Baltijos paskolų portfelis

Baltijos bankų paskolų portfelio augimas

Vakar beskaitant Citigroup analitikų tyrimą akis užkliuvo už grafiko, kurį matote viršuje. Šis grafikas vaizduoja Baltijos paskolų portfelio augimo tempus. Paskutinių metų tendencija dar geriau atsiskleidžia pažvelgus į Swedbank pateikiamą informaciją apie Hansabank grupės paskolų dinamiką (12-a skaidrė). Tiesa, Lietuva šiame kontekste atrodo visai neblogai: kai Latvijoje ir Estijoje stipriai jaučiama, jog paskolų „kranelis“ prisuktas, Lietuvoje paskolų portfelis vis dar didėja stabiliai dideliais tempais.

Baltijos valstybėms labai sunku vykdyti kokią nors savarankišką monetarinę politiką, o centrinių bankų vaidmenį atlieka Skandinavijos bankai, kurie, nustatydami paskolų išdavimo sąlygas, gali valdyti pinigų pasiūlą. Baltijos valstybėms susidūrus su ekonominio perkaitimo grėsme (dėl spartaus ekonomikos augimo trūksta darbuotojų, sparčiai kyla atlyginimai, didėja infliacija, einamosios sąskaitos deficitas) iškyla būtinybė ekonomiką „šaldyti“, pristabdyti jos augimą. O tai galima padaryti sunkinant finansavimo sąlygas.

Beje, Lietuvos banko duomenimis, paskolų portfelio augimo tempas, kuris buvo žymiai sulėtėjęs 2007-ųjų metų viduryje, atsigavo, o jau paskutiniais mėnesiais vėl pradėjo staigiai didėti – to nesutrukdė ir didėjančios palūkanų normos. Labiausiai augo paskolos namų ūkiams – lyginant 2007-ųjų lapkritį su 2006-ųjų lapkričiu pokytis sudaro net 68%, – tuo tarpu verslo subjektams paskolos didėjo tik 27%. Tad tapo lengviau skolintis vartojimui nei investicijoms ir verslo plėtrai, ar tiesiog namų ūkiai optimistiškiau vertina Lietuvos ekonominę ateitį nei verslininkai?

5 Comments

  1. Petrai, reikia nepamirsti, kad ir “vietos” naujoms paskoloms pas lietuvaicius daugiau – privataus sektoriaus skola /BVP berods perpus mazesne nei LV ir EE. Estai ir Latviai tiesiog nebepaveza…

  2. ir kainoms pas augti erdves pas mus daugiau nei Latvijoj. bent jau Rygoj, kai buvau pries menesi tai kainos proc. 20 didesnes nei Vilniuje.

  3. Esant tokiai situacijai didėjantis įsiskolinimas – gerai? Žmonės tikriausiai nesuvokia kokia situacija vietinėje rinkoje ir pasaulyje. Manau, kad paskolų skaičius išduotas eurais yra žymiai didesnis nei litais.
    Bankams ir investuotojams, kurie suinvestavę į LT bankus – gera naujiena, bet kam daugiau?

  4. Nesupratau sito posto pagrindines minties… Negi gerai, kad lietuvaiciu skolos vis dar auga daugiau nei 50% per metus? Daugiau zmoniu pasiskolins brangiai, o kadangi apie puse paskolu isduodama litais, tai kylant VILIBORui, nemaza dalis is ju bankrutuos.

Comments are closed.