Krizės naujienos

Šiais neramiais finansų rinkoms laikais per vieną dieną atsitinka labai daug įvykių:

 • Vieną iš silpniausių finansavimo prasme, bet patį didžiausią Britanijos būsto paskolų teikėją Halifax Bank of Scotland (HBOS; turtas – virš 330 milijardų svarų) vyriausybė bando parduoti Lloyds TSB bankui. Nors dar vakar HBOS teigė, jog su finansavimu jam viskas gerai.
 • Rusijos finansų rinkoje panika, antra diena iš eilės stabdoma prekyba RTS biržoje. Čia didžiausia problema yra repo sandoriai (už užstatytas akcijas teikiamos paskolos) — žymiai nukritus akcijų kainoms skolininkai paskolų grąžinti negali. Akcijos pradžioje krito dėl užsienio investuotojų traukimosi, naftos kainos kritimo, Gruzijos karo ir bendrai pasikeitusio investuotojų požiūrio į Rusijos ekonomikos perspektyvą, tačiau dabartinis kritimas Rusijoje vyksta dėl to, jog bankai bei maklerinės kompanijos nebepasitiki viena kita — o paskolas grąžinti reikia. Dėl šios repo sandorių krizės bankui VTB jau teko šiandien už vieną dolerį perimti maklerinę KIT Finance, kuri negalėjo sugrąžinti apie 300 milijonų JAV dolerių paskolų. Teigiama, jog nuostoliai iš repo paskolų iš tiesų milžiniški: kalbama, jog vien turtingiausi oligarchai Vladimiras Potaninas ir Olegas Deripaska privalo grąžinti 4 milijardus JAV dolerių repo paskolų. Tikėtina, jog vyriausybė, didindama bankinio sektoriaus likvidumą ir laisvai skolindama pinigus turėtų susitvarkyti su šia problema. Bet vargu ar greitai Rusijos akcijos sugrįš iki buvusio lygio.
 • Federaliniam Rezervui “baigėsi pinigai” — JAV iždas skolinsis pinigus per specialų iždo vekselių aukcioną ir šiuos pinigus kaip depozitą atiduos Federalinio Rezervo naudojimui. Iždo vekseliai tarp investuotojų iš tiesų itin populiarūs — jų palūkanų normos pasiekė žemiausią tašką nuo 1954-ųjų ir siekia tik 0,233%. 
 • JAV akcijų rinkose uždraudžiamas bet koks “naked short selling” — akcijų pardavimas jų neturint (net nepasiskolinus). Nepaisant to, šiuo metu DOW Jones indeksas nukritęs virš 2 procentų. 
Ko dar galima laukti? Morgan Stanley žlugimo?
ATNAUJINIMAS (20:52): 3 mėnesių iždo vekselių palūkanos 0.02%, ateityje gali būti ir neigiamos; DOW Jones indeksas nukritęs 3,4%.

7 Comments

 1. JAV baigiasi pinigai? Na jei rusai ir kiniečiai atsikratytų asmeninėmis santaupomis doleriais – turėtų užtekti :)
  Rimčiau – juk labai nemaža dalis žmonių visame pasaulyje vis dar pasitiki doleriu, ir doleriui tai tik papildoma ,,sveikata”.

 2. Petrai, o čia jau dugnas ar tik dugno pradžia? metus laiko jau investuoju ir kol kas su LT akcijų rinka gan gerai sekasi, bet su fondais (kur ir yra esmine pinigu dalis), tai kapec – minus 30 procentų. tai vat ir įdomu. Jei dabar dar turėčiau laisvų pinigų – tikrai užsipirkčiau kokių fondų. LT akcijų rinkoje dar nekrito labai baisiai, kad pirkti. TEO pirkau už 1,89 berods prieš keletą menėsiukų. tai dabar dar gan gerai kaina laikos.

 3. Labai sunku pasakyti, kada bus pabaiga ir dugnas. Kol kas dar neatrodo, jog didžiausios problemos JAV finansų rinkoje yra išspręstos, tad kritimų dar tikriausiai galima tikėtis.
  Net jei ir “dugnas” pasiektas, abejoju, ar atkilimas gali būti toks pat spartus – pinigų rinkoje nėra daug, o skolinimosi galimybės labai mažos.

 4. Sveikas Petrai,
  i Tavo svetaine patekau per http://www.frejus.lt. Noriu padekuoti uz smagius straipsnius. Beja, nezinau ar jau girdejai pratesima Poderio frazes apie kalakutus, kuria, kiek girdejau, naudoji:)
  “Nuslugus jurai, matosi kas be maudimuko”, cia jis taike vakar sau per VZ konferencija.

Comments are closed.