Palikai kelioms minutėms keturmetį? Gali gauti kalėjimo

Neišeina iš galvos šiandien perskaitytas New York Times straipsnis. Skamba kiek utopiškai, bet, pasirodo, tokia realybė: kelioms minutėms palikus vieną keturmetį vaiką mašinoje JAV galima susilaukti realios kalėjimo bausmės. Keturmetis dar keturmečiu, bet teoriškai tokios bausmės kai kuriose valstijose galima susilaukti net jei vaikui devyni. Berods Lietuvoje vaiko palikti vieno negalima iki jam sueis šešeri, tik tikėtina, jog tokio įstatymo priežiūra ne tokia uoli: nubėgti iki parduotuvės gal dar pavyktų be „baudžiako“. Amžių norima palaipsniui didinti iki dvylikos.

Kaip dvimetės dukros tėvui man šita tema tampa po truputį aktuali: ne tai kad labai reikėtų ir norėtųsi vaiką trumpam palikti vieną, bet galiu įsivaizduoti įvairias situacijas, kur tikrai tokį elgesį galima pateisinti. Įdomu ir tai, jog lyginant su savo vaikyste, visuomenė labai stipriai pasikeitė ir vaikų savarankiškumo liko mažiau: pats būdamas septynerių važiuodavau vienas 7 stoteles autobusu, pereidavau gatves ir savarakiškai keliaudavau į mokyklą. Ir taip darė visi. O ir kieme eidavome patys vieni kur norėdavome (be telefonų!), nebūtinai tūpčiodami po langais, kur mus visada mato.

Nežinau, koks amžius jau teisingas savarankiškumui ugdyti, man tai naujos temos ir dilemos. Bent jau anksčiau apie tai nesusimąstydavau.

6 Comments

  1. Manau, kad vaiką galima palikti vieną nuo tada, kai jis visiškai savimi pasitiki ir sutinka būti paliktas vienas. Maniškis keturmetis nieku gyvu nesutinka būti paliktas vienas, tai niekada ir nepalieku. Bet jei jis sutiktų su malonumu pabūti vienas kelioms minutėms kol aš nuteisiu į parduotuvę – tai kodėl gi ne.

    1. Man kyla mintyse vienas praktinis scenarijus: esu kavinėje su vaiku (mergaite) ir man labai reikia į tuoletą. Ar galiu palikti ją prie stalo? Ar tai ne psichologinis smurtas, net jei ji to nenori? : )

  2. praleidai esminį momentą – palikus MAŠINOJE. Karštą vasaros dieną palikus vaiką uždarytoje mašinoje, jis gali labai greitai mirti dėl perkaitimo. JAV tokių atvejų kiekvieną vasarą būna dešimtys. O keliom minutėm tu išėjai, niekas nežino.

      1. Įvesti tokias išimtis kaip a) ir b) yra gana sudėtinga. Pvž, kas yra karšta vasaros diena? Ar 5cm pravertas langas yra pakankamai?

Comments are closed.