Ar VILIBOR fiktyvus: ką sako forvardai?

Berods dar vasarą su anarchistu diskutavome šia tema. Iš tiesų, 6 mėnesių VILIBOR palūkanų norma gali pasirodyti „fiktyvi“, mat bankai tarpusavyje nesudaro jokių sandorių tokiai trukmei. Tačiau bent jau teoriškai VILIBOR galima išvesti iš euro/lito forvardų kainų. Nežinau, kiek euro/lito 6 mėnesių forvardai (t.y. sandoriai pakeisti eurus ir litus sutarta kaina po 6 mėnesių) yra likvidūs, bet esu tikras, jog ši rinka turėtų būti gilesnė nei „fiktyvus“ VILIBOR.

Forwardų kainą galima apskaičiuoti pagal formulę:

Forvardo kaina = dabartinis kursas + palūkanų skirtumas
Forvardo kaina = dabartinis kursas + palūkanų skirtumas

Ši formulė reiškia, jog Euro/lito keitimo kursas po 6 mėnesių turėtų būti tie patys 3,4528 plius palūkanų skirtumas tarp litinių (VILIBOR) ir eurinių (EURIBOR) palūkanų: mat jei turiu litus, tai uždirbu daugiau kam nors juos paskolinęs, nei jei turėčiau eurus, o šis skirtumas forvardo kurse turėtų būti kompensuojamas, kad nebūtų arbitražo galimybių.

Išsitraukus forvardų kainas bei EURIBOR istoriją iš Bloombergo, galima paskaičiuoti teorinį 6 mėnesių VILIBOR. Lyginant su tikruoju VILIBOR, gavau tokį grafiką:

VILIBOR vs teorinis VILIBOR
VILIBOR vs teorinis VILIBOR

Iš tiesų, VILIBOR, skaičiuotas iš forvardų (raudona kreivė, implied VILIBOR), labai artimai atkartoja tikrąjį VILIBOR. Tad gal tas VILIBOR ir nėra toks „fiktyvus“, kaip kad bandoma teigti.

Atnaujinimas: Šališkas stebėtojas iš dienoraščio nematomaranka.lt pastebėjo klaidą: paveikslėlyje buvo sumaišyti VILIBOR ir implied VILIBOR kreivių pavadinimai. Apgailestauju dėl tokio žioplo neapsižiūrėjimo. Esminių išvadų tai nekeičia – VILIBOR iš esmės atkartoja iš forvardų išvedamas palūkanų normas.

14 Comments

 1. Nesupratau, tai forward’o skaiciavimui naudojama ta pati bloga VILIBOR palukanu norma, tai kodel rezultatas turi skirtis?
  As ziureciau i sudarytu forward’u palukanu norma.

 2. Daliau, aš imu iš Bloomberg terminalo.

  kafka, tai aš būtent ir žiūriu į forwardų kainas, ir su EURIBOR įsistatau jas į formulę. Vienintelis nežinomasis joje — VILIBOR. Tokiu būdu apskaičiuotą VILIBOR ir pateikiu raudona kreive.

 3. Ar Bloomberg terminale pateikta forvardu kaina negali būti skaičiuojama pagal tą pačia formulę naudojant “fiktyvią” VILIBOR? O gal jie kitaip vertina?

 4. Forvardų kotiruotes Bloomberge pateikia 4-5 bankai (tarp jų ir tarptautiniai). Iš dalies gal jie kotiruotes ir nustato žiūrėdami į VILIBOR, tačiau forwardų kainos dienos bėgyje keičiasi kone kas valandą (tad manau, jog ir sandoriai vyksta panašiu dažnumu), kai tuo tarpu VILIBOR nustatomas vieną kartą dienoje. Esmė ta, jog forvardų rinka yra likvidesnė už VILIBOR “rinką”.

 5. Na šiaip tie patys bankai tarpbankinius sandorius atlikinėja kaip valiutos swapus, todėl daug kam gali pasirodyti, kad tarpbankinio skolinimo visai nevyksta (iš LB statistikos), bet realiai deal’ai vyksta, tik ne kaip įprastos paskolos/depozitai, todėl jų nesimato statistikoje.

  Ne taip seniai darbe tikrinau vilibor “fiktyvumą”, tai gavau, kad jis gan teisingas ir nėra laužtas iš piršto.

  O dėl tokio skaičiavimo, tai man kaip ir kitiem komentatoriam atrodo, kad iš tikrųjų forwardo kaina gali priklausyti nuo to pačio vilibor, tad čia gal nėra visai 100% tikslus įrodymas.

 6. Kaip tik einu kept obuoliu pyrago tai pabandysiu jus itikint kad obuoliu, kuriuos naudosiu pyragui, kaina yra 10 LTL uz obuoli. Kodel? Ogi todel kad mano pyrago kaina yra 100 LTL, o pyragui sunaudoju 10 obuoliu. Mazyte problema, pasakysite, dar nepardaviau nei vieno pyrago ar obuolio. Tiesiog as taip galvoju, o kainas ‘quotinu’ taip kad ne duok dieve arbitrazo (neprekaujamais instrumentais) kas nepadarytu…

  Kuo mano itikinimas kad obuoliu kaina yra 10 LTL skiriasi nuo jusu VILIBOR ‘tikrinimo’?

  Tiesa, gal as klystu bet ar neturetu buti EURLTL_6M=(1 VILIBOR_6M)/(1 EURIBOR_6M)^{1/2}?

  O kaip su exchange rate premium? Nejaugi taip tvirtai tikit 3.4528 po 6 men?

  O kaip su counterparty risk? LTL teks dealinti su lietuvos bankais o i EURIBOR panel Lietuvos bankai nepapuola.

 7. MJ – tokie forwardai paprastai yra non-deliverable ir su kasdieniu marginu, t.y. jei juda forwardu rinka ne tavo naudai, kiek tu esi popieriniame minuse turi inesti pinigais uzstata – taip eliminuojasi counterparty rizika.

 8. Tai EUR-LTL forwardai skaiciuojami naudojant Vilibora ir eurines palukanas, tai jokio stebuklo, kad isvirksciai paskaiciavus gavosi Viliboras.

Comments are closed.