Lietuvos miestų gatvės pagal pasaulio šalis

Neseniai užtikau įdomią JAV bei kitų pasaulio didmiesčių gatvių orientacijos analizę, darytą vienu mano mėgstamiausių python modulių osmnx. Kadangi kodas viešas, tai buvo nesunku tą patį padaryti ir Lietuvos miestams.

Kaunas ir Vilnius – gana chaotiški, o kitur vyrauja aiški kvartalinė sistema

Kuo senesnis miestas, tuo didesnis senamiestis, o šie dažniausiai būna chaotiški. Naujesniuose miestuose daugiau vyrauja aiški kvadratinė kvartalinė sistema. Buvo įdomu tai, kad dažniausiai ji ne tiksliai šiaurės-pietų bei rytų-vakarų krypties, o apie 20 laipsnių pasukta pagal laikrodžio rodyklę (Alytus, Gargždai, Kretinga, Kėdainiai, Marijampolė, Mažeikiai, Neringa, Palanga, Telšiai – ypač Žemaitijoje). Tobulai pagal pasaulio šalis orientuoti Elektrėnai (kuo tikriausiai nereiktų stebėtis) ir Utena, Visaginas ir Šiauliai išsidėstę įstrižai žemėlapio šalims.

7 Comments

  1. Gal galite pakomentuoti, del ko “Tobulai pagal pasaulio šalis orientuoti Elektrėnai”?

  2. Na taip, gal ir ne visai tobulai. Tiesiog daugiausiai gatvių eina tiksliai šiaurės-pietų bei rytų-vakarų kryptimi. Kituose miestuose vyraujanti kryptis kiek pakrypusi.

  3. Įdomiau kokia galėtų būti hipotezė, dėl ko pakrypusios kryptys kituose miestuose. Vienam mieste – sakyčiau kokia upė diktavo miesto pradžią, bet kažin ar tai galėtų būti tinkanti priežastis visiems.

    1. Kitas dalykas, jeigu langas žiūri tiesiai į šiaurę, tai gauna labai mažai šviesos. Kažkiek pasukus tampa šviesesnė patalpa. Kita vertus, tada reiktų sukti 45 laipsniais, o ne 20.

  4. Gal galima plačiu, ką reiškia šis grafikas. Kaip suprantu, buvo paimtos visos gatvės, nustatyta jų kryptis pasaulio šalių atžvilgiu. Ką reiškia grafike, kad vienos linijos trumpos, o kitos ilgos? Taip pat ką reiškia sektoriaus plotis?

Comments are closed.