidziama si pasaulyne seseline valdzia.

 6. Visi auksciausi masonai yra blogio isikinujimai ir nieko cia nepadarysi

Comments are closed.