Spekuliavimas kredito rizikos apsikeitimo sandoriais (CDS)

Šiandien teko dalyvauti TSPMI rengtoje diskusijoje apie Graikijos skolos problemą: ganėtinai netikėtai atsidūriau tarp žymiai protingesnių ir apie politiką bei ekonomiką daugiau nusituokiančių žmonių, kaip Raimundas Kuodis, Rūta Vainienė, prof. Jonas Čičinskas, Ramūnas Vilpišauskas ar prof. S. Kropas. Nežinau, kiek pridėjau vertės į diskusiją, nes apie šią problemą galiu  žvelgti tik iš investuotojų perspektyvos, o jų požiūris lyg ir aiškus: Graikijai skolinti neverta, nebent su tokiomis palūkanomis, kurios kone viršyja SMS kreditų įkainius.

Tiesa, labiausiai šioje diskusijoje nustebino (negerąja prasme) vieno iš dalyvių išreikšta mintis, jog VILIBOR šiais laikais yra diktuojamas Lietuvos CDS‘ų (su šia mintimi iš dalies galima sutikti), o šie yra iš esmės nulemiami neaiškių spekuliantų, kurie neaišku kaip yra suinteresuoti Lietuvos finansinių problemų didėjimu. Visiškai sutinku, jog VILIBOR yra laužtas ne iš piršto ir jį galima išsiskaičiuoti per euro/lito forvardus. CDS turėtų rodyti labai panašius skaičius, nors jis matuoja Lietuvos kredito riziką eurais, kai euro/lito forvardai turėtų matuoti lito devalvacijos riziką – šalies bankrotas nebūtinai reiškia devalvaciją (nors 99% atvejų tikriausiai reiškia), o devalvacija nebūtinai reiškia užsienio skolos nevykdymo (realesnis atvejis). Be to, CDS trukmė dažniausiai 5 metai, tuo tarpu VILIBOR yra trumpalaikis, bet čia jau ne tokios esminės detalės. Labiausiai man keista dėl minties, jog CDS rinka yra formuojama spekuliantų, kurie vienareikšmiškai tikisi Lietuvos (ar kito emitento) bankroto.

Taip, tiesa, kartais CDS rinkoje būna ne itin gražių dalykų, ji nėra skaidri, joje daryti sandorius nėra lengva. Ir sutinku, jog pirma mintis, kaip uždirbti pinigų, jei tikiesi kieno nors bankroto, yra nusipirkti CDS kontraktą (arba pasiskolinti obligacijas ir parduoti jas „pašortinant“ rinkoje, bet reikia rasti, kas tau jas paskolins). Bet juk CDS kontraktas nėra „lošimas į vienus vartus“, jame dalyvauja dvi pusės: viena iš jų perka draudimą (ir yra suinteresuota emitento bankrotu, nes tada gaus draudimo išmoką), o kita pusė išrašo draudimą (ir yra suinteresuota tolesniu emitento mokumu, nes neįvykus bankrotui nereikės išmokėti draudimo sumos ir bus galima pasilikti surinktas draudimo premijas). Tiek, kiek yra CDS pirkėjų, tiek yra ir pardavėjų, tad visa CDS rinka bendrai nėra suinteresuota nei bankrotu, nei tolimesniu mokumu. Jei aš statau ant to, kad Lietuva bankrutuos (ir turiu paskatas to siekti), tai aš sudarau sandorį su kažkuo, kas stato ant to, jog Lietuva NEbankrutuos (ir turi paskatas to siekti).

5 Comments

 1. Būtų labai įdomu, jei diskusiją ir labiau įsimintinas vietas aprašytum plačiau. Šių dalyvių įžvalgas visada su malonumu skaitau ir klausau :)

 2. Spekuliacinis momentas, žinoma, yra.
  O kaip gi be jo:D

  Petrai, tikiuosi, paaiškinai, kaip miega dabar koks nors vokiečių bankas ar prancūzų pensijų fondas po pagalve pasidėjęs mlrd. vertės helenų 10 yr bond’ų.

  Jei graikams ar kitiems nelaimėliams skolintų už jų vyriausybėms mielus 2% , tai CDS netrukdytų, manau:)

  Tačiau ne spekuliantai išaugino tų valstybių deficitus,o žmonės, kurie dabar garsiausiai trimituoja apie šio ir panašių instrumentų kenksmingumą.

  Idomu, kuris iš paminėtų asmenų išaudė seką: Vilibor>Cds>spekuliantų nešvarios rankos?

 3. Jo, paaiškinau. Nes buvo iškelta mintis, jog “kai rykliai pajunta kraują” tai ir nužudo valstybę su spekuliaciniais sandoriais, kas nėra esminė problema šiuo atveju. Visi miegantys ramūs pensijų ir bankų lėšų valdytojai, kurie buvo prisipirkę “saugių” obligacijų dabar pabunda ir nori jų atsikratyti bet kokia kaina, o pirkėjų ne tiek jau daug randasi, nes dviženklės palūkanos signalizuoja, jog fejerverkų gali būti daug :) Rinka šiuo metu valdoma baimės, o ne godulio kažką pražudyti.

  Dėl VILIBOR>CDS>spekuliantai, tai nenorėčiau įvardinti žmogaus, nes sunkiai visgi dar man sekasi patikėti, jog čia nuoširdžiai taip jis galvoja :)

 4. keistuolis, netiki kazkuo, prisimink dede Jurgi Sorosa ir britanijos svara kaip pvz, ir dar, prisimink kiek tie spikuliai gavo lesu is tu paciu vyriausybiu, o dabar is valstybes gautas lesas deda atgal i spekuliacijas kad tos valstybes bankrutuos nes per daug jiems pinigu dave :)

Comments are closed.