Devalvavimas ir lengvi pinigai

Skaičiau Ryčio dienoraščio įrašą apie tai, kaip galima pasipelnyti iš devalvacijos, ir susidarė įspūdis, jog Rytis mano, kad toks pasipelnymas lengvai gaunamas. Negaliu su tuo sutikti: tai jokiu būdu nėra lengvi pinigai, gaunami be rizikos.

Galima pagalvoti, jog labai lengva uždirbti pinigus esant devalvavimo grėsmei, pasinaudojant aprašyta schema. Ir iš tiesų taip būtų, jeigu tikrai žinotum, kad litas bus devalvuotas euro atžvilgiu daugiau nei lito ir euro palūkanų skirtumas. Pasiskolinti litais ir gauti palūkanas eurais Ryčio pavyzdyje kainuoja 15% per metus (skirtumas tarp 20% lito ir 5% euro palūkanų). Jeigu po metų litas devalvuojamas tik 10%, tai toks biznis vis tiek bus nepelningas, kadangi tavo pelną iš devalvavimo suvalgys paskolos palūkanos. O kas bus, jeigu litas iš viso bus nedevalvuotas? Teks patirti 15% kaštus per metus — juk tokia yra šiame pavyzdyje apsaugos nuo devalvacijos kaina. Be to, laisvoje rinkoje esant lūkesčiams, jog litas bus tikrai devalvuotas, lito palūkanos turėtų būti žymiai didesnės nei 20% (tiksliau jos turėtų būti artimos devalvacijos santykiui) — jeigu rinka veikia efektyviai, (bent jau akivaizdžių) arbitražo galimybių neturėtų būti. Tad dar sunku pasakyti, ar iškilus devalvacijos grėsmei aprašoma spekuliacija pasiteisintų. Na, bent jau sunku būtų pavadinti ją „lengvais pinigais“.

Dar vienas pastebėjimas: Rytis užsimena, jog tokios spekuliacijos yra žalingos ir uždirbti pinigai neturėtų būti malonūs. Nematau čia jokių moralinių problemų — devalvavimo grėsmė kyla dažniausiai ne be pagrindo, ji dažniausiai rodo, jog (fiksuotas) valiutos kursas nebeatitinka realybės. Ar yra moralu pardavinėti pervertintą daiktą (šiame pavyzdyje litus), nes tikiesi, kad jo kaina kris? Manau, kad taip: jei manyčiau kitaip, tai tikriausiai ir investavimu negalėčiau užsiimti.

15 Comments

 1. Paimam Latvijos atvejį. Devalvacijos norinčių yra, RIGIBOR’as 10% (turbūt kaip tu sakai, artimos devalvacijos santykiui). Pralaimi ne tik spekuliuojantys šioje situacijoje, bet ir tarkim paėmę būsto paskolas, ar ne? Va čia ir turėtų prasidėti moraliniai dalykai.

 2. Jeigu devalvacija įvyksta, laimi skolininkai latais, pralaimi skolinantieji (indėlininkai) latais.
  Jeigu devalvacija neįvyksta, laimi skolinantieji (indėlininkai) latais, pralaimi skolininkai latais.

  Bet jeigu esi pasiėmęs paskolą latais ir manai, jog devalvacija neįvyks, gali pasikonvertuoti savo paskolą į eurus: tokiu atveju mokėsi žymiai mažesnes palūkanas, bet praloši, jeigu visgi devalvacija įvyks (nors tu to nesitiki).

  Kapitalo rinkoje devalvacija bendrai turėtų turėti nulinį poveikį: lygiai tiek kiek laimi viena grupė (indėlininkai ar skolininkai), lygiai tiek pralaimi kita. Kurią grupę pasirinkti priklauso nuo tavo spėjimo kokia visgi ta devalvacijos tikimybė. O moralės čia maišyti nereiktų.

 3. Na, man buvo daug įdomesnis pats veikimo mechanizmas, negu jo tikroviškumas, tad nesistengiau labai jau bandyti taikyti realybei. Bankuose ekspertai taip pat ne kavą geria ir neabejoju, jog jie susipažinę su įvairiais būdais, kaip bandyti išvengt spekuliantų atakų devalvuojant valiutą. Esmė ta, kad iš principo nei komerciniai bankai, nei spekuliantai neturi pilnos informacijos, o Švedijos ar rytų Azijos pavyzdžiai rodo, kad koordinuotai veikiantys spekuliantai gali privesti prie devalvacijos vos tik jie pamato jiems naudingą ženklą (tarkim, lato devalvacija). Tokiu atveju traukinys gali būt jau nuvažiavęs.
  Nors labai tikiuosi, kad lietuviai – racionalūs žmonės ir finansinių sprendimų skaitydami blogus nepriiminėja, bet įterpsiu nuorodą į tamstos įrašą dėl galimos rizikos, apie kurią taip ir neužsiminiau.

  O daug moralės aš pas valiutų rinkos spekuliantus tikrai neįžvelgiu. Taip, rizika ten milžiniška ir daug didesnė nei akcijų biržoj, bet rizikos pasekmės: arba lengvai uždirbtas pelnas, arba didžiuliai nuostoliai. Gal viskas švaru ir legalu, bet pelnymasis iš nieko neįtariančių yra mažiausiai amoralu.
  Teko vakar žiūrėt dokumentinį filmą apie Enron nuosmukį (Enron: The Smartest Guys in the Room). Gal jie Kalifornijoj spekuliuodami elektros kainomis teisiškai švariai elgėsi, bet na, 2 milijardai dolerių iš viso šito – čia jau ryškiai per daug.

 4. Enron kurdavo dirbtinius elektros trūkumus, kad padidintų elektros kainas — bet kokiu atveju vadinti Enron laikų elektros rinką efektyvia būtų sunku. Aš Enron laikau amoralia, nes ji iškraipė rinką.

  Valiutų rinka veikia daug maž efektyviai (na, bent jau nėra dominuojančio žaidėjo — jais nebent yra centriniai bankai), ir niekur neįžvelgiu čia amoralumo. O ar keistųsi moralinė situacija tavo požiūriu, jeigu turėčiau indėlį banke latais ir, bijodamas devalvacijos, pasikeisčiau jį į eurus — ir laimėčiau visgi devalvacijai įvykus? T.y. išimam iš lygties skolinimąsi — ar mano veiksmai vis dar amoralūs?

 5. vaikinai, viskas cia moralu. nesuprantu ginco.

  gal skaudu tiems, kas nespeja i ta traukini, bet visais laikais taip buvo: vieni buvo stipresni, plaukuotesni, stambesni, aukstesni, grazesni, ismintingesni ar sekmingesni uz kitus.

  natural law.

  kiek panasu i 100% legal, o% fair atveji, taciau, jei manote, kad tai nera moralu, tada pirkti pigiau ir parduoti brangiau, pvz. medini sauksta (arba akcijas), irgi amoralu, o vis didejanti pinigu dalis pasaulyje uzdirbama is prekybos, sukuriant minimaliai pridetines vertes, kuri savo esme labai artima spekuliacijai.

 6. diletantae> tarp pasirinkimo išgelbėti pasaulį ar neįsibrėžti piršto – pasirinktum antrajį :) (žiūrime info apie David Hume).

 7. Galite pakomentuoti? Kas susija su akcijomis ir kitais vertybiniais popieriais. kas nutinka devalvavus valiuta uz kuria buvo pirkti vertybiniai popieriai? Akciju kiekis islieka nepakites o del ju kainos? ACIU

 8. Priklauso nuo kompanijos, apie kurios akcijas kalbame. Jeigu kompanija daugiausiai pajamų gauna iš vietinės rinkos litais, tai jos akcijų kaina tikriausiai nepasikeis labai žymiai. Tuo tarpu, jeigu kompanija yra eksportuotoja, ir pajamas gauna užsienio valiuta, jos verslo vertė turėtų padidėti.

 9. akciju verte po devalvacijos:

  kiek teko skaityt diskusijose ir kituose “nepatikrintuose” saltiniuose (pabreziu, kad statistines ar kitos analizes atlikes nebuvau)

  kaip petras ir rase – akciju verte atstato, jei kompanija didele dalimi veikia ne vidaus rinkoje. atsistato daugmaz tuo procentu, kuriuo buvo devalvuota (nes uzsienio investuotojams tokios imones rodikliai pagereja)

 10. Jeigu ieskai gerai ir tikrai apmokamo darbo namuose,butinai tai perskaityk, nes naudinga.Skaitant si straipsni jus galite pakeisti savo gyvenima.Tai pakeite mano gyvenima.As aptikau tai viename is skelbimu ir nusprendziau pabandyti.Dalyvaujant ivairiuose forumose, as randu sita straipsni,kuriame sakoma, kad galima padaryti tukstancius litu
  per keleta savaiciu idedant tik 6litus. Skaistalai, pagalvojau,tai turetu buti eilinis budas apmauti,bet nusprendziau perskaityti ir suzinoti kas siuloma.
  Toliau ten sakoma, kad reikia persiusti po 2lt i banko saskaita
  kiekvienam is saraso apacioje. Paskui isbraukti pirma saskaitos numeri ir irasyti savo saskaitos numeri i paskutine sesta eilute
  ir talpinate sita straipsni kaip minimum 200 forumuose ir skelbimuose Jokiu apgauliu… As pamasciau, kad nieko neprarandu isskyrus savo 12lt ir
  nusprendziau pabandyti.Ir atspekit kas.
  Po keliu dienu man i saskaita pradejo kauptis pinigai… As negalejau
  patiketi savo akimis, jog tai veikia.Per pora savaiciu susikaupe apie 1000lt , po triju savaiciu prisidejo dar
  apie 2000lt. dbr turiu uzdirbes 4000lt ir neskaitant smulkiu islaidu.Po pusantro men turetu buti apie 7000lt . Ir sita suma po truputi toliau dides.
  O prasidejo tik nuo 12lt.Noriu su jumis pasidalinti kaip tai dirba, nes tai naudinga ir jums, ir man.
  As jums pazadu, jeigu jus tiksliai seksite instrukcija ir neturesite
  vilciu gudrauti, jus pradesite gauti daug daugiau pinigu, negu tikites,per daug nesistengdami.
  Pasiulymas : Perskaitykite tai pora kartu. Issaugokite savo kompe, sekite
  instrukcija ir pinigai neprivers jusu laukti. Sutikite – tai paprasta.
  Tai absoliuciai legalu, tai tik bankine pinigu pavedimo operacija, ir jusu
  indelis yra tik 12lt ir pora valandu internete…
  Svarbu: Tai ne apgavyste ir visiskai legalu ir jus niekuo nerizikuojate ir
  neprarandate, bet tai tikrai dirba.
  Atkreipkit demesi: Tiksliai sekite instrukcija ir 60000lt ir daugiau bus
  jusu nuo 40 iki 80 dienu laikotarpije.
  Visa tai sekmingai veikia del dalyviu saziningumo.
  Yra trys paprasti zingsniai:
  1. Jei dar neturite, jums reikia atsidaryti saskaita betkuriame lietuvos banke.
  2. Pirmiausia I zemiau esancia 3 banko saskaita perveskite 2lt.
  Po to perveskite po 2lt ir i 3 sekancias banko saskaitas. Visa
  tai ivykdzius, jus padarete paslauga, ir svarbiausia – tai visiskai
  legalu. Jus taip pat prasote teisetos paslaugos, uz kuria mokate
  1. LT357300010015509726
  2. LT827300010038363826
  3. LT647300010110054231
  4. LT964010044400231285
  5. LT077400013580623830
  6. LT534010040800314418
  Da bar isbraukite is saraso Nr.1 saskaitos numeri,
  perneskite visas saskaitas vienu eiles numeriu i virsu,
  o i atlaisvinta Nr.6 eilute irasykite savo banko
  saskaitos numeri.
  3. Darykite bet kokius pokycius, bet islaikykite pagrindine ideja,
  Isplatinkite sita straipsni kaip minimum 200 forumuose ir naujienu juostose,
  skelbimuose arba asmeniniais laiskais, isidemekite – kuo daugiau informacijos pasklis apie si
  straipni, tuo didesnes bus jusu pajamos ir tos pajamos tesiogiai priklauso nuo jusu.
  Sitas biznis sekmingai gyvuoja ir klesti del dalyviu saziningumo ir rimtumo. tdl viska
  atlikite kruopsciai ir nepagailekite 12lt nes jums tai atsipirks su kaupu. saziningumas daro pinigus.
  Ir kada jus pasieksite pirma eilute,
  jus turesite tukstancius lt tiesiog kaip saraso kurejas!
  Tai kainuoja tik 12lt ir kelias valandas nesunkaus darbo internete. Uzsiimkite tuo dabar, neatidekite rytdienai. Laikas pinigai.
  O dabar as papasakosiu, kodel jus bet kokiu atveju nieko neprarandate, o
  tikrai islosiate. Tiesiog paprasta aritmetika.
  Sakysim is 200 laisku ar straipsniu as gausiu 5 atsakymus (menkas rezultatas),
  tai reiskia as uzdirbsiu 10lt budamas sestoje saraso pozicijoje.
  Dabar sitie 5 zmones isplatina dar po 200 pranesimu
  su jusu saskaitos numeriu jau 5 pozicijoje, ir pastariesiems taip pat atsako
  tik po 5 zmones – tai jau 500lt i saskaita
  Toliau sitie 25 zm. daro po 200 patalpinimu su jusu sask.Nr. 4 pozicijoje
  ir atsako vel 5 zm. – pajamos 2500lt. Toliau sitie 125 zm. patalpinus po 200
  pranesinu ir gavus po savo 5 zm. jums duoda 12500lt pajamu (jus 3 pozicijoje)
  Toliau dar idomiau: sitie 625zm. daro 200 patalpinimu su jusu sask. Nr. 2
  pozicijoje, atsako velgi po 5 zm. – tai 62500lt.
  toliau paskaiciuokite kokie pinigai cia, ir visai nesunkiai uzdirbti.
  Ar ne ispudingas skaicius Ir tai tik uz pirmutinius 12litu.
  siame biznyje svarbiausia buti saziningam. kitaip nieko nesigaus.
  Ar jus galite isivaizduoti kiek zmoniu kasdien visame pasaulyje prisijungia
  prie interneto ir skaito sita straipsni, kaip ir jus dabar skaitote.
  Kiekviena diena internete pasirodo nuo 200 iki 500 nauju vartotoju.
  Ir toliau dideja.

 11. Papildomas darbas namie!!!

  DEMESIO!!!

  LENGVAS UZDARBIS NAMUOSE

  Jeigu ieskai gerai ir tikrai apmokamo darbo namuose,
  butinai tai perskaityk, nes naudinga.
  Skaitant si straipsni jus galite pakeisti savo gyvenima!

  Tai pakeite mano gyvenima…

  As aptikau tai viename is skelbimu ir nusprendziau pabandyti.
  Dalyvaujant ivairiuose forumose, as randu sita straipsni,
  kuriame sakoma, kad galima padaryti tukstancius litu
  per keleta savaiciu idedant tik 6litus. Skaistalai, pagalvojau,
  tai turetu buti eilinis budas apmauti,
  bet nusprendziau perskaityti ir suzinoti
  kas siuloma…

  Toliau ten sakoma, kad reikia persiusti po 2lt i banko saskaita ,
  kiekvienam is saraso apacioje. Paskui isbraukti pirma
  saskaitos numeri ir irasyti savo saskaitos numeri i paskutine sesta eilute,
  ir talpinate sita straipsni kaip minimum 200 forumuose ir skelbimuose.

  Jokiu apgauliu… As pamasciau, kad nieko neprarandu isskyrus savo 12lt ir
  nusprendziau pabandyti.

  Ir atspekit kas???

  Po keliu dienu man i saskaita pradejo kauptis pinigai… As negalejau
  patiketi savo akimis, jog tai veikia.

  Per pora savaiciu susikaupe apie 2000lt , po triju savaiciu prisidejo dar
  apie 2000lt. dbr turiu uzdirbes 4000lt ir neskaitant smulkiu islaidu.
  Po pusantro men turetu buti apie 16000lt . Ir sita suma po truputi toliau dides.

  O prasidejo tik nuo 12lt…

  Noriu su jumis pasidalinti kaip tai dirba, nes tai naudinga ir jums, ir man.
  As jums pazadu, jeigu jus tiksliai seksite instrukcija ir neturesite
  vilciu gudrauti, jus pradesite gauti daug daugiau pinigu, negu tikites,
  per daug nesistengdami.

  Pasiulymas: Perskaitykite tai pora kartu!!! Issaugokite savo kompe, sekite
  instrukcija ir pinigai neprivers jusu laukti. Sutikite – tai paprasta!!!

  Tai absoliuciai legalu, tai tik bankine pinigu pavedimo operacija, ir jusu
  indelis yra tik 12lt ir pora valandu internete…

  Svarbu: Tai ne apgavyste ir visiskai legalu ir jus niekuo nerizikuojate ir
  neprarandate, bet tai tikrai dirba!!!

  Atkreipkit demesi: Tiksliai sekite instrukcija ir 60000lt ir daugiau bus
  jusu nuo 40 iki 80 dienu laikotarpije.
  Visa tai sekmingai veikia del dalyviu saziningumo.

  Yra trys paprasti ZINGSNIAI:

  1. Jei dar neturite, jums reikia atsidaryti saskaita betkuriame lietuvos banke.

  2. Pirmiausia I zemiau esancia 6 banko saskaita perveskite 2lt.
  Po to perveskite po 2lt ir i sekancias banko saskaitas. Visa
  tai ivykdzius, jus padarete paslauga, ir svarbiausia – tai visiskai
  legalu. Jus taip pat prasote teisetos paslaugos, uz kuria mokate.

  1. LT237200020304222621
  2. LT297300010102444435
  3. LT807300010109618219
  4. LT227300010096663555
  5. LT917300010091363397
  6. LT297300010101372197

  Dabar isbraukite is saraso Nr.1 saskaitos numeri,
  perneskite visas saskaitas vienu eiles numeriu i virsu,
  o i atlaisvinta Nr.6 eilute irasykite savo banko
  saskaitos numeri.

  3. Darykite bet kokius pokycius, bet islaikykite pagrindine ideja,
  Isplatinkite sita straipsni kaip minimum 200 forumuose ir naujienu juostose,
  skelbimuose arba asmeniniais laiskais, isidemekite – kuo daugiau informacijos pasklis apie si
  straipni, tuo didesnes bus jusu pajamos ir tos pajamos tesiogiai priklauso nuo jusu.
  Sitas biznis sekmingai gyvuoja ir klesti del dalyviu saziningumo ir rimtumo. tdl viska
  atlikite kruopsciai ir nepagailekite 12lt nes jums tai atsipirks su kaupu. saziningumas daro pinigus.
  Ir kada jus pasieksite pirma eilute,
  jus turesite tukstancius lt tiesiog kaip saraso kurejas!

  Tai kainuoja tik 12lt ir kelias valandas nesunkaus darbo internete!!! Uzsiimkite tuo
  dabar, neatidekite rytdienai!!! Laikas pinigai!!!

  O dabar as papasakosiu, kodel jus bet kokiu atveju nieko neprarandate, o
  tikrai islosiate. Tiesiog paprasta aritmetika.

  Sakysim is 200 laisku ar straipsniu as gausiu 5 atsakymus (menkas rezultatas),
  tai reiskia as uzdirbsiu 10lt budamas sestoje saraso pozicijoje.
  Dabar sitie 5 zmones isplatina dar po 200 pranesimu
  su jusu saskaitos numeriu jau 5 pozicijoje, ir pastariesiems taip pat atsako
  tik po 5 zmones – tai jau 500lt i saskaita.
  Toliau sitie 25 zm. daro po 200 patalpinimu su jusu sask.Nr. 4 pozicijoje
  ir atsako vel 5 zm. – pajamos 2500lt. Toliau sitie 125 zm. patalpinus po 200
  pranesinu ir gavus po savo 5 zm. jums duoda 12500lt pajamu (jus 3 pozicijoje)

  Toliau dar idomiau: sitie 625zm. daro 200 patalpinimu su jusu sask. Nr. 2
  pozicijoje, atsako velgi po 5 zm. – tai 62500lt.
  toliau paskaiciuokite kokie pinigai cia, ir visai nesunkiai uzdirbti.
  Ar ne ispudingas skaicius? Ir tai tik uz pirmutinius 12litu.

  siame biznyje svarbiausia buti saziningam. kitaip nieko nesigaus.

  Ar jus galite isivaizduoti kiek zmoniu kasdien visame pasaulyje prisijungia
  prie interneto ir skaito sita straipsni, kaip ir jus dabar skaitote!!!
  Kiekviena diena internete pasirodo nuo 200 iki 500 nauju vartotoju.
  Ir toliau dideja!!!
  Kokie sansai, kad jie uzsinores pameginti save kokioj nors naujovej???
  Ar ysivaizduojate kokios galimybes!!! Su 12lt ir keliomis valandomis internete.

  Kaip paskleisti informacija internete?

  1. Atidarot paieskos serveri google.com , jei zinote kitokiu paieskos serveriu tj gerai.
  2. Rasom raktini zodi – forumas, skelbimas, naujos grupes, ir kt.
  3. Paieska suras simtus forumu ir skelbimu skilteliu, kur jus ir
  galite patalpinti savo straipsni.

 12. eikit jus spekuliantai bankai turbut nemato kas kaip pasiemes pinigu ir taip uzsuktu kad nukentetu dauguma o jie atsilostu is pralaimejusiu.. pries banka laimeti nelengva. nebus taip kad visi bus turtingi, kas tada nes jiems pelna kaip visi tures pinigu?is niekur nieko nebuna. devalvuokit galvas ir galvokit is naujo.. cia rizika kaip laimeti aukso pouda ;] nebent tu supranti daugiau nei ekonomistas..

Comments are closed.