Kredito krizė tęsiasi

Rugpjūčio mėnesį prasidėjusi pasaulinė kredito krizė ir toliau tęsiasi, tik dabar visi intensyviai seka nebe didžiųjų bankų pranešamus nuostolius iš investicijų į subprime nekilnojamo turto rinką (būsto paskolas, išduotas tiems, kurie nevisai pajėgia jas grąžinti), o į kiekvieną dieną didėjančias LIBOR palūkanų normas. Bankai nebepasitiki vienas kitu, ir nebenori suteikti vienas kitam paskolų: teigiama, jog tarpbankinė paskolų rinka Britanijoje per kelis mėnesius sumažėjo nuo 640 bGBP iki 250 bGBP. Bankai, suteikdami paskolas kitiems bankams dabar reikalauja visų 2 procentinių punktų didesnių palūkanų nei kad skolindami vyriausybėms: taip vadinamas TED spread pakilęs į aukščiausią lygį nuo 1987 rinkos krizės. Svaro sterlingų tarbankinės palūkanų normos pasiekė tokį lygį, kuris buvo prieš 9 metus, o Europos tarpbankinės palūkanos eurais tokios pačios didelės kaip 2001-aisiais. Negana to, šiandieną pasigirdo kalbų, jog kai kurie didieji pasaulio bankai (kaip pavyzdys minimas Citigroup) prašo savo didžiausių klientų nesinaudoti jiems pažadėtomis kredito linijomis. Be to, vekselių (Asset Backed Commercial Paper) rinkoje irgi štilis.

Beje, 6 mėnesių Vilniaus tarpbankinė palūkanų norma (VILIBOR) litais siekia 6,92%, kai rugpjūčio pradžioje jos siekė tik 5,24%. Dauguma būsto paskolų Lietuvoje yra kintamų palūkanų (ir būtent šios palūkanos surištos su minėtomis tarpbankinėmis palūkanų normomis), tad toks palūkanų normų padidėjimas gali turėti reikšmingos įtakos turintiems skolų.

Papildoma nuoroda: kaip prie kredito krizės galėjo prisidėti Basel II kapitalo pakankamumo reikalavimai.

7 Comments

  1. na, ECB lyg ir labai aiskiai pareiske, jog duos tiek pinigu, kiek reikia ir kol reikia…
    Kilus “gaisrui” auku neisvengsi, bet be panikos pavyksta isgelbeti daugiau, nei su sukiu “gelbekites kas kaip galit!”

  2. Bankai daba įsikandę cash’ą kaip šunes kaulą – kad metinis balansas gražiau atrodytų. Gal po naujako spazmai ir atsileis…

  3. paskutiniu metu atsirado didele pasiula isvestiniu produktu investuojanciu i rinkas. Bandoma gundyti ir pritraukti ivairiom akcijom, platinama be mokesciu ir t.t. Manau, kad bankai tiki ir mato jog padetis bei laikas rinkoje itin gera investuoti.

  4. Petrai, gal galėtum išdėstyti savo nuomonę apie omxv? Prie su pagreičiu kylančių vilibor palūkanų, bei stambių žaidėjų išėjimų mūsų birža gali nusileisti į tokias žemumas kokių senai nematėm. Ką pats manai?

Comments are closed.