Vieno lito aukcionas

Pažaiskime paprastą žaidimą: surenkime aukcioną, kurio nugalėtojui atiteks vienas litas, tik, skirtingai nuo įprasto aukciono, savo siūlomas kainas turės sumokėti ne tik nugalėtojas, bet ir antrą didžiausią pasiūlymą pateikęs dalyvis (nugalėtojui atiteks laimėtasis litas, o antroje vietoje likęs dalyvis negaus nieko).

Tarkime, jog pradžiai kas nors pasiūlo kokius 50 centų (moki 50 centų, o gauni visą litą — geras sandoris!), tada racionalu, jog kažkas kitas didins kainą, kol ji pasieks 99 centus. Bet čia aukcionas nesibaigs, kadangi pasiūlęs antrą didžiausią kainą (tarkime, 98 centus) racionaliai mąsto taip: jeigu laimės tas, kas pasiūlė 99 centus, tai jis išloš 1 centą (1.00 Lt prizas minus 0.99 Lt siūlymas), tuo tarpu aš prarasiu savo 98 centus, kuriuos siūliau, už tai nieko negaudamas. Taigi, racionalus 98 centus pasiūliusio dalyvio sprendimas yra didinti siūlymą iki 1.00 Lt — nors prizas lygiai tokio pačio dydžio, bet „išeiti ant nulio“ yra geriau nei prarasti 98 centus.

Dabar lygiai tokia pačia logika naudojasi ir tas, kuris siūlė 99 centus: jeigu jis dabar leidžia laimėti pasiūliusiam vieną litą, tai jo nuostolis sieks 99 centus. Todėl jam atrodo racionalu didinti siūlymą virš 1.00 lito — jeigu jis pasiūlo 1.01 ir laimi, tai jo nuostolis bus tik vienas centas (1.00 Lt prizas ir 1.01 Lt siūlymas), o tai geriau nei prarasti 99 centus. Deja, lygiai tokia pačia logika turėtų naudotis ir racionalus jo priešininkas ir vėl padidinti kainą. Jeigu abu priešininkai sprendimus priima racionaliai, tai dėl vieno lito jie turėtų varžytis tol, kol vienas iš jų nebankrutuotų. Pradžioje jų strategija rėmėsi išlošio maksimizavimu, o vėliau — nuostolio minimizavimu.

Šį aukcioną sugalvojo ekonomistas Martin Shubik: jis atrodo labai paprastas, ir, iš pirmo žvilgsnio racionalūs dalyviai turėtų iš jo uždirbti (nes vieno lito prizas yra realus). Be to, visi dalyviai dalyvauja šiame aukcione savanoriškai ir nieko neverčiami. Nepaisant to, standartiniai lošimų teorijos įrankiai negali pasakyti, kada iš tiesų reikėtų abiems dalyviams sustoti ir susitaikyti su pralaimėjimu.

(Tiesa, jeigu kalbame apie diskrečias vertes, tada racionaliausia būtų pirmam aukciono dalyviui iš karto siūlyti 99 centus, kad antras dalyvis nebeturėtų paskatų siūlyti aukštesnės kainos. Bet jeigu kalbame apie tolydžias kainas ir kas nors gali pasiūlyti 99.5 cento, aukcionas vis dar tęsis be galo.)

25 Comments

 1. Atsimenu, kaip su mumis sumanipuliavo, per serminarą, pasiūlė 10 lt, aišku nievienas nebuvo protingas pasiūlidamas 1 ir 2 lt ir sustodamas toliau kelti kainą.

 2. Kodėl nebesiūlys? Jeigu tavo oponentas siūlo 2.00 Lt, o tavo paskutinis siūlymas yra 1.99 Lt, tavo pasirinkimas yra: a) nesiūlyti naujos kainos ir likti su 1.99 Lt nuostoliu arba b) siūlyti 2.01 Lt ir tikėtis, jog laimėsi — tokiu atveju gausi 1.00 Lt ir sumokėsi 2.01 Lt, tad bendras nuostolis sieks 1.01 Lt. 1.01 Lt nuostolis yra geriau nei 1.99 Lt nuostolis, todėl siūlysi didesnę kainą.

  Kitaip tariant, be kokiu atveju tau labiau apsimoka siūlyti naują, didesnę kainą, kadangi tada tavo nuostolis bus litu mažesnis.

 3. O kodėl nesustojus ties 50ct riba, kai uždarbis pasidaro lygus tikėtinam nuostoliui? Pasiūlęs 51ct jau rizikuoji didesne suma, negu kad gali uždirbti, taigi toks siūlymas neracionalus.

 4. primena viena galvosuki apie piratus :)

  There are five rational pirates, A, B, C, D and E. They find 100 gold coins. They must decide how to distribute them.

  The Pirates have a strict order of seniority: A is superior to B, who is superior to C, who is superior to D, who is superior to E.

  The Pirate world’s rules of distribution are thus: that the most senior pirate should propose a distribution of coins. The pirates should then vote on whether to accept this distribution; the proposer is able to vote, and has the casting vote in the event of a tie. If the proposed allocation is approved by vote, it happens. If not, the proposer is thrown overboard on the pirate ship and dies, and the next most senior pirate makes a new proposal to begin the system again.

  Pirates base their decisions on three factors. First of all, each pirate wants to survive. Secondly, each pirate wants to maximize the amount of gold coins they receive. Thirdly, each pirate would prefer to throw another overboard, if possible.[1]

  internete yra atsakymas, bet kazkur skaiciau, kad 98% zmoniu sito galvosukio neissprendzia, todel smagu paziureti ar esi tarp likusiu 2% :)

 5. Pirmas siulymas tokiu atveju turi buti 1 litas. Nes tik toks sprendimas yra racionaliausias – nieks nelaimi nieks nepralosia. Sekantis siulymas jau butu neracionalus, nes samoningai prisiimamas garantuotas nuostolis.
  Automatiskai tokios varzytines nelabai turi logikos. Nes betkoks isivelimas i varzybas zemiau 1 lito, veda i nuostoli nes nieks nenores pralosti. Cia kaip ir su laimejimu kzino – vienintelis budas laimeti – tai nepradeti zaisti (arba tureti savo kazino :)..)

 6. Dziedriau > Nebuvo labai sunku išspręsti, bet manau bet kas, kas šiek tiek ekonomikos ragavęs, galėtų be didelio vargo išgliaudyti šį galvosūkį :)

 7. yeap, čia geras, aš apie šį vieno dolerio/lito aukcioną skaičiau knygoje Game Theory apie Von Neumaną. Ten patarią kokiame baliuke jį pasiūlyti sužaisti, ypač jei publika jau “šilta” :)

 8. Dziedrius> gal galetum lietuviskai isaiskint rezultata? as zvilgtelejau i vikipedija ir galbut as kazko nesuprantu, bet mastant pagal piratu logika piratas A turetu sau pasisiulyti 100%

 9. Logiškiausia tada yra sudaryti sandorį tarp pirmo ir antro statytojo, kad jie stato kaip trečias juridinis asmuo ir taip minimizuoja abiejų nuostolius. Aišku reikia įrašyti sutartyje sąlygą, kad sudarę sutartį negali toliau statyti savo vardu.

 10. Maloniai nustebau rades sia svetaine.
  P. Kudara ir jo svetaines lankytojus kvieciu pasisveciuoti LRLS Siauliu skyriaus svetaineje. Neabejoju, kad patiks. Adresas http://www.liberalusajudis.lt/siauliai
  Ar sioje svetaineje lankosi Siaulieciai. Mielai susipazinciau.

  Su pagarba
  Arunas Rimkus, skyriaus pirmininkas

 11. Jau geriau moxliukas i sia svetaine ir nebandytu eit. Paskaites tokius partijos tikslus dar labiau pradedi nusivilt LRLS partija.

 12. Bet tai koks tikslas tokio aukciono ar cia tiesiog budas parodyti kaip priimami racionalus sprendimai..?

 13. Tikslas tikriausiai iliustruoti, kad ir racionalu prota imanoma ivilioti i pinkles, kuriose bet kokie racionalus sprendimai tampa neracionaliais.

 14. teko man si daryt per mokymus. pats pries pradedant pasakiau, kad reikia varyti team’u, arba tiesiog nepradeti, ir pats isipainiojau i pinkles. :/

 15. KA as zinau .. as tai isvis siunciu sms zinute numeriu 1679 su sms tekstu
  “MF10 38292” ir nesiparinu uz 10 lt gaunu 50 siulymu
  paprasciau sakant sutaupau..

Comments are closed.