Lietuvos milijardieriai

Ėmė taip ir sutapo, jog šiandien už akių užkliuvo du straipsniai labai panašiomis temomis: žurnalas „Veidas“ vėl paskelbė turtingiausių Lietuvos žmonių sąrašą, o Ezra Klein dienoraštyje svečio teisėmis Ruchir Sharma analizuoja, ką iš tokio sąrašo galima pasakyti apie valstybę.

Nors viešojoje erdvėje labai populiaru reikšti nuomonę, jog Lietuva yra oligarchinė valstybė, ir su tais mistiniais oligarchais reikia žūt būt kovoti, bet skaičiai rodo kitką: turime tik vieną milijardierių (tiek JAV doleriais, tiek litais), o ir jo turtas siekia tik varganus 3.5 procentus nuo BVP. Iki Rusijos, kur šis rodiklis yra net 20 procentų, labai toli. Toli net iki JAV, kur milijardierių turtas siekia 10.6 proc. BVP, ar Brazilijos. Galime lygintis tik su Pietų Korėja, ir šiek tiek lenkiame Kiniją, kuri pasižymi santykine pajamų lygybe, ir kurioje valdo visai ne verslininkai, o labai kitokio kirpimo politikai. Manoma, jog labai didelė milijardierių koncentracija indikuoja, jog šalis nėra konkurencinga, dažniausiai tokie milijardieriai savo turtą būna sukaupę per kreivas privatizacijas ir korupcinius sandėrius — žiūrint į Rusiją, su tuo galima sutikti.

Labai svarbu, ar milijardierių sąrašas keičiasi, ar jis nėra statiškas: jeigu metai iš metų milijardieriai vis tie patys, tai tikėtina, jog jie savo pozicijas išlaiko ne teisingos konkurencijos dėka, o naudodamiesi politiniais ryšiais ir kitokiais nešvariais būdais stengdamiesi prispausti savo konkurentus. Vėlgi, Rusija šiuo požiūriu neblizga: aštuoni iš dešimties turtingiausiųjų Rusijoje, šiame dešimtuke yra nuo pat 2006-ųjų. Lietuvoje situacija aiškiai geresnė, mat turtingiausiųjų žmonių dešimtukas nors nežymiai, bet visgi kinta metai iš metų. Šiemet tarp turtingiausiųjų buvo tik 4 iš 2006-ųjų “Veido” turtingiausiųjų sąrašo: Nerijus Numavičius (VP Market),  Lubio šeima (Achema), Arūnas Martinkevičius (SBA) ir Rakauskų šeima (Senukai), tad su konkurencija Lietuvoje lyg ir irgi viskas tvarkoje.

Tai gal ir nesam mes valdomi oligarchų ir jau laikas būtų mesti vartoti šią klišę?

9 Comments

  1. Vaje, o aš net ir nesu girdėjes, kad kada kas labai vadintų Lietuvą oligarchine valstybe. Apie Rusiją – taip, bet Lietuvą?
    Na, bent džiugu, kad pasirodo nieko nepraleidau. :D

  2. Sąrašo pasikeitimą lėmė ir didesnis duomenų prieinamumas, nors ir dabar šis sąrašas dar nėra baigtinis.

    Klausimas kiek kita tema: ar kas nors domėjosi “Veidas” naudojama turto nustatymo metodologija? Ar vertindami turimą akcijų paketą jie naudoja buhalterinę akcininkų nuosavybės sumą, ar bando apskaičiuoti paketų rinkos vertę?

  3. dar būtų įdomu kažkaip sužinoti, kur tie milijardieriai deda savo pinigus. Toks jausmas, kad iš tų daugiamilijardinių apyvartų Lietuvoje lieka tik ta dalis, kuri susijusi su darbo užmokesčiu – mokesčiai minimizuoti, gamintojai arba žaliavos užsienyje, pelnai užsienyje

  4. lietuvoje labai didele dalis yra seselinio verslo. kai pakalbi su verslininkais, suzinai, kad LT liko tik 2 miestai, Vilnius ir Taurege, visa kita niekam tike urbanizuoti gluskaimiai, kuriuose nera ka veikti. Niekam neidomu kodel Taurage atsidure sarase ? Paglavokite, gal kokiu minciu kils :)

Comments are closed.