George Soros: New Paradigm for Financial Markets

Ši George Soros knyga – tai „Alchemy of Finance“ tęsinys, rašytas 2008 metų kovo mėnesį. Jos tikslas: parodyti, jog Soroso refleksyvumo teorija iš tiesų sugebėjo numatyti, jog nekilnojamo turto burbulas JAV baigsis didžiuliu sisteminiu nuosmukiu. Negana to, Sorosas įžvelgia du burbulus: vienas yra jau minėtas refleksyvusis nekilnojamo turto kainų burbulas (augant NT kainoms, galima daugiau skolintis, o daugiau skolinantis, auga NT kainos), o antrasis yra žymiai didesnis „superburbulas“, kuris pagrįstas nuomone, jog ekonomikai susidūrus su problemomis, ją galima grąžinti į augimo kelią daugiau pasiskolinant ir didinant pinigų bazę.

Soroso nuomone, finansų sistemos krizė (kuri knygos rašymo metu dar buvo tik ankstyvoje fazėje ir buvo apsiribojusi tik nekilnojamo turto ir išvestinių NT sandorių rinkoje) rodo, jog rinką reikia reguliuoti, mat idėja, jog ji natūraliai visada grįžta prie pusiausvyros yra neteisinga. Kaip tik priešingai, finansų rinkos dažniausiai linkusios į manijas ir krizes. Anot Soroso, pilnai objektyviai suvokti finansų rinkų neįmanoma dėl refleksyvumo: rinka yra pilna savaime išsipildančių pranašysčių, tad rinkos „pusiausvyra“ nėra objektyvi, jis kinta, besikeičiant žmonių nuomonėms, kurios įtakoja ir fundamentalius ekonominius rodiklius. Kitaip tariant, jeigu visi tikisi, jog ekonomika atsigaus, tai ji ir atsigaus, nors to pagrįsti fundamentaliai vargu ar įmanoma.

Sorosas mano, jog rinką reikia stipriau reguliuoti – bet ne vien per paprastą palūkanų normų keitimą, bet per lūkesčių formavimą. Tik nelabai suprantu, kiek tai realiai gali išspręsti rinkos problemas, nes reguliuotojai dažniausiai būna lygiai tokie patys trumparegiai kaip ir kiti rinkos dalyviai. Refleksyvumo dėsniai galioja ir reguliatoriams, ir Soroso teorija lyg turėtų sakyti, jog reguliatoriai bus linkę „užmigti prie vairo“.

Gaila, jog ši knyga rašyta 2008 metų kovo mėnesį: pasaulis per tuos metus pasikeitė neatpažįstamai. Sorosas tuo metu manė, jog krizė bus išspręsta per metus, nors tokių kredito augimo tempų kaip 2005-2006 metais dar ilgai nematysime. O iš gelbėti mus turėtų Kinija, suverenūs turto fondai (sovereign welfare funds), naftos pinigai. Žaliavos brangs iki begalybės, JAV patirs giliausią recesiją iš visų valstybių. Šiemet daug kas jau atrodo kitaip: Kinija irgi turi kovoti su ekonomikos lėtėjimu, mat jos eksportas sustojęs, suverenūs turto fondai pridarė daug nesėkmingų investicijų, apie juos jau koks pusmetis nedaug kas girdėti, žaliavos nukritę trigubai, recesija Europoje ar kitose šalyse dar didesnė nei JAV. Atnaujintas knygos leidimas turėtų išeiti už dviejų savaičių – Soroso mintys krizės tema turėtų būti įdomios.

20 Comments

 1. Petrai, pažiūrėk Zeitgeist Addendum arba paskaityk Modern Money Mechanics (Federalinio Rezervo monetarinė politika) ir bus aišku, iš kur ta krizė:)

  Ją galima apibudint vienu sakiniu – pinigų pasulinėje ekonomikoje cirkuliuoja gerokai daugiau, nei yra sukurta realių prekių ir paslaugų. Vat ir visas burbulas.

 2. @Paulius

  Jei pasaulyje butu isties pinigu perteklius, matytumem vaizdeli kaip Zimbabveje kur zmogus tik gaves piniga stengias juo kuo greiciau atsikratyt. Tik pas mus vaizdelis kaip tik priesingas, visi nori laikyti pinigus, nei ka patys perka, nei kitam skolina. Tad kazkas netaip su tuo tavo sakiniu.

 3. Vakar apsipirkinėdamas Rimi labai nustebau, pamatęs lietuvišką šios knygos leidimą. Paprastai lietuviškai yra perleidžiamos tik senesnės, klasika tapusios knygos. Panašu, kad situacija keičiasi ir tai labai sveikintina.

 4. @Paulius

  Pinigus prispausdina centrinis bankas, o pinigams verte suteikia visuomenes lukesciai, kad tuos pinigus ateityje bus galima iskeist i daiktus. Konspiracijos teorijos bando iteigt, kad placiosios mases sios “slaptos tiesos” nezino. O jei suzinotu, staiga kiltu masine panika ir pinigai prarastu verte. Karta vedamas smalsumo paklausiau savo mamos, paprastos moteriskaites, “kas is tikro yra pinigai?”. Gavau paprastuti atsakyma “popierius”. Bent jau Lietuvoj, post-sovietineje erdveje, pergyvenusioje rublinius indelius, zverelius ir kitus monetarinius eksperimentus zmones puikiai suvokia pinigu esme. Tai kur cia burbulas?

 5. Žaliavų kainos nukritusios, o ne nukritę. Kainai ir žaliavai buna nukritę, o kainos ir žaliavos yra nukritusios :)

 6. Skaitojau, kaip tu pinigus ruošiesi iškeisti į daiktus, kurių tiesiog nėra:))))?

  Burbulas yra tame, kad pinigų (mainų priemonės) rinkoje egzistuoja n kartų daugiau, nei prekių ir paslaugų (tai, į ką keičiami pinigai). Aiškiau paaiškint nemoku:)

  Tu pasižiūrėk į JAV – atseit galingiausia pasaulio ekonomika, o turi tokią biudžeto skolą, kaip nei viena kita valstybė. Kaip manai, iš kur jinai atsirado?

 7. @Paulius

  Na, nera tai nera. Bet kodel visi iskart staiga turetu pulti ir keisti pinigus i daiktus? Isorines priezastys tai aisku gali buti, rimtas karas, gamtiniai kataklizmai ir pan.
  Gyvenime tokiu teoriniu “burbulu” daug kur egzistuoja. Pvz. jei visi zmones vienu metu pajungtu visus turimus buitinius prietaisus, sildytuvus, lempas i tinkla, ivyktu visos elektros sistemos kolapsas. Jei visi vienu metu susirgtu, zlugtu sveikatos apsauga sistema. Jei visi vienu metu eitu apiplesinet parduotuviu, teisesauga taptu bejege ir isivyrautu chaosas. Teoriskai imanoma, bet realybeje savireguliacija pakankama.
  Taip ir su pinigais. Teoriskai imanoma, kad viena ryta visi kaip zombiai atsikels ir puls vieningai keisti pinigus i kokias tik imanoma prekes bei paslaugas. O realybeje kilus panikos bangai ir isibegejus infliacijai, centrinis bankas gali staigiai padidint palukanu normas tuo is rinkos nusiurbdamas perteklinius pinigus, o taupantiesiems uztikrinant, kad indeliuose laikomi pinigai nebus praryti infliacijos.

 8. Skaitojas, visi vienu metu niekada neims keisti pinigų ar dar kažko daryti.
  Aš kalbu apie esminę pinigų prigimtį ir paskirtį, o jų paskirtis yra vienintelė – mainyti į prekes ir paslaugas, kurios reikalingos visuomenei. Jeigu to padaryti negalima, jie yra beverčiai.

  Šiuo atveju ši finansinė priemonė yra naudojama aiškiai ne pagal paskirtį, užtat ekokonomika ir grimzta į dugną.

  Centrinis bankas ne tik palūkanų normas gali reguliuot, jis gali reguliuot visą ekonomiką, nes kontroliuoja pinigų pasiūlą ir leidžia juos į apyvartą.

 9. @Paulius

  Na, tai juk ir galima be problemu i prekes iskeisti dolerius, eurus ar tuos pacius litus. Nors viena atveji pasakyk kur kam nors kur nors to nepavyktu padaryt? Vienintele izvelgiama problema dabar tik teoriniame lygmenyje “kas butu, jeigu visi supultu keisti”.

 10. Skaitojas, mes skirtingai suvokiam problemą. “Kas būtų, jeigu visi…” klausimo aš iš viso nekeliu, nes jis nerealus (tą jau minėjau anksčiau).

  Pinigus iškeisti į prekes tu gali, bet kadangi yra žiaurus pinigų pasiūlos ir prekių pasiūlos neatitikimas, pinigai praranda savo vertę ir kyla kainos. Kai kyla kainos, žmonės, verslai ir valstybės yra priverstos skolintis arba kitaip sakant, tarnauti bankams. Va kur yra esmė.

  O kas būna, kai valstybė afigenai prasiskolina – pagooglink ir paskaityk, kas neseniai atsitiko su Zimbabvės valiuta.

 11. konspiracininkai.. labai jau nuteikiantis zodis.. galbut todel vienas kita taip sunkiai suprantat. Nudienos “konspiracijos teorijos” (gal tai pati savoka sukurta tam kad nukreipti demesi nuo tam tikros informacijos, tas pats nuomones formavimas tik is kitos puses) tikrai neteigia, kad ivyks masine panika, o tiesiog bando aiskintis ekonomikos nestabilumo (beje gana ciklinio) priezastis ir net tu priezasciu priezastis – kam tai galetu buti naudinga ir ar apskritai gali buti kazkam naudinga. Pasirodo gali. Tereikia numatyti siek tiek ekonomikoje i prieki ir galima visai nesudetingai naudotis tais kurie nespeja susivokti. Na o jei jau turi galimybe spausdinti pinigus ir kontroliuoti palukanas.. tada is vis vaiku zaidimai. Kaip NLP sakoma: kas paskelbia tema, tas kontroliuoja rezultata.

  Megstu stebeti is salies, bet iki siol taip ir neradau atsakymo i paprasta klausima: is kur paimti pinigus kad atiduoti palukanas uz “pasiskolintus” pinigus?

 12. Viskas, kas pasaulyje vyko, vyksta ir įvyks, visuomet bus kažkam naudinga. Už kiekvieno politinio, socialinio ar ekonominio veiksmo visada stovi kažkieno interesai, priešingu atveju jų tiesiog nebūtų.

 13. Pauliau, yra nedidelis skirtumas tarp gebėjimo pasinaudoti palankia situacija ir galimybių ją numatyti ir netgi sukurti. Tavo prielaida dėl to, kad tai kažkam naudinga, yra teisinga, tačiau teiginys, kad kažkokie piktavaliai bankininkai šią situaciją tyčia sukūrė yra tikrai nevykusi sąmokslo teorija. Akivaizdu, kad bankai irgi kenčia nuo dabartinės krizės.
  O dėl Zeitgeist Addendum – tai kas ten teigiama apie FED ir pinigų sistemą deja yra tik 2/3 tiesa ir iš to (gana diletantiškai) daromos toli siekiančios išvados ir dar toliau siekiantys utopiniai pasiūlymai a la “panaikinkim pinigus ir gyvenkim rojuje”.
  Krizes sukuria ne “piktieji bankininkai”, o žmonių godumas.

 14. Donatai, gerbiu jusu nuomone, bet norisi ikisti ir savo 3 kapeikas :)) pripazinkit kad interesu ausys kiso. ir kisos visada tik klausimas kieno…. o tarp kitko. nezinau ar skaitete knyga ekonomikos zudikas. ten ganetinai aiskiai aprasytos schemos kaip JAV kompanijos ir vyriausybe bando prievartiniais ir apgaules budais ivesti kitose salyse savo “tvarka” – ir uz zlugdant tu saliu ekonomikas pumpuoti pigius resus i JAV tuo palaikant pigu ir auksta JAV pilieciu pragyvenimo lygi… prie to nagus yra prikises ir FED.
  del kriziu sutinku. nera piktuju bankininku yra tik godumas. siaip nesu konspiraciju teoriju salininkas, bet … cia yra akivaizu kad JAV visomis priemonemis bando sukurti savo pilieciams gera gyvenima kitu saliu saskaita… ir veda juos velgi godumas ir noras vldyti pasauli… tik si karta ju godumas juos ir prazudys. pasaulis keiciasi ir si krize yra ne eiline o sistemine (finasu ir monetarines politikos)… ir pasaulis po krizes gerokai pasikeis… tik klausimas ar bus ismoktos pamokos ir kaip mes gyvensime po krizes…
  taip dalis zeitgeist teiginiu yra nelogiski… ypac apie pinigu panaikinima. :)) nors jau kai kurie ekonomistai tegia kad pinigu sistema baigia atgyventi ir reikia kurti kita tarpuavio atsiskaitymo sistema. vienas is ju tai Dr. Chris Martenson , teigiantis kad paskolu/palukanu ratas butent ir isuka tokias krizes. todel monetarine sistema turi keistis is esmes… arba krizes kartosis…

 15. Cia gal truputi ne i tema, bet apie krizes ir burbulus labai gerai ir aiskiai Warren Buffett pasakes, kad burbulus sukuria triju I efektas, tai Inovatoriai, kurie sukuria ideja, Imitatoriai, kurie ja megdzioja ir Idiotai, kurie aklai seka paskui buri.

 16. kokie pinigai, koks vartojimas, keiciasi viskas negriztamai… Kur kas svarbiau ekologine krize, atsibuskit.

Comments are closed.