Dan Ariely: Predictably Irrational

Pastaruoju metu vis populiarėjanti elgsenos ekonomika (behavioural economics) griauna vieną iš įprastos ekonomikos aksiomų, kuri teigia, jog žmogus yra racionalus, ir visus finansinius sprendimus daro viską gerai apsvarstęs. Dan Ariely knygoje „Predictably Irrational“ aprašomi įdomesni žmonių elgsenos neracionalumai, nepaaiškinami įprastinės ekonomikos mokslo.

Nemaža dalis temų – tai, jog žmonės suteikia daugiau vertės tiems daiktams, kuriuos jie turi (endowment effect); placebo efektas („netikro“ vaisto efektyvumas padidėja, jeigu už jį buvo daugiau sumokėta); tai, jog žmonės tampa labiau sąžiningi, jeigu jiems primeni apie moralę; ir pan, – jau man girdėtos, tačiau buvo ir labai įdomių naujų įžvalgų.

Knygoje teigiama, jog žmonės pinigus traktuoja skirtingai nei kitokius daiktus. Autorius darė eksperimentą: į studentų bendrabučiuose esančius bendrus šaldytuvus jis įdėjo po šešias skardinės kolos bei po šešis dolerius kupiūromis. Per tris dienas visuose šaldytuvuose kolos nebeliko: studentai nejautė per daug skrupulų, ir „vaišinosi“ savo draugų gėrimu. Tačiau doleriai liko nepaliesti: imti pinigus morališkai žymiai sudėtingiau. Panašiai tikriausiai elgtumėtės ir jūs: parsinešti darbinį tušinuką nelaikoma itin dideliu nusižengimu, tačiau jeigu darbe už vėlavimą į susirinkimus kaip baudos į vazelę būtų renkami centai, turbūt labai nedaugelis drįstu ten kišti nagus, kad prisidurti trūkstamą sumą iki troleibuso bilietėlio. Pinigai yra lyg ir koks šventas dalykas. Autorius daro hipotezę, jog didžioji dalis pinigų iššvaistymų ar stambaus sukčiavimo atvejų būtų galima išvengti, jeigu būtų naudojamasi tik grynais pinigais: žmonės į skaičiukus sąskaitose žiūri panašiai, kaip tie studentai į kolos skardines, ir gal būt dėl to jie nejaučia didelio sąžinės graužimo.

Kitas įdomus Dan Ariely pastebėjimas: žmonės gyvena tarsi dviejuose visiškai atskiruose pasauliuose: viename viskas matuojama pinigais, o kitame veikia visai kiti, socialiniai, dėsniai. Tarkime, teisininkas už savo darbo valandą gauna 200 JAV dolerių. Jeigu jo paprašytumėte padėti kokiam nors senukui surašyti testamentą, jis mieliau sutiktų tai padaryti visiškai nemokamai, nei už 50 JAV dolerių per valandą atlyginimą. Tačiau jis pilnai sutiktų priimti kaip dovaną 50 JAV dolerių vertės vyno butelį – svarbu, kad atsidėkojama būtų ne pinigais. Lygiai taip pat, jeigu turite kaimyną elektriką, jis sutiks nemokamai paimti jūsų paštą jums atostogaujant (ir nesileis į kalbas apie atlygį, nebent jis būtų nepiniginė dovana), bet tikriausiai nenorės jums nemokamai sutvarkyti rozetės, nors tai užtruks žymiai mažiau nei kasdienis pašto parnešimas. Racionaliai mąstant, geriausia dovana yra gryni pinigai, bet dovanos priklauso tam kitam, socialiniam pasauliui, kur pinigai neegzistuoja. Ir neduok dieve, paminėsi kiek tavo dovana kainavo: automatiškai taip ją perkeli į piniginį, racionalų, pasaulį, ją suvulgarini ir panaikini jos „magiją“. Ne viskas žmoguje racionalu.

13 Comments

 1. Dauguma mano esą racionalūs. Tačiau racionalumo suvokimas skiriasi. Tiek skirtingų individų, tiek ir tų pačių individų skirtingu laiku. Būtent racionalumo suvokimo kitimas ir yra ta priežastis, dėl kurios keičiasi (kai kas linkęs sakyti – vystosi) ekonomikos teorijos.
  Racionalumo suvokimo skirtumams didelę įtaką daro kita pamatinė aksioma – žmonės yra godūs
  (ne tik daiktams, bet ir nematerialioms gėrybėms – populiarumui, valdžiai ir t.t.). Ūkiškai žiūrint, neracionalu važinėti po miestą Hummeriu ar Ferrariu, tačiau kai kas taip elgiasi ir nepripažins, kad elgiasi neracionaliai. Už nepatogumą (ir jam susikurti išleistus pinigus)jie gauna dėmesį. Taigi, socialinis ir piniginis pasaulis nėra skirtingi. Perkamos skiritngos gėrybės.
  Tas pat ir su dovanomis (beje, Lietuvoje populiarėja dovanos pinigais, o už paslaugas geriau atsiskaitoma litrais, ne litais). Mes net sakome – “nupirko savo dėmesiu”.
  Viskas yra racionalu – kaip sakė B. Shaw: nesielg su kitu taip kaip norėtum, kad elgtųsi su tavimi – jūsų skoniai gali skirtis.

 2. Aš pritariu nuomonei, kad žmonės ne itin racionalūs. Racionalumas paprasčiausiai reikalauja jėgų, t.y. reikia “dirbti”, kad apsvarstytum kiekvieną situaciją. Taip žmogus ilgai neištvertų – pavargtų. Todėl daugelis dalykų daromi impulsyviai.

 3. Labai geras straipsniukas. Ačiū.

  Manau žmogus tikrai nėra racionalus (jis toks ir negali būti) pats mastymo ir kūrybos procesas susijęs su neracionalumu.

 4. Dan Ariely taip pat yra ir labai neblogas oratorius, jeigu kam patiko jo idėjos, galit paieškot jo TED ir Youtube, ten jis pristato dauguma knygoje minimų eksperimentų.

  Taip pat, verta dėmėsio ir jo internetinė diskusija su Tim Harford (Undercover Economist ir Logic of Life autoriumi).

Comments are closed.