Revoliucijas nuo šiol geriausia sekti per twitterį?

Pagrindinė pastarųjų dienų naujiena pasaulio žiniasklaidoje – neramumai Irane. Bet atrodo, jog greitai besikeičiančią situaciją šiais laikais geriausia sekti nebe per tradicinius žiniasklaidos kanalus, o per Twitter. Kaip šiandieną per BBC radiją teigė britų žurnalistas, žiniasklaidos darbuotojų judėjimas apribotas, tad tenka remtis kitais šaltiniais, o pats išsamiausias iš jų yra ta pati 140 simbolių mikrodienoraščių platforma Twitter. Įvykių eigą gana neblogai galima atspindėti vien tik sekant Twitter srautą – tinklaraštininkas Andrew Sullivan būtent taip ir padarė. Twitter padeda ne vien žurnalistams ar tiesiogiai neramumuose nedalyvaujantiems žmonėms kitame pasaulio krašte sekti įvykius: patys Irano piliečiai naudojasi šia tarnyba skleisti naujienas, gandus, organizuoti mitingus, protesto akcijas ir pan. Ši tarnyba pastarosiomis dienomis tapo tokia svarbi, jog JAV vyriausybė paprašė kompanijos Twitter atidėti planuotus techninius darbus, mat Irano piliečiams ši tarnyba tapo kritine.

Tačiau Twitter nebūtinai yra pats geriausias revoliucionieriaus draugas. Viena, jis nėra anoniminis, ir labai prireikus, galima bandyti atsekti tikrąjį žinutės autorių. Antra, lygiai taip pat Twitter galima naudoti ir klaidinančios informacijos skleidimui, arba, tarkim, agituoti susirinkti į mitingą, kurio visi dalyviai būtų suimami. Šiuo metu Twitter efektyvus, nes juo kol kas nemoka naudotis vyriausybių bei slaptųjų tarnybų žmonės, siekiantys nuslopinti neramumus. Ne taip kaip nerūpestingai ištartas žodis, Twitter įrašų istorija išlieka (beveik) amžinai, tad totalitarinės valstybės jėgos aparatui tai ateityje turėtų palengvinti užduotį valdyti savus piliečius.

Beje, naftos kainos per daug į Irano sumaištį nereaguoja. Galima tik įsivaizduoti kiek nafta būtų subrangusi per kelias tokių neramumų dienas, jeigu jie vyktų prieš metus. Naftos pasiūla šįmet jau nebe problema.

10 Comments

 1. Paskaityk persiankiwi (http://twitter.com/persiankiwi) – pamatysi, kad pusę žinučių apie tai, kurie mitingai yra legalūs, dar kita dalis žinučių apie proxius, prašymai hakeriams ir t.t. Žodžiu, tavo išvardintos problemos tikrai apgalvotos ir žinomos. Įdomu kuo viskas pasibaigs Irane…

 2. Pingback: Blogorama #618
 3. Pingback: Blogorama #618
 4. Didžiausias Twitter ir kitos socialinės medijos pliusas yra tas, kad ją labai sunku kontroliuoti ir riboti informacijos sklaidą.
  Net tokie režimai, kaip Irane ar Kinijoje, yra bejėgiai uždarant piliečių žodžio laisvę. Nors kiniečiai berods aplamai visą Twitter tarnybą buvo kelis kartus užbaninę.

 5. Na taip, Iranas tapo „zapadlo“ Š.Korėjai:) Taip buvo smagiai patraukusi pasaulio dėmesį, o dabar še tau boba ir devintinės… Juk Korėjoje niekas netviteriauja, o jei galėtų, nemažai pačiulbėtų:)
  O Iranas, spėju, greitai išeis iš pirmų puslapių. Pasirodys koks bestseleris apie Iraną ir atguls visa istorija į stalčių. Kalbu apie Vakarų pasaulio žiniasklaidą ir auditoriją. Ar maža daugiau šiurpinančių ir piktinančių įvykių pasaulyje?

 6. Twiter tai melavimo efektas, atsiskleidė per atseit kiaulių gripo protrūkį, jai remtumėmes juo tai jau tipo ir pasaulio pabaiga būtų atėjusi ;]

  Labai geras įrankis skleisti panikai. Nesuprantu kodėl facebookas negali atlikti tos pačios funkcijos, arba ale blogas, kurį susikurti užtrunka 5min?

 7. paskutiniam twitter laužimui užteko 9999 meilų išsiūsti su melaginga informacija ir viskas ;]
  duoti nuorodą?
  manau nereikia nes nelabai jums įdomūs saugumo ir patikimumo klausimai.

 8. Sistem – twiteris veikia kaip instant messengeris ir siunčia TIK tekstą. Jokių foto ir kt. dalykų, kurie panikos formuotojams galėtų trukdyti. Tai tarsi susirašinėjimo įrankis veikianti nuorodų “siuntyklė”, kur jos labai greitai skraido maršrutu Baltarusija – Bostonas.

  Žmonės šiandien imituoja bendravimą internetu :)

Comments are closed.