Investavimas į meną

Vienas mano svetainės skaitytojas užklausė manęs, ką aš manau apie investavimą į meno rinką (konkrečiau — paveikslus), ar tai gali būti labiau stabili, ne tokia rizikinga investicija nei kiti finansiniai instrumentai. Atsakiau jam asmeniškai, bet gal būt ši tema domina ir jus.

Investavimas į meną iš tiesų yra įdomi sritis, tik, deja, nesu joje ekspertas — įsivaizduoju, jog tam reikia turėti žymiai daugiau žinių apie meną, nei apie finansus (tikriausiai ne atsitiktinumas, jog paveikslais dažniausiai prekiauja meno galerijos, o ne bankai).

Paveikslai iš esmės yra prabangos prekė, tad jų kainos turėtų daugiau ar mažiau koreliuoti su ekonomikos gyvybingumu: kuo sparčiau auga ekonomika, tuo daugiau turtingų žmonių, galinčių įsigyti paveikslus, tuo labiau kyla jų kainos; ir atvirkščiai — ekonomikai patiriant sudėtingus laikus, mažėja galinčių įsigyti paveikslus žmonių (o ir tie, kas juos buvo nusipirkę anksčiau, gal susiduria su ekonominėmis problemomis, ir nori juos parduoti), tad kainos turėtų kristi (ar bent jau augti ne taip greitai kaip infliacija). Tiesa, atskirų tapytojų paveikslų rinką veikia ir tokie dalykai kaip mada ar tapytojo populiarumas, tad ne visi paveikslai vienu metu pinga ar brangsta.

Paveikslai yra nelikvidi investicija — negali kiekvieną dieną sekti, kokia paveikslo vertė biržoje. Be to dažniausiai tai kartu ir labai ilgalaikė investicija — paveikslai šeimininkus keičia ne taip jau dažnai. Kadangi paveikslai yra vienetiniai, o be to neturi su jais susijusio pinigų srauto (t.y. nemoka dividendų ar palūkanų, nebent paveikslą esi išnuomojęs kokiai kompanijai papuošti jų ofisą), tai jų vertinimas finansiniu požiūriu komplikuotas — dėl to paveikslus vertina meno ekspertai, o ne finansų analitikai. Gal būt dėl to manau, jog paveikslai pirmiausia yra perkami dėl to kad jie „gražūs“ ir tik po to, kad jie yra „investicija“.

7 Comments

 1. As sakyciau labai priklauso ne tik nuo ekonomikos gyvibingumo bet ir nuo ekonomikos neskaidrumo ir iskreiptumo del ko didelis kapitalas atsiduria siauros grupeles rankose. Vargu ar prabangos prekes tiek kainuotu be Rusijos oligarchu ar arabu sheichu perkamosios galios.

 2. Apskritai investavimas į meną, kaip ir į auksą, naftą, tauriuosius gėrimus ir pan., labai suaktyvėja ekonominių krizių laikotarpiais. Logiška:). Šiek tiek domėjausi meno rinka pastaruosius metus, tai pastebėjau, kad daugelis investavimo į meno kūrinius ekspertų net beveik sutarė, kad meno rinkoje praeitų metų pabaigoje pirmąkart per visą jos egzistavimo istoriją (aišku, jeigu galima taip sakyti) įvyko tam tikra rimtesnė korekcija. Reiškia, susidomėjimas meno kūriniais nuo vasaros jau buvo per didelis, ir kainos paprasčiausiai turėjo pakristi. Keista, bet tai lyg ir neatsitiko nei su nafta, nei su auksu. Todėl aš ir manau, kad meno rinka yra beveik nenuspėjama ir ji yra lengvai veikiama labai mažos labai turtingų žmonių grupės. Jeigu jau užsiiminėt tokiu investavimu, tai gal geriau tada investuoti į tauriuosius gėrimus – bent kiek lengviau aprėpti informaciją :). Nors apie tokį investavimą konkrečiai Lietuvoj negirdėjau dar.

 3. Jei jau kalba užvesta apie alternatyvias investicijas, tai šiuo neaiškiu periodu, būtų labai šaunu ir įdomu sužinoti autoriaus nuomonę, o gal ir visą straipsnį paskaityti apie investavimą į VYNĄ (en primeur).

 4. beje, visai neblogas blogas:) pradedančiajam investuotojui į meno kūrinius yra http://artmarketblog.com. Ten kartas nuo karto netgi parekomenduoja konkrečius paveikslus/fotografijas/kt. 200 – 5000 dolerių ribose ir parašo, kodėl verta juos pirkti. Gaila tik, kad rimtos meno rinkos analizės to tinklaraščio kūrėjas kaip ir nevykdo… Bet tai, kad ir kaip retai apžvelgia http://modernartobsession.blogs.com/modern_art_obsession. Pakomentuoja aukcionų naujienas, daugiausiai rašo apie impresionistinį meną, kuris dabar ir yra ant bangos ir labiausiai vertinamas.

 5. Besidominantiems apie investavima i mena….. tikrai nelyskite i uzsienio meno pasauli, na nebent ketinate tikrai labai didelius pinigus investuoti.
  Noreciau papriestarauti, kad meno kuriniai yra nelikvidus…. lyginant su akcijomis, taip taciau, jei isigijote kurini, teisinga kurini, ji galima parduoti per 10 minuciu, tik zinoma reikia zinoti kam parduoti.
  Lietuvoje yra kokia 10-15 dar gyvu tapytoju, kuriu paveikslu kainos 100% garantuoju kils labai smarkiai.
  Dar galima nebrangiai isigyti ir mirusiu tapytoju paveikslu. Tik svarbiause yra konsultuotis su tai ismananciais zmonemis.
  Tai yra 3-5 metu investicija.

Comments are closed.