„Patrumpinti“ „trumpintojus“ ir kiti rinkų gelbėjimo planai

Penktadienį pasaulio akcijų rinkos kilo taip stipriai, kad kai kurių akcijų kursai ėmė ir padvigubėjo. Ar krizė pasibaigė ir investuotojai suvokė, jog mūsų laukia šviesus rytojus? Anaiptol. Staigaus akcijų kilimo priežastis – draudimas Britanijoje, Rusijoje ir JAV (šioje šalyje taikomas tik finansinėms akcijoms) rinkos dalyviams pardavinėti skolintas akcijas (short). Kadangi tie, kas jau buvo pašortinę privalėjo kuo greičiau akcijas atpirkti – matėme standartinį panišką short squeeze.

Tiesą sakant, sunku suvokti, kodėl JAV ir Britanijos rinkos priežiūros institucijos ėmėsi tokių priemonių (Rusijoje niekas niekada nestebina). Oficiali versija – pardavinėjantys skolintas akcijas smukdė akcijų kursus ir taip kėlė paniką. Tačiau neatrodo, jog tai arti tiesos: tiek Britanijoje, tiek JAV paskutinį mėnesį šortintų pozicijų buvo žymiai mažiau nei vasarą (bendra short pozicija Morgan Stanley akcijoms buvo tik 3% nuo kapitalo). Tokia rinkos manipuliacija tikrai beprecedentė, bet ji neišspręs bankų likvidumo (o gal ir mokumo) problemos.

Ko galima tikėtis artimiausiomis dienomis iš tokios rinkos? Štai Pakistano pavyzdys (via Dealbreaker):

Kas būna, kai uždraudžiama šortinti
Kas būna, kai „patrumpinami“ „trumpintojai“

O ką daryti tiems, kurie turi visiškai nespekuliacinių tikslų parduodami skolintas akcijas (tarkim, investuotojai į konvertuojamas obligacijas apsisaugo nuo akcijų svyravimo rizikos parduodami skolintas akcijas, kurias paskui grąžina iškonvertavę turimas obligacijas)? O jeigu tavo fondas laikosi long-short strategijos, ar, dar blogiau, tavo strategija ir yra pardavinėti skolintas akcijas? Visai įmanoma, jog tokie reguliatorių veiksmai gali paskandinti ne vieną didesnį hedge fondą. Be to, kaip rašo Bronte Capital, toks draudimas atima iš brokerių daug likvidžių lėšų.

Bet gal visgi rinkos išganymas ateis su naujuoju Paulsono $700 milijardų vertės planu? Apie šio plano subtilybes labai puikiai rašo Naked Capitalism. Nebent neverta abejoti tuo, jog JAV dolerio laukia nuosmukis.

16 Comments

 1. Sveiki,
  Skamba uzhtikrintai nuomuone del USD
  koks pagrindinis argumentas butu lemsiantis busima nuvertejima? Is tikruju butu idomu isgirst platesne Jusu nuomone apie valiutu dinamika. Nes kol kas mano nuomone vienas pagrindiniu veiksniu USD vertei yra naftos kaina(kas paaiskintu aktyvu karini dalyvavima Persijos ilankoje) ir stojantis EU ekonomikos augimas.

 2. Ar tik nebus su USD atvirksciai jei priims sita gelbejimo plana? USD dabar jau brangsta kai rinkos po truputi vis labiau tikisi gelbejimo plano priemimo. Logika butu tokia: JAV reikes 700 mlrd. USD. Sitokiu pinigu JAV neturi, vadinasi vienintelis kelias juos gauti – pasiskolinti leidziant daugiau treasury’iu. Isleistas JAV obligacijas greiciausia pirks kinieciai ar kitos salys, kurios finansuoja JAV deficita. Noredami pirkti obligacijas sios salys tures keisti savo valiuta i dolerius, todel padides doleriu paklausa. Padidejus USD paklausai doleris brangs.

 3. Šiandien buvau Vilnius Invest 2008 ir teko dalyvauti Dr. G. Naudėsos paskaitoje, kurioje jis taip pat paminėjo, jog laukiamas USD kilimas EUR atžvilgiu ir prie to prisidės gelbėjimo planas…

 4. Kiek drebedamas laukiau pirmadienio sia savaite(ypach po banku bankrotu), niekas nekomentavo USD kurso pokyciu cia, buvau pastates and USD vabank ir rezultatai daugiau nei dziuginantys. Kodel ir kaip jau net sunku aiskiai issireikst. Pvz kas pasakytu kodel paskelbus apie 700mln plana i virshu shoko ne tik akciju rinkos, bet ir naftos kaina drauge. Prognoziu maciau ir daugiu kad vietiniai(UK) ekspertai numanto pasiekiama GBP/USD santyki 1/1.65 Drisciau teigt kad Euras kris daugiau uz GBP. Visiems sekmingos medziokles :) siais permainu laikais… pazhiuresim kas desis pirmadieni

 5. Jau seniai matem koki nors sio dienorascio atnaujinima tokiu stulbinanciu finansu rinkoms laikotarpiu. Noretumem jusu komentaru, situacijos paaiskinimo, kaip tai paveke/paveiks mus ir jus….

 6. Petrai, suprantu įvykusius pokyčius ir dabartinį užimtumą, tačiau ar planuoji ir kada atnaujinti savo blog’ą?
  Labai mielai jį skaitydavau :)

 7. Jo, galetu moxliukas parasyt kaip tam Aurora Holding hf sekasi kai viskas aplink tiek krenta…

 8. Liudniausia, kad kaip tik pastaruoju metu daugumos su ekonomika susijusiu zmoniu blogai uztilo. Butent tada, kai idomiausia butu juos skaityti :)

 9. Na bet rimtai – nejau tie fondai taip skausmingai pasijautė?

  Nieko, blogiausiu atveju bus galima prie perlo grįžt %)

Comments are closed.