The Economist apie ambicingą Lietuvos planą reformuoti valstybines įmones

Šios savaitės žurnalas The Economist rašo apie Lietuvos vyriausybės planą reformuoti valstybines įmones, kurios dažniausiai dirba nuostolingai (visos valstybinės įmonės kartu sudėjus Lietuvoje „uždirbo“ -6% nuosavybės grąžą (ROE)). Uždavinys tikrai nelengvas, jau vien dėl to, jog dabartinė vyriausybė yra tikriausiai pati nepopuliariausia per visą Lietuvos istoriją, o tokiems sprendimams reikai daug politinės valios. Ne paslaptis, jog valstybines įmones valdantieji susiję su partijomis ir sudaro itin galingą lobistinę jėgą: šiais klanais atsikratyti bus nelengva. Užtat jei šis planas pavyks, Lietuva taptų puikiu pavyzdžiu ir kitoms Rytų Europos šalims, o gal netgi ir bėdų kamuojamai Graikijai.

Tiesa, gana keistas The Economist argumentas, jog efektyvi valstybinių kompanijų veikla ne visada yra gerai, nes taip bus atimamos (tikėtina per didelės) pajamos iš jų vadovų ir darbuotojų, mat taip sumažėtų jų perkamoji galia. Juk tie pinigai niekur nedings: tiesiog jie pasieks valstybės biudžetą dividendų pavidalu, o šias gautas pajamas bus galima panaudoti dėl valstybės sektoriaus efektyvinimo kylančioms socialinėms problemoms (kaip kad bedarbystė) spręsti.

5 Comments

  1. The Economist tiesiog labai nemėgsta, kai valstybė gauna (daugiau) pinigų. Turi gauti žmonės ir tiesiogia, ne per korumpuotus biudžetusi :)

  2. Būtent šiuo laikotarpiu ir yra labai svarbu, kad tuos pinigus gautų žmonės, o ne valstybė, dėl to galėtų lengviau cirkuliuoti pinigai taip gaivindami “rinkas”.

  3. The Economist – privaciu karteliu apologetai, butent valstybe gautas papildomas pajamas padalins pensininkams kurie viska perka Lietuvoj, o direktorius gauta kysi isleis egzotiskom atostogom Maldyvuose

  4. Valstybinese imonese, vadovu atlyginimai turetu buti maziausiai idomus liaudziai. Dirbantis su gov imonem gali tokiu istoriju papasakoti… :) Reformuoti reikia, bet ar pasodinti savus yra reforma – didelis klausimas, o baigsis turbut tuo :) Gal ir atlyginimus pamazins, Gaus biudzetas papildoma milijona! Ir kiekvienam valstybes islaikytiniui padalins po 50 centu!

Comments are closed.