Pinigų vertė laike

pukomuko savo dienoraštyje pasiskundė, jog Lietuvoje nėra nei vieno dienoraščio, kuriame būtų rašoma apie asmeninius finansus. Bandžiau pagalvoti, kaip čia viską sutalpinti į vieną įrašą, bet supratau, jog tai tikriausiai neįmanoma. Taigi, tikiuosi, seks serija įrašų apie asmeninius finansus, kuriuose išdėstysiu savo požiūrį šia tema. Nesu asmeninių finansų specialistas, bet visgi mano mintys gal kam nors bent šiek tiek bus naudingos.

Pradėsiu nuo vieno, mano nuomone svarbiausio dalyko, kurį reikia suvokti planuojant savo finansus: pinigų vertės laike (time value of money). Pinigai šiandien yra verti daugiau nei pinigai bus verti rytoj. Viena to priežasčių yra infliacija: kainos visada turi tendenciją didėti, ir net jeigu 1992-ieji metai į Lietuvą nesiruošia grįžti (tuo metu metinė infliacija buvo didesnė nei 1000 procentų, taigi viskas per metus pabrangdavo 10 kartų), bet laikoma normalu, jeigu kainos kasmet padidėja dviem procentais. Tačiau net jeigu infliacija ir bus lygi 2 procentams, litas šiandien yra vertas daugiau nei 1.02 lito po metų, kadangi šiuo metu palūkanos bankuose yra virš 4 procentų (palūkanos iš dalies priklauso nuo tos pačios infliacijos). Indėliai iki tam tikros sumos yra apdrausti, tad netgi bankų griūties atveju juos turėtų grąžinti valstybė, taigi juos galima laikyti beveik nerizikinga investicija. Iš to galima suprasti, jog litas šiandien yra vertas kokių 1.04 lito po metų, kadangi jau šiandien turėdami litą, be jokių didelių pastangų ir rizikos per metus galime iš jo padaryti 1.04 lito. Verta prisiminti, jog kalbame apie procentus, tad norint nustatyti, kiek litas šiandien bus vertas po dviejų metų galima vadovautis ta pačia logika: po metų litas bus vertas 1.00+4%=1.04 lito, o po dviejų 1.04+4%=1.0816 lito. Antraisiais metais palūkanas uždirbinėja ir tie 4 centai, kurie buvo uždirbti pirmaisiais metais, todėl antrųjų metų uždarbis (1.0816-1.04=0.0416 Lt) didesnis nei pirmaisiais metais (1.04-1.00=0.04 Lt).

Ką visa tai reiškia praktiškai? Kad kuo anksčiau reikia reikalauti, kad tau sumokėtų skolas, ir kuo vėliau apmokėti sąskaitas pačiam :) Kartu tai reiškia, jog jau šiandien išleidi 100 litų, vietoj to, kad juos investuotum ir kad tau jie uždirbtų palūkanas, prarandi galimybę po kokių 40 metų, kai senatvėje tavo pajamos tikriausiai nebebus tokios didelės, naudotis 480 litų  turtu (jeigu per 40 metų palūkanos visą laiką bus 4% didesnės nei infliacija, kas yra gana reali grąža ilgu laikotarpiu: 100*1.04^40=480.10 Lt).

10 Comments

 1. Bankai palūkanas nurodo nominalia verte, iš kurios reikia atimt infliaciją. Tad 4% palūkanos ir 2% infliacija kitąmet atneštų 1,02 Lt šiandienos masteliais.
  Antra vertus, jeigu infliacija viršija 4%, o palūkanos lieka tos pačios (kas labai realu Lietuvos atveju), tada turim neigiamas realias palūkanas. Kitaip sakant, nors įdėję šiandien į banką 1 Lt kitąmet išsiimsim kokius 1,04 Lt, jų šiandieninė vertė bus mažesnė nei dabartinis 1 Lt.

 2. Saunu, kad lietuviskoj internetinej erdvej yra zmoniu, kurie uzsiima finansiniu svietimu, t.y. lietuviams, lietuviskai apie finansu ABC – arba tai ko nemoko mokykloje.
  Viena pastaba: i Time value of Money savoka iena ir impatience to consume (t.y., litas siandien vertas daugiau nei ateity ne tik del pinigu nuvertejimo bei opportunity cost, bet ir del nekantrumo vartoti dabar, nors tai, turbut, ir taip akivaizdu:).
  Taip pat savoka infliacija siuolaikinej ekonomikoj, manau, netinkamai painiojama su perkamosios galios nuosmukiu (decrease in the purchasing power). Kainos pagrinde dideja del didesnes pinigu pasiulos, o didesne pinigu pasiula salygoja infliacija – pinigu kiekio padidinimas ekonomikoj.

 3. Sveiki,

  Noreciau padaryti viena pastebejima, del pinigu vertes laike: siomis dienomis (kai infliacija tokia auksta), reikia tureti omenyje, kad infliacija liecia tik tuos tavo pinigus, kuriuos zadi isleisti greitai “infliuojancioms” (greitai brangstancioms) prekems, t.y. maistui, baldams, batams ir kt. Infliacija grauzia tavo pastovias pajamas, kurias zadi isleisti tuo paciu metu ir “shyrpotrebui”. Taciau, (siandienineje situacijoje) jei uz savo santaupas zadi pirkti NT, investuoti i akcijas, pirkti automobili, etc. infliacija tavo santaupu visiskai “negrauzia”. Pvz.: uz $100 siandien as nusipirksiu daugiau akciju, nei buciau galejes nusipirkti pries puse metu. Tas pats ir su NT, auto, butine technika, statybinem medziagom, statybu paslaugom ir t.t. O jei as tuos $100 dar buvau “ant palukanu” padejes, tai pas mane per puse metu jau $102 yra, o salyginai tarkim NT nupigo nuo $100 iki $90 per ta laikotarpi, tai as net $12 punktu laimiu. Todel, labai svarbu valdyti savo finansus racionaliai ir nepanikuoti del dideles incliacijos, o suprasti kur didziausios gresmes ir galimybes ir pasinaudoti galimybemis.

Comments are closed.