Kontraversiškiausia idėja

New York Times Dealbook neseniai rašė apie įdomius klausimus, kurie dažnai užduodami per darbo interviu, siekiant prasimušti į investicinį banką. Vienas jų tikrai suintrigavo: kokia yra pati kontraversiškiausia idėja, kuria tikite?

Tikriausiai labiausiai nestandartinė idėja, kuria tikiu, yra valdžios privatizavimas. Mano nuomone, valdžia būtų žymiai efektyvesnė, jeigu vietoj partijų ir asmenų būtų galima rinkti kompanijas, kurios nustatytą kadenciją būtų valdžioje ir valdydamos siektų savo pelno maksimizavimo. Kompanijai turėtų būti mokamas valdymo mokestis, tiesiogiai susietas su kokiu nors išmatuojamu rodikliu: pavyzdžiui, kuo sparčiau auga žmonių pragyvenimo lygis, tuo labiau didėja valdymo kompanijos pelnas. Tokiu būdu, kompanija būtų suinteresuota valdomų žmonių gerovės didinimu, o jeigu žmonės ja visgi būtų nepatenkinti, kitais rinkimais jie galėtų ją pakeisti — tai niekuo nesiskiria nuo partinės demokratijos, išskyrus tai, jog pelno siekimas būtų viešas ir visiems suprantamas, priešingai negu partijų atveju, kurios lyg ir nesiekia jokių finansinių tikslų (nors korupcijos jose nemažai). Aišku, net jeigu valdo ir kompanija, korupcija visiškai neišnyks, bet procesai turėtų būti skaidresni, turėtų sumažėti biurokratizmo, liktų mažiau ideologijos ir atsirastų daugiau su laisva rinka suderinamų sprendimų. Be to, jeigu kokį nedidelį miestelį valdytų didelė, tarptautinę patirtį turinti kompanija (tarkim kas nors iš keturių didžiųjų pasaulio auditorių), už miestelio valdymą atsakingas skyrius be vargo galėtų naudotis kitose skyriuose sukaupta patirtimi, ar esant kokiai nors specifinei problemai, greitai valdymą galėtų perimti koks nors specialistas iš kitos šalies, kur su ta problema jau buvo susidurta — kitaip tariant, atsiranda masto ekonomija.

O kokia jūsų pati kontraversiškiausia idėja, kuria tikite?

19 Comments

 1. Taviškė per daug liberali :)

  mano kotraversiškiausia idėja yra turbūt ta, kad 30metų galima išeiti į pensiją ir veikti tik tai, kas tau patinka šalimais prižiūrint savo sukurtus verslus :)

 2. Šiaip jeigu neskaitei, turėtų patikti knyga “How Would You Move Mount Fuji”, bent vienas iš straipsnyje paminėtų klausimų tikrai yra joje.
  O dėl kontraversiškiausios idėjos – manau laikas pamiršti viską, ką žinojom apie kompiuterius ir pradėti viską iš naujo, nes susidaro įspūdis, kad ne ta kryptim nueita (panašiai kaip romėniški skaičiai ilgą laiką trukdė automatizuoti skaičiavimą)

 3. Valdžios privatizavimo idėjoje mane labiausiai neramintų galima orientacija į trumpalaikius tikslus, “o po mūsų nors ir tvanas”…

 4. Orientacija į trumpalaikius tikslus yra kiekvienos sistemos, kurioje kas keletą metų keičiasi valdžia, problema, nepriklausomai, ar valdytų kompanija, ar partija. Tačiau jeigu yra perrinkimo galimybė, racionalus valdytojas turėtų maksimizuoti ne vien šios kadencijos pelną — lošimų teorija turbūt net pasakytų, jog laikui bėgant visi potencialūs valdytojai turėtų būti suinteresuoti politikos tęstinumu, kadangi žaidimas nesibaigia ties viena kadencija.

 5. Aš seniai sakiau, kad išrinkus seimą, kiekvienas seimo narys turi gauti 1 seimo pva, jos paleidžiamos į biržą, o ten jau skaidriai vyksta kontrolinio akcijų paketo formavimas :)

 6. Idėja dėl privatizacijos tai super. As long as būtų koks nors būdas užtikrinti, kad mažame pelningame kaimelyje įsitvirtinusi tarptautinė kompanija laikytūsi rinkimų tvarkos ir šiaip etikos. :))

  Na, o mano idėja manau žemiškesnė – po vidurinės mokyklos tiesiai į universitetą turėtų priimti studentus tik venu atveju – jei jų mokslą apmokėtų kompanijos, kuriose jie dirbs baigę. O šiaip visi turėtų bent metus padirbėti kur nors (toks praktikanto lygio darbas, jei rimtesnėse įstaigose), tam kad bent kažkiek suprastų, ko jie nori išmokti univere, ir jau kartą ten įstoję sugebėtų įvertinti, kurie dėstomi dalykai jiems svarbūs, o kurie nelabai.

 7. Valdzios privatizavimo ideja pakankamai idomi. Daug tenka dirbti su ivairiomis zmogiskosiomis sistemomis (organizacijomis). Pagrindine valstybiniu (ne pelno) organizaciju problema – aiskaus tikslo nebuvimas. O tais atvejais, kai yra kazkoks ivardintas tikslas (sviesaus rytojaus=bla bla lygio), ten visiskai nera tikslo pamatavimo vienetu. Kaip nustatyt, kad artejame prie tikslo. Juk versle paprasta – jei dideja akcininku investuoto kapitalo graza (kokia forma bebutu) tai judame teisinga linkme.
  Butu smagu padiskutuot – kokie turetu buti “valdzios” tikslai, ir tikslu matavimo vienetai.

 8. Aš nuoširdžiai tikiu, kad visus žmonijos poreikius galima būtų visiškai patenkti ir be pinigų (jei į pinigų sąvoką neįtrauktume pačių daiktų), o esant kokiai nors kitai žmonių veiklos koordinavimo ir savireguliacijos sistemai.

  Juk žmonės taip ir darė – iš pat pradžių jie gyvendami bendruomenėse gal ir neturėjo pinigų, gyveno gamtoje, ir po truputį konstravo vis sudėtingesnius objektus…

 9. Albertas Agejevas > Manau, kad jeigu psichopato su tokia kaip Google filosofija, tai gal geriau jau psichopato.

 10. Manau, užtektų sugalvoti kaip matoti skaičiais visuomenės gerovė ir užtikrinti skaidrų informacijos kanalą, kad tarp partijų ir įmonių valdžioje nebūtų jokio skirtumo:)

  mano kontraversiškiausia idėja yra kad žmonės iš prigimties yra geri:)

 11. tikrai idomi ideja apie valdzios privatizavima. aisku, yra problemu, bet jos, tiketina, issprendziomos. man patiko.

 12. Tikiu skaidrumu. Kuo mažiau dalykų slepiama, reikia ir galima slėpti – tuo sveikesnė ir geriau gyvenanti visuomenė.
  Netikiu valstybinėmis, komercinėmis ir kitokiomis paslaptimis.

 13. “Meistre ir Margaritoje” yra tokia scena, kur Jėzus stovi prieš Pilotą ir jam ramiu veidu aiškina:
  […]
  – Aš tik sakiau žmonėms, kad tiesa jus išlaisvins.
  – Ir kokia gi ta tiesa?
  – Tiesa yra tokia, kad žmonių nereikia valdyti.
  […]
  [Iš galvos rašau, tai gal ten ir ne visai taip sakė, bet idėja panaši]

 14. Na idėja galbūt nėra tokia kontraversiška, bet vis tiek:

  Idėja: atsisakom valstybinio sektoriaus!

  Viso valstybinio sektoriaus, t.y. visų valdininkų funkcijas perima privatus sektorius.

  Lieka tik pvz Generalinė Audito Institucija (GAI) :)

  Pagal hierarchiją toliau privataus sektoriaus audito kompanijos, pavaldžios GAI.

  Toliau pagal hierarchiją eitų valdymo kompanijos , kurios iš esmės užtikrintų dabartinių ministerijų funkcijas.

  ir tt.

 15. Atrodo, kad valdzios privatizavimo ideja nera jau tokia ir kontraversiska. Is komentaru galima spresti, kad daug zmoniu jai pritaria…

Comments are closed.