Kinijos nekilnojamas turtas – burbulas?

Apie Kiniją nedaug ką suprantu. Šalis auga stebėtinais tempais, o daugelis investuotojų tiki, jog nepraeis nei ketvirtis amžiaus ir ji taps didžiausia ekonomika pasaulyje. Net ir skeptiškai į Kinijos perspektyvas žiūrintys neretai pakeičia savo nuomonę, jeigu tik gauna galimybę apsilankyti ir savo akimis įsitikinti Kinijos progresu. Bet kadangi Kinijoje nesu buvęs, tai kartais leidžiu sau suabejoti šios šalies perspektyvomis.

Vakar užtikau neblogą investuotojo Jim Chanos interviu (galima rasti ir interviu stenogramą) apie Kinijos nekilnojamo turto kainų burbulą. Jis teigia, jog Kinijos nekilnojamo turto kainos negali toliau vis kilti, mat jau dabar statybos kaštai siekia apie 3-4 tūkstančius litų kvadratui, kai tuo tarpu vidutinė mėnesinė kino alga tėra 800 litų (Šanchajaus vidurkis – 1,2 tūkstančio litų, t.y. du kart mažesnis nei Vilniaus). Jim Chanos prognozuoja, jog nustojus brangti butams, Kinijos ekonomiką turėtų ištikti gili krizė, nes jau dabar 50-60 procentų bendrojo vidaus produkto sukuriama su nekilnojamu turtu susijusiuose sektoriuose.

Prie tos pačios temos, už akių vakar užkliuvo naujiena apie tai, jog East Capital perka nekilnojamo turto vystymo kompaniją Kinijoje. Investuotojų apetitas kol kas nemažėja.

3 Comments

  1. Kad Kinijoje burbuliukas ties sprogimu, manau, kad įžvelgia ne vienas mąstantis investuotojas. Tik padariniai gali būti žiaurūs, nes NT kaina kvadratui gali koreguotis iki vidutinio atlyginimo dydžio. Bent rinkos ekonomikos sąlygomis taip būna.
    Belieka melstis, kad tas burbuliukas dar nesprogtų…

  2. Pora menesiu, kaip gyvenu Kinijoje ir teko padiskutuoti sia tema su vietiniais. Shenzhen ir Guandzhou miestuose gyvenantys Kinai, pripazista, kad yra susidares nemenkas burbulas ir tiki, kad jis sprogs. Kada niekas nezino. Taciau vietine valdzia per Komunistu partijos susirinkima pries menesi, aktyviai kalbejo, kad sieks islaikyti statybu tempa, poreikis naujiem bustam auga.

    Is vartotojo puses, gyvename normaliam naujos statybos nuomojamam bute, kvadrato kaina apie 11-12.000 litu, butai visi parduoti 100%, name tusciu negyvenamu butu, kurie niekada nebuvo irengti 70%, namas 2008 statybos pabaiga. Su nt agenturos agentais bendravom, tai sake, uzdirbantys kinieciai ima busto paskolas ir perka po antra trecia buta, nes mato kaip sparciai auga kainos ir nori uzdirbti is to. Primena lietuva 2006-2007, kai viskas augo kaip ant mieliu. Vertinant procesus vykstancius viduje, matosi, jog juodu pinigu kiekis ekonomikoje yra milziniskas, ypac industrijose susijusiose su valdzia. Kas 2-3 dienos laikrasti raso, jog pagauti su milijoniniais kysiais valstybiniu banku vadovai, keliu kompanijos ir pan.

Comments are closed.